Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

ο διχασμός είναι το χειρότερο που θα μπορούσε να συμβεί, αλλά συμβαίνει δυστυχώς. Και αύριο Παρασκευή έχουμε τις δύο συγκεντρώσεις σε Σύνταγμα και Καλλιμάρμαρο σε απόσταση 500 μ ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
αν βγει το ναι, υπογράφεται η συμφωνία και συνεχίζουμε το γνωστό δρόμο

 

μπουχαχα... Δεν υπάρχει πλέον γνωστός δρόμος. Κάποιου είδους συμφωνίας θα υπογραφτεί,κατά τον Οκτώβρη,καθώς πρώτα θα πρέπει να γίνουν εκλογές. Μιλάμε για απόλυτη καταστροφή, τουλάχιστον 2 μήνες νεκρής αγοράς.

 

αν βγει το όχι, δεν υπογράφεται η συμφωνία και απλά δε παίρνουμε τα λεφτά.

 

Θα υπάρξει άλλη δυναμική και ζύμωση μεταξύ των ευρωπαϊκών λαών. Θα υπάρξει συμφωνία,επίσης θα υπάρξει και η τελική απόφαση της εξεταστικής επιτροπής για το δημόσιο χρέος -> πράγμα που σημαίνει κούρεμα του επαχθούς χρέους. Θα υπάρξουν επιπλέον φυλακές και δικαστήρια των εμπλεκομένων. Τα ΜΜΕ θα ξεσκαρταριστούν.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

έχουν επιδοθεί τα περισσότερα ΜΜΕ σε μια χυδαία επίθεση υπέρ της μια επιλογής και παράλληλα εύχονται να μην υπάρχει διχασμός στο λαό Τι δεν καταλαβαίνεις ? Πάντως ας πάμε και του ΝΑΙ και του ΟΧΙ ,χέρι - χέρι στις κάλπες να επιλέξουμε αυτό που ο καθένας θέλει Έτσι και αλλιώς την Δευτέρα οι περισσότεροι πάλι μαζί θα είμαστε απέναντι στην λαίλαπα

 

Υσ εγώ και ΝΑΙ να ήθελα να ψηφίσω , με τόσο πολλούς στα κανάλια να ωρύονται  λόγο ιδιοσυγκρασίας δεν θα το επιλέξω Πάντοτε από μικρός όταν μου λέγανε με τρόπο εξωφρενικό ,  χυδαίο ή βίαιο να κάνω κάτι , έκανα το ακριβώς αντίθετο , κάπως έτσι έγινα και κομμουνιστής στις πολιτικές μου απόψεις  

 

Οπότε αν ο γιατρός σου σού πει να κόψεις το τσιγάρο, εσύ δεν θα το κάνεις.

 

Το θέμα δεν είναι ότι έχουν πάρει θέση οι υπόλοιποι, είναι ότι πήρε θέση η κυβέρνηση. Δεν λες ότι θα αφήσεις τον λαό σου να αποφασίσει και μετά προσπαθείς να του πεις τι θα αποφασίσει. Μένεις ουδέτερος.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρξει άλλη δυναμική και ζύμωση μεταξύ των ευρωπαϊκών λαών. Θα υπάρξει συμφωνία,επίσης θα υπάρξει και η απόφαση της εξεταστικής επιτροπής για το δημόσιο χρέος -> πράγμα που σημαίνει κούρεμα του επαχθούς χρέους. Θα υπάρξουν επιπλέον φυλακές και δικαστήρια των εμπλεκομένων. Τα ΜΜΕ θα ξεσκαρταριστούν.

 

Πώς θα υπάρξει συμφωνία; Άσε που αν κουρέψεις μονομερώς το χρέος σου, μετά δεν θα σε δανείζει κανείς. Νομίζω ότι δεν έχετε ιδέα πώς λειτουργούν οι αγορές.

Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι απλά μια πρόφαση για κυρώσεις?

Πολύ σωστές όλες σου οι απορίες. Και σοβαρή η τελευταία ερώτηση.

Δεν με ενδιαφέρει τι θα ψηφίσεις αλλά δεν μπορούν άραγε να σκεφτούν κάπως έτσι και οι υπόλοιποι; Τουλάχιστον εδώ μέσα, δε λέω αλλού. Υπάρχει μόνο μια σιγουριά ότι ο Αλέξης θα καταστρέψει την Ελλάδα. Την κατεστραμμένη και χρεοκοπημένη.

Η χθεσινή οριστική έκθεση του ΔΝΤ προς την Ουάσιγκτον για το ελληνικό χρέος γράφει ότι αυτό δεν είναι βιώσιμο.

 

Γι αυτό ρωτάω τι νομίζουμε ότι θα συμβεί στην οικονομία κατ' αρχήν αν το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος δείξει "ναι" ή αν δείξει "όχι". Από εκεί πρέπει να ξεκινήσουμε. Αυτή τη στιγμή εντελώς βεβιασμένα και με καθεστώς τρομοκρατίας επιβεβαιώνουμε σε μια νύχτα με συνοπτικές διαδικασίες την παραπέρα συμμετοχή της χώρας στο €. Η άποψη της επιστροφής στη δρχ είναι φιμωμένη. Ούτε ο Αλέξης την εκπροσωπεί, ούτε ο Σαμαράς ούτε άλλος κανείς και όμως...όλος ο κόσμος την καταδικάζει χωρίς καν να την έχει ακούσει. Μένω εμβρόντητος.

 

Όλοι αυτοί οι γέροι (οι γεροπασόκοι και οι γερονεοδημοκράτες) που χαλάνε σήμερα τον κόσμο για τη συνταξούλα τους και το € τους ξέρετε ότι πριν 15 χρόνια ήταν όλοι εναντίον του €;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν ο γιατρός σου σού πει να κόψεις το τσιγάρο, εσύ δεν θα το κάνεις.

 

Το θέμα δεν είναι ότι έχουν πάρει θέση οι υπόλοιποι, είναι ότι πήρε θέση η κυβέρνηση. Δεν λες ότι θα αφήσεις τον λαό σου να αποφασίσει και μετά προσπαθείς να του πεις τι θα αποφασίσει. Μένεις ουδέτερος.

το ξεκίνησα το τσιγάρο όταν στο σχολείο με απαίσιο τρόπο κυνηγούσαν αυτούς που κάπνιζαν , αλλά το έκοψα μετά από δύο χρόνια και 28 χρόνια τώρα δεν έχω βάλει στο στόμα μου  όταν είδα ότι δεν υπήρχε μεγαλύτερη βλακεία από το να καπνίζεις Άρα έχει να κάνει με το τρόπο , όπως ακριβώς τώρα με την χυδαιότητα των περισσότερων ΜΜΕ  

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η χυδαιότητα; Γιατί δεν είναι χυδαιότητα η προβολή του όχι από την κυβέρνηση;

 

Είναι.

 

Γιατί όμως πας να δικαιολογήσεις την χυδαιότητα των ΜΜΕ?

Link to comment
Share on other sites

Άμα δε πάρουμε λεφτά, το κράτος δε θα πληρώσει μισθούς, συντάξεις και τις λοιπές δαπάνες του. Ούτε κούρεμα καταθέσεων χρειάζεται, ούτε αλλαγή νομίσματος.

 

Δηλαδή υπάρχει το εξής οξύμωρο: το να υποστηρίξεις την άμεση μείωση των κρατικών δαπανών (με το όχι) τιμωρείται από τους δανειστές με το να σου κουρέψουν τα λεφτά. 

Και να σου λένε να πεις ναι σε μια πολιτική που στην ουσία χαϊδεύει το έλλειμμα, εφόσον δε το διορθώνει επί τόπου. 

Εμένα μου φαίνεται ότι απλά θέλουν να έχει πελατεία το μαγαζί τους, παρά να τους εξοφλήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μια ανάλυση του τι θα γίνει ανάλογα με το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος. (Μερικοί θα τη θεωρήσουν προπαγάνδα, αλλά τουλάχιστον ας τη διαβάσουν. Καλύτερα να ακούς όλες τις απόψεις πριν σχηματίσεις δικιά σου γνώμη...)

 

http://www.protothema.gr/blogs/blogger/post/489412/an-telika-den-ta-vroume-me-tous-europaious-oute-sto-simerino-eurogroup-pame-anagastika-gia-to-dimopsifisma/

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.