Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα δοθεί εξάμηνη παράταση στους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές, μαζί με την παράταση δηλώσεων για τα αγροτικά φωτοβολταϊκά


Engineer

Recommended Posts

....το νομοσχεδιο για τις βοσκησιμες γαιες. 

Σ αυτο μεσα δεν ειναι και η δικια μας η παραταση ? Οποτε αναμενουμε συναδελφοι..

Σε βοσκοτόπια προτεραιότητα έχουν οι κατσίκες και τα πρόβατα όμως… 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 258
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Υπάρχει από κάπου η δυνατότητα να δούμε ποιοι είναι οι ενεργειακοί επιθεωρητές που έχουν περάσει τις εξετάσεις ανά Νομό δραστηριοποίησης;

 

Από ότι βλέπω, στη λίστα αποτελεσμάτων του ΤΕΕ δεν γράφει περιοχή επιτυχόντων, και στο buildingcert τους βγάζει μαζί με τους προσωρινούς!

Link to comment
Share on other sites

Σε βοσκοτόπια προτεραιότητα έχουν οι κατσίκες και τα πρόβατα όμως… 

 

 αν είναι να τα αρμέξουμε τα κατσίκια μετά..ας τα δώσουμε προτεραιότητα..κομμάτια να γίνει  :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 χτες το βραδυ σ ενα πανελ της ερτ ακουσα τον υπουργο- υφυπουργο αγροτικης αναπτυξης (δε θυμαμαι ακριβως ποιος ηταν) να λεει οτι συντασουμε αυτες τις μερες το νομοσχεδιο για τις βοσκησιμες γαιες. 

Σ αυτο μεσα δεν ειναι και η δικια μας η παραταση ? Οποτε αναμενουμε συναδελφοι..

Ακόμη στη 'συνταξη' ειναι????Εγω ειχα καταλαβει οτι εχει παρει σειρα να ψηφιστει....Το σταδιο της διαβούλευσης ξερω οτι εχει περάσει χωρις εμας μεσα....

Τι να πω...δεν ξερω την τυπικη σειρα της διαδικασιας ενος φεκ....Θελω να πιστευω οτι αυτος o υπουργοτέτοιος ηξερε τι του γινεται.....

Edited by ioannat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ε καλα δεν νομιζω μεσα στον Αύγουστο να κάτσει να ασχοληθεί κανένας με ΠΕΑ... Απο Σεπτέμβρη θα ειναι έτοιμο και καλές δουλειες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Ιωάννα στη διαβούλευση είναι απο τέλη Μαίου οι βοσκήσιμες γαίες. Πρέπει να το διαβουλεύσαν καλά τόσο καιρό..Μόλις το συντάξουν το βοσκοφεκ θα πετάξουν στο τέλος και μια άσχετη για αυτούς - σχετική για εμάς παράγραφο που θα λέει "ανανεώνονται οι άδειες των προσωρινών επιθεωρητών έως 31 Δεκεμβρίου 2015.." 

Νομίζω είμαστε κοντά, θα κλείσει και η Βουλή τον Αύγουστο , δεν θα το αφήσουν για τόσο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο τραγικό κράτος.....πόσο τραγικές καταστάσεις....

γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα σωστά?

Τι παρατάσεις και βλακείες μωρά είμαστε?

Είτε κατάργηση τώρα που ακόμη έχουν δώσει εξετάσεις λίγα άτομα είτε τέλος στις άδειες.

Με την παράταση τι θα καταφέρουν?

Να μην δώσει κανείς περιμένοντας την επόμενη παράταση!

Έχω να πω πολλά ....αλλά σταματώ εδώ.

οι εξετάσεις (ο τροπος εξέτασης) θυμίζουν εξετάσεις υποψηφίων οδηγών αυτοκινήτων.

Εχω προτείνει τον παρακάτω τρόπο στην  περίπτωση που τελικά δεν βρεθεί φόρμουλα

για τις εξετάσεις.

Σε κάθε περίπτωση ειμαι κατά των εξετάσεων για λόγους επιστημονικής δεοντολογίας 

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Αφού η παράταση έχει ανακοινωθεί γιατί μας ταλαιπωρούν. Γιατί κάποιοι κρατάνε όμηρους 20000 Ενεργειακούς Επιθεωρητές φοβούμενοι την ευθύνη για την επαναλειτουργία του buildingcert για όλους μας;

 

Στην αρχή έλεγα στους πελάτες ότι μπορώ να έρθω για την επιθεώρηση, θα ετοιμάσω τα πάντα και θα απομένει μόνο να βάλω ένα xml αρχείο που θα έχω έτοιμο στο ηλεκτρονικό σύστημα όταν ανοίξει. Μόλις ανοίξει ξανά το buildingcert μετά από λίγη ώρα θα τους παραδώσω το πιστοποιητικό. Τους ενημέρωνα όμως ότι αυτό είναι ζήτημα λίγων ημερών. Τελικά νοιώθω εκτεθημένος εξαιτίας του γραφειοκρατικού μηχανισμού που εμποδίζει την επαναλειτουργία του buildingcert.

 

Κάνω έκληση για μια ακόμα φορά τόσο στον νέο υπουργό, όσο και στους αρμόδιους στην ΕΥΕΠΕΝ να ανοίξουν άμεσα το buildingcert. Αναρωτιέμαι αν ο νέους υπουργός είναι ενήμερος για το πρόβλημα αυτό.

  • Upvote 8
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην ίδια κατάσταση με το συνάδελφο Βασίλη βρίσκομαι... Έχω 8 ΠΕΑ σε εκκρεμότητα και είμαι πλέον εντελώς εκτεθειμένος σε πελάτες μου, χωρίς να φταίω. Και για να θίξω ένα ακόμα ζήτημα σε σχέση με τις εξετάσεις, επειδή έχω μιλήσει με αρκετούς επιθεωρητές που τις έχουν περάσει, πήγαν και έδωσαν λόγω της επιδότησης που είχε προκηρυχθεί και για κανέναν άλλο λόγο.

  • Upvote 6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Κάνω έκληση για μια ακόμα φορά τόσο στον νέο υπουργό, όσο και στους αρμόδιους στην ΕΥΕΠΕΝ να ανοίξουν άμεσα το buildingcert. Αναρωτιέμαι αν ο νέους υπουργός είναι ενήμερος για το πρόβλημα αυτό.

Εκληση στον νεο υπουργο γινεται μεσω ραντεβού  στο υπουργειο και οχι μεσω forum.....Δεν θα ταν κακη κίνηση να έκλεινες καποιο ραντεβου μαζι του μεσω υπουργειου και να τον ενημερώσεις για όλα πριν το τέλος του μήνα.Οι αρμοδιοι της ΕΥΕΠΕΝ περιμενουν οδηγειες απο την πολιτικη ηγεσία....Επισης θα μπορουσες να ψάξεις μεσω βουλής ποτε σκεφτονται να υπογραψουν το φεκ για τα βοσκοτοπια....Με μερικες τετοιες κινησεις θα μπορουσες να καταλαβεις και χρονικα που οδευει η κατασταση για να διαχειριστεις και τις δουλειες σου αναλογα.

Edited by ioannat
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.