Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα δοθεί εξάμηνη παράταση στους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές, μαζί με την παράταση δηλώσεων για τα αγροτικά φωτοβολταϊκά


Engineer

Recommended Posts

Να μου κανεις μαθημα, πως μετρας εξωτερικη πλευρα κτηριου με αποσταστιομετρο (χωρις εσοχες κτλ).

 

Σαν τον αλλο που μου ηρθε απο τον ΟΑΚ για ελεγχο, σε τμημα κτηριου 7*10μ. (ορθογωνικη κατοψη)

Για να μετρησει την καθε πλευρα με αποστασιομετρα Leica με καμερα, εκανε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ 10 λεπτα και εναν αλλο μηχανικο να καθετε στην απεναντι γωνια για να "χτυπησει πανω του".

Ολο αυτο για να μην ανοιξει την κορδελα μου και να τελειωσει (κυριολεκτικα) σε 20 δευτερολεπτα.

 

Κατα τα αλλα βρηκαμε το αποσταστιομετρο καταλληλο δια πασα νοσο....

Ευχαριστως, αν και μου πεφτεις κομματακι μακρυα...

Οπως θα παρατηρησες και μονος σου, ειτε με κορδελα, ειτε με αποστασιομετρο, δυο χρειαζονται, ενας σε καθε ακρη.

Εσυ προτιμας να την ανοιξεις, εγω προτιμω ενα κλικ...

Πληροφοριακα, μπορεις και τμηματικα να μετρησεις μια εξωτερικη πλευρα με αποστασιομετρο... Θα στο μαθω κι αυτο αν θες!  :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 258
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Τα  άλλα  ειναι  για  την  παραλία  με  φραπεδιά ..!

 

 

Μα εγω στην παραλια ειμαι...

 

Οπως θα παρατηρησες και μονος σου, ειτε με κορδελα, ειτε με αποστασιομετρο, δυο χρειαζονται, ενας σε καθε ακρη.

Εσυ προτιμας να την ανοιξεις, εγω προτιμω ενα κλικ...

 

Δεν χρειαζονται δυο.

Υπαρχει και το ειδικο εργαλειο που λεγεται μεταλλικη μετροταινια.

Αποτυπωσεις εχω κανω πανω απο 1000 (κυριολεκτικα) και οχι για ΠΕΑ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω επισης.

Και, μαντεψε, το εχω κι εγω αυτο το ειδικο εργαλειο!

Απλα συνεχιζω να προτιμω το αποστασιομετρο για τη συντριπτικη πλειοψηφια των μετρησεων μου...

Παντως αν ημουν στη θεση σου, στην παραλια σιγα μην ανοιγα Michanikos  :mrgreen:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αραχτός θα έλεγα…

 

Χίλιες φορές τα δικά μας ξεκατίνιασμα αντί για τα κανάλια με τους και καλά εγκύρους δημοσιογράφους….

Για ένα πεα ρε γμτ… για την Ελλάδα….

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Τί πυξιδα ρε σεις. Παντα προτου παμε καπου για επιθεωρηση , ρωταμε που ειναι, το χτυπαμε στο google και τυπωνουμε μια αεροφωτογραφια να την εχουμε μαζι μας γιατι αλλιως κινδυνεύεις να χαθείς..αν έχει και ζέστη ειδικά.. :smile:

 

Αγαπητε Διδωνη καταπληκτικό ποστάρισμα !! Υποκλίνομαι !  :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.