Μετάβαση στο περιεχόμενο

5 Ιουλίου 2015 – το Δημοψήφισμα


Didonis

Recommended Posts

Η συζήτηση έχει πέσει σε επίπεδο όχι καφενείου αλλά θα λεγα τι.....

 

Μόνο γραφικότητες διαβάζω πλέον. Ή είσαι αριστερός - κρατιστής ή ο δεξιός - κομμουνιστοφάγος !!! Απορώ πως σκέφτεστε κάποιοι και η πλάκα είναι ότι με τον τρόπο σκέψης που έχετε θα το βρείτε μπροστά σας και στα επαγγελματικά σας. Κάτι τέτοιους συνήθως δήθεν δεξιούς - φιλελεύθερους - φανατισμένους οι σοβαρές εταιρίες τους στέλνουν από εκεί που ήρθαν. Αλλά είμαι σίγουρος ότι στην πραγματική ζωή είστε μαζεμένοι και εδώ εκτονώνεστε...ε και επειδή βαρέθηκα απλά δεν ασχολούμαι άλλο μαζί σας. 

 

Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα και αποχωρώ επίσης από την συζήτηση, ό,τι είχα να πω το είπα

Link to comment
Share on other sites

δραχμή?

προτιμώ μνα

(με γιώτα)

@didonis κόψε με

 

@2016 αυτό (να γίνονται οι πλούσιοι πλουσιότεροι κλπ) ισχύει και με το ευρώ και με δολάριο και με ότι θες

κι επειδή είμαι δις 30άρης (σικ) έχω δει και δραχμή χωρίς δανεικά, αυτά που περιγράφεις ήταν παπατζήδικα

 

το ξανά 'πα

η υποτίμηση της αξίας της εργασίας θα συνεχιστεί πάση θυσία

η καταστροφή της μεσαίας τάξης όπως την ξέρουμε (να μην τα ξαναλέω) θα γίνει σταδιακά ή με σοκ πάση θυσία

 

άσχετο

ο κοινοβουλευτισμός δεν είναι δημοκρατία

η "δημοκρατία" δεν είναι πολίτευμα που επιδιώκει την γνώμη των αρίστων (ή έστω των επαϊόντων)

 

μην ξεχάσω και το ακουστικό μέρος

https://www.youtube.com/watch?v=5dipJMdE3iE

Link to comment
Share on other sites

Σταυράκο συνεργάζομαι με εργολάβους. Και ξέρω ότι αυτοί οι άνθρωποι αν και είναι δεξιοί, δεν ασχολούνται με τα πολιτικά φανατισμένα. Είναι όπου κάτσει. Αλλά εσύ δεν θες να το καταλάβεις. Οκ..... Παρίστανε τον φιλελεύθερο των 500 ευρώ έχει πλάκα. 

Link to comment
Share on other sites

Νικολάκι ο επαναστάτης με το σίγουρο μισθό είναι επαναστάτης της πεντάρας. Οπότε άσε τα ανέκδοτα. Αυτό που δεν σου λένε οι "συνεργάτες" σου είναι ότι όταν δημιουργείται τέτοια διαφοροποίηση μεταξύ 2 μεγάλων κοινωνικών στρωμάτων η εσωτερική διαμάχη δεν είναι μακριά. Και συνήθως αυτοί που την πληρώνουν πρώτοι είναι οι επαναστάτες της πεντάρας.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

imhotep

Ποιά δραχμή θυμάσαι σταθερή, του Μαρκεζίνη; 

Το να γίνονται οι φτωχότεροι ακόμα πιο φτωχοί δεν ισχύει μόνο μέσα από τον πληθωρισμό αλλά μέσα και από άλλους μηχανισμούς.

Με τη δραχμή θα καταργηθούν οι άλλοι μηχανισμοί; ή θα προστεθεί και ο μηχανισμός της υποτιμημένη δραχμής;

Η υποτίμηση της αξίας της εργασίας θα συνεχιστεί και η ανεργία του 25% θα διογκωθεί ακόμα περισσότερο.

Η μεσαία τάξη εκτός ΕΕ θα μεγαλουργήσει.

Τώρα περί κοινοβουλευτισμού, δημοκρατίας και αρίστων είναι άλλο αντικείμενο συζήτησης, σε άλλο επίπεδο.

Και μην το μπλέκουμε με τα  ζητήματα της κρίσης, της δραχμής και της παραμονής της χώρας στην ΕΕ.

Μπορεί μερικοί να θεωρούν ότι λόγω κρίσης μπορούν να ψαρέψουν σε θολά νερά, όπως την εποχή της Βαιμάρης, αλλά μην ξεχνάνε ότι έχει μεσολαβήσει από τότε και η μεγάλη συντριβή.

Για χαρακτηρισμούς του πληθωρισμού  25% και των συνεχών υποτιμήσεων τις δεκαετίες 80 και 90 ως παπατζήδηκων απόψων,

μπορεί ο καθένας να αναζητήσει τα στοιχεία και αν είναι λάθος να τα αντικρούσει. Χωρίς να χαρακτηρίζει τους συνομιλητές με αγένεια.

Να μιλάμε για αρίστους και η συμπεριφορά μας να μη συνάδει με έναν  άριστο άνθρωπο το θεωρώ προβληματικό.  

 

 
Link to comment
Share on other sites

Πέστα στα κόμματα που εκθειάζεις όλα αυτά. Πέστα στην ΝΔ που γέμισε κόσμο το δημόσιο. Γιατί δεν κράζεις την ΝΔ για το φούσκωμα του δημοσίου? Απέλυσε κανέναν ο Σαμαράς ? Πλάκα κάνουμε ? Άσε ρε άνθρωπε μου.....κολλημένος με την μπάλα είσαι. Νομίζεις ότι 60% του λαού είναι όλοι κρατικοδίαιτοι ? Ο ΣΥΡΙΖΑ βγήκε τον Ιανουάριο από τους ΔΥ και τα σόγια τους ? Αυτό έχεις καταλάβει ? 

 

Γενικά μιλάς με κόσμο ή μόνο μπαίνεις στο κάπιταλ και αναμασάς όσα γράφει ο Στούπας ?

Link to comment
Share on other sites

nik, κανένας δεν εκθειάζει τα κόμματα που μας έφεραν σε αυτό το χάλι, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. 

 

Αλλά αυτό δεν δίνει λευκή επιταγή σε κανέναν, πχ στο ΣΥΡΙΖΑ.

 

Και το να λέει ο Φίλης "τι φοβάσαι μη χάσεις τα 300 Ευρώ" είναι μέγιστη πολιτική αλητεία και δεν πρέπει να υιοθετούνται τέτοιες λογικές στο φόρουμ τωμ μηχανικών.

 

 

Ξαναλέω, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ μας έφεραν σε αυτό το χάλι και πρέπει να πληρώσουν. Αλλά όχι με αυτοκτονία της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκθειάζω ΝΔ και ΠΑΣΟΚ; Στο ίδιο φόρουμ γράφουμε. Πριν πεις ξανά τέτοια ηλιθιότητα κάτσε και διάβασε τι λέει ο καθένας εδώ μέσα.

 

 

Απέλυσε κανέναν ο Σαμαράς ? Πλάκα κάνουμε ? Άσε ρε άνθρωπε μου.....κολλημένος με την μπάλα είσαι. 

 

Καλά είσαι τόσο κομματόπληκτος που δεν έμαθες πως η προηγούμενη κυβέρνηση έδιωξε 6500 ΔΥ; Φουλ στις παρωπίδες πια; Και μάντεψε ποιος τους ξαναπήρε με το που βγήκε κυβέρνηση. Το νέο ΠΑΣΟΚ, λέγε με ΣΥΡΙΖΑ. Μαζί και οι πλαστογράφοι, οι παιδεραστές κτλ Βγάλε τις κομματικές παρωπίδες λεμε. Σε κάνουν να λες συνεχώς ανοησίες...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

... Μαζί και οι πλαστογράφοι, οι παιδεραστές κτλ ....

 

Γιατί συνεχίζεις κατ' εξακολούθηση να γράφεις αισχρά ψέμματα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.