Μετάβαση στο περιεχόμενο

οικόπεδο προϋφιστάμενο του '85 σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων χωρις συμβόλαιο


Recommended Posts

καλησπέρα συνάδελφοι.

 

εχω αναλάβει ένα τοπογραφικό για συμβόλαιο σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων. Εχω τα εξής προβλήματα:

 

- δεν υπάρχουν προηγούμενα συμβόλαια  , το οικόπεδο είναι πολύ παλιό , περίπου του '40 όπως μου τα λένε εδω. Στην ηλικιωμένη κυρία που το έχει τώρα , το άφησε ο πατέρας της χωρίς κάποια νόμιμη διαδικασία, δηλαδή με το στόμα που λένε.

 

-επίσης το οικόπεδο ήταν ένα ενιαίο με ένα ενιαίο κτίσμα το οποίο έχει χωριστεί κ αυτό στη μέση με την ίδια διαδικασία,  δηλαδή ο παππούς που έμενε εκεί το χώρισε μόνος του το '60 περίπου. Τώρα είναι χωρισμένα με μανδρότοιχο 2 οικόπεδα και το κτήριο είναι μισό στο ένα οικόπεδο και μισό στο άλλο.

 

 προχωράω κανονικά στο τοπογραφικό με τα όρια που μου υπέδειξε ο ιδιοκτήτης?

επίσης το οικόπεδο που μέτρησα είναι άρτιο - οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση. Αυτό πως το τεκμηριώνω? θα πρέπει να βάλω στο τοπογραφικό παλιούς ορθοφωτοχάρτες της περιοχής? 

 

κάποιος πιο έμπειρος θα μπορούσε να βοηθήσει?

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να μιλήσεις με συμβολαιογράφο της πελάτισσας σου ώστε να κάνει κάποια έρευνα στη μερίδα της μήπως υπάρχει αποδοχή κληρονομιάς και αναφέρεται το οικόπεδο. Επίσης να σου πει πως σκοπεύει να προχωρήσει. Αν θα κάνει τίτλο με χρησικτησία ή με δικαστική απόφαση. 

Σήμερα το να συντάξεις τοπογραφικό μόνο με υπόδειξη ιδιοκτήτη, αλλά ποιου ιδιοκτήτη είναι το θέμα αφού δεν υπάρχει σε συμβόλαιο ιδιοκτήτης.

Έχεις και τη βεβαίωση μεταβίβασης που θα αναφέρει ότι σου επιδόθηκαν τίτλοι κλπ. Πάλι πρόβλημα και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

ο παππούς ειχε καποιον τιτλο?

 Η κυρια ειναι κληρονομος...

άλλοι κληρονομοι υπαρχουν?

Αυτοι εχουν κανει καποια  αποδοχη ή κατι αλλο?

 

Πώς εγινε και  εχει χωριστει ενα κτισμα στη μεση  και "παταει" σε "δυο" οικοπεδα...το "αλλο οικοπεδο"  σε ποιον ανηκει?

 

ειδες στο Ε9 τι γραφει η κυρια?

 

τα λεμε

[προφανως επικαλεισαι παρεκκλιση λογω  χρονου "δημιουργιας"...δλδ το ζητουμενο  δεν ειναι δεδομενο...]

 

παυλε

δεν γινεται ολο  να προηγεισαι...παω να κανω αναβαθμιση στο πληκτρολογιο... :smile: :-) :smile:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ πας με τα όρια που σου υπέδειξε ο ιδιοκτήτης και οποίος φυσικά θα συν υπογράψει στο τοπογραφικό σου ότι είναι σωστά.

 

Το θέμα της παρέκκλισης (αρτιότητα κλπ) θα πρέπει να έχουν οι ίδιοι δικαιοπραξίες που να αποδεικνύουν το από πότε έχει αυτά τα όρια.

Το ότι της το άφησε της ηλικιωμένης κυρίας ο πατέρας της το 60 έχει και κάποιο χαρτί αποδοχή της κληρονομιάς?

ο/η συμβολαιογράφος τι λέει περί των τίτλων ?

 

 


edit

Μαζί γράφαμε και οι 3 ε …  :mrgreen:

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ Didonis  

Να αναπροσαρμοστεί ...το φόρουμ 

ώστε να μην εμφανίζει μόνο την ώρα ανάρτησης του μηνύματος

αλλά και την ώρα έναρξης εγγραφής του μηνύματος 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια. Στο διπλανό οικόπεδο μένουν συγγενείς τους με τους οποιους δεν έχουν σχέσεις και μένουν σε άλλη πόλη. Τέλοσπάντων δεν μας αφορά.

 

Θα ζητήσω και το Ε9 δεν το είχα σκεφτεί..

 

Πάντως από τίτλους δεν έχει τίποτα μου το έχει ξεκαθαρίσει.

Για να είμαι καλυμμένος για την παρέκκλιση, θα πρέπει να βάλω στο τοπογραφικό αεροφωτογραφία πριν από το 85 που να δείχνει το οικόπεδο στην κατάσταση όπου βρίσκεται σήμερα ή δεν χρειάζεται?

 

Η συμβολαιογράφος μου ζήτησε απλά τοπογραφικό και γνωρίζει οτι δεν υπάρχει τίτλος.

Link to comment
Share on other sites

αν νομιζεις οτι,  με βαση μια  αεροφωτογραφια, μπορεις να αποδειξεις την "δημιουργια" του ακινητου

και να βεβαιωσεις οτι ειναι αρτιο και οικοδομησιμο "κατα παρεκκλιση"...και οτι με αυτο θα περασει στο μελλον  απο την ΥΔΟΜ για αδεια,

εσυ θα αποφασισεις...

 

Οι "διπλανοι", όπου και να "μενουν" και ειτε εχουν ειτε δεν εχουν "σχεσεις" ...εχουν μια μεριδα στο υποθηκοφυλακειο  για το οικοπεδο αυτο,

αρα  απο εκει πρεπει να ξεκινησετε..

Εάν "αυτοί" εχουν τακτοποιησει με καποιον τροπο το "μισο",  τοτε εχεις μια κατ' αρχας αποδειξη για το "πότε" εγινε η κατατμηση του αρχικου οικοπεδου  και πώς προήλθε το υπολοιπο που σε ενδιαφερει,

Ερευνατε και   αναλογα το βλεπουμε...

Ξαναρωτησαμε....ο παππους δεν ειχε κανενα  τιτλο για το οικοπεδο???

 

Και,

διαφωνω πληρως με  το παρακατω

"Η συμβολαιογράφος μου ζήτησε απλά τοπογραφικό και γνωρίζει οτι δεν υπάρχει τίτλος."

 

διοτι... "απλά" μεν... αλλά εσυ βαζεις την υπογραφη σου.....οχι αυτη...

 

ωρες-ωρες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το όποιο ιδιοκτησιακό καθεστώς (και ο χρόνος δημιουργίας γεωτεμαχίου) αποδεικνύεται ΜΟΝΟ από επίσημα έγγραφα (τίτλοι ή δικαστικές αποφάσεις).

Συνεπώς, η μόνη λύση για την περίπτωσή σου είναι η δικαστική απόφαση. Μόνο έτσι κατοχυρώνεσαι και εσύ και ο πελάτης σου.

Link to comment
Share on other sites

αν μου επιτρεπετε να συνεισφερω και εγω στους προβληματισμους .....θετοντας παρομοιο  προβλημα ....Ισχυριζεται ο ιδιοκτητης του μικρου οικοπεδου οτι το εχει με χρησικτησια απο  30 + χρονια(δεν το δηλωνε μεχρι σημερα πουθενα ,δεν υπαρχει πουθενα ) 

Αλλα και  στα συμβολαια των ομορων και στην αδεια οικοδομης του ιδιοκτητη στο οριο Ε1-Ζ1 (2010) ,ΔΕΝ δειχνεται ως κατι το αυτοτελες σαν οικοπεδο αλλα κοινοτικος/κοινοχρηστος χωρος .Ο συμβολαιογραφος μου ειπε οτι δεν υπαρχει πασης φυσεως προβλημα 

IR2-Model.pdf

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

KOKARADI

εμένα φίλε ξέρεις τι μου είπε κάποτε μια πολύ φίλη συμβ/φος

 

"Εμάς δεν μπορεί να μας κάνει τίποτα και κανένας

αρκεί να τηρούμε τα τυπολατρικά" 

 

Θέλω με αυτό να σου πω "ότι μπορεί μεν το συμβόλαιο να προσβληθεί

αλλά η ίδια δεν έχει καμιά ευθύνη"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.