Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη αρτιότητας


Recommended Posts

terry, γιατί να μην δίνουν? Δημοτικά τέλη θέλουν στο κάτω-κάτω.

Επίσης δες μήπως τα όρια που περιγράφονται στο συμβ. του 65, ταυτίζονται με τα όρια του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
βεβαίωση Δημάρχου η Προέδρου τοπικού συμβουλίου

ότι προυφίσταται της κρίσιμης ημερομηνίας κατα θέση, σχήμα και εμβαδό

 

Σήμερα στην Πολεοδομία της Νομαρχίας στην Άρτα, μου παρουσίασαν μια εγκύκλιο, ερμηνευτική της 7/92 (θα την έχω αύριο στα χέρια μου, βλακεία μου που επιτόπου δεν την έβγαλα φωτοαντίγραφο), η οποία λέει ότι η βεβαίωση αυτή δεν πρέπει να δίνεται βάσει ενόρκων μαρτυριών, αλλά να προκύπτει βάσει στοιχείων του τοπικού συμβουλίου.

 

Και σας ρωτώ, αφού δεν υπάρχουν τίτλοι και γενικά το τοπίο είναι "ομιχλώδες", τι στοιχεία μπορεί να έχει ο Δήμος ή η Κοινότητα;

 

Δεν έχω εμπειρία, αλλά τρελλάθηκα σήμερα! Ήμουν στον έλεγχο φορολογικών και ξαφνικά δημιουργήθηκε αυτό το θέμα.

 

Το πρόβλημα είναι ότι αν ο Δήμαρχος δε δώσει τέτοια βεβαίωση, τότε θα πρέπει (μου είπαν στην Πολεοδομία) να γίνει "δικαστική αναγνώριση του οικοπέδου".

 

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα. Αύριο θα έχω και την εγκύκλιο στα χέρια μου.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

edit: Ψάχνοντας στο διαδίκτυο, βρήκα το εξής:

 

http://www.chania.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=1448%3A-792&catid=258%3A2008-12-08-10-04-43&Itemid=489&lang=el

 

που μάλλον είναι η ερμηνευτική οδηγία (και όχι εγκύκλιος) που επικαλείται και η Άρτα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι ερωτώ...

 

Το συμβόλαιο αυτό δεν γράφει επιφάνεια αλλα ότι έχει 15 ελίες και συνορευει μπλα μπλα..

 

Στην περιοχή υπαρχει και κτηματολόγιο...

 

Συνάδελφε terry, επειδή το τεμάχιο περιλάμβανε ελιές, δλδ δένδρα και όχι σπαρτά, θα μπορούσες να εξετάσεις την εφαρμογή της οριογραμμής του ακινήτου σε αεροφωτογραφίες πριν και μετά το 1965,ίσως και μέσω συντεταγμένων (φωτογραμμετρία) και αν μέσα στο περίγραμμα του ακινήτου εμφανίζονται αυτές οι ελιές την περίοδο του συμβολαίου.

Στην ουσία εν μέρει επαληθεύεις την αρχική σου υπόθεση, αν βέβαια το συμβόλαιο είναι ακριβές.

Φαντάζομαι η πολεοδομία να το δεχθεί, όπως και για τις περιπτώσεις τεκμηρίωσης ύπαρξης κτισμάτων προ του 1955.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά υπάρχει αυτό: ΥΠΕΧΩΔΕ 9622/1473/Εγκ. 7/92 το οποίο ανέφερε ο συνάδελφος παραπάνω.

 

Υπάρχει αυτό: ΥΠΕΣ Ε39/53125/25-08-2008 η οποία ουσιαστικά καταργεί από τους Δημάρχους να δίνουν "πιστοποιητικά χρησικτησίας",

 

και υπάρχει και αυτή: ΥΠΕΧΩΔΕ 9964/27-05-2009 η οποία λέει ότι οι εν λόγω βεβαιώσεις (της παραγράφου 6 της Ε7/92) αφορούν στον χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου και δεν είναι "πιστοποιητικά χρησικτησίας".

 

Με μια αναζήτηση στο google θα τα βρείτε όλα.

 

Το θέμα είναι τι γίνεται αν ο Δήμος αρνείται να δώσει βεβαίωση; Αρνείται ένας Δήμος να παραλάβει καν την αίτηση που κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρομοιο θεμα αποδειξης αρτιοτητας σε εκτος σχεδιου.

 

Ο ιδιοκτητης ενος αυτουσιου αγρ/χιου Χ αναδασμου 20,625μ2 (του 72 παραχωρ)

το 91 σε διαδοχικα συμβολαια με τοπογραφικο κατατμει σε κομματια το ακινητο και εντος του αγρχιου εμφανιζει και ενα κοινοχρηστο δρομο οπου και το εμβαδομετρει με ονομασια κοινοχρηστος δρομος του αγρ/χιου Χ.

 

Απο τα δημιουργουμενα ακινητα ομως που εδινε ενα ενα μεχρι το 91 κρατησε ενα>4στρ μεχρι και που απεβιωσε και το πηραν κληρονομια το 2008..

 

θελω να αποδειξω γιαυτο το ενα οτι ειναι αυτοσιου πριν το 2003 οπου και δεν χρειαζοταν δρομος.....(γρανες αναδασμου γυρω γυρω)

 

Η μεριδα του θανοντος δειχνει οτι πραγματι ολες οι κατατατμησεις-συμβολαια εγιναν το 91

Συμβολαιο που να περιγραφει το εν λογω αγρο/χιο δεν υπαρχει αφου δεν το πουλησε ποτε!!

απο την μεριδα παω σε ισατοπο απαγωγη οτι πραγματι η κατατμηση εγινε (οποτε και θεωρειται αυτουσιο) στο τελευταιο συμβολαιο που εκανε ο θανων??..

χαμός....

Καποια γνώμη.??.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημέρα, ένα οικόπεδο είναι άρτιο κατά παρέκκλιση και τα συμβόλαια έγιναν το 2006. Από την πολεοδομία για την απόδειξη αρτιότητας ζήτησαν ότι λέει η εγλύκλιος 7/92 . Την υπεύθυνη δήλωση την υπογράφει ο καινούργιος ιδιοκτήτης ή ο ιδιοκτήτης πριν το 2006 που έγιναν τα συμβόλαια?

Link to comment
Share on other sites

Για να συζητάς για υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, σημαίνει ότι δεν προκύπτει από το συμβόλαιο ο χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου, ώστε να πιστοποιηθεί η κατά παρέκκλιση αρτιότητά του. Τη δήλωση θα την υπογράψει ο σημερινός ιδιοκτήτης, αφού συγκεντρώσει τα υπόλοιπα απαραίτητα στοιχεία (υποθηκοφυλάκειο, δήμαρχος).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μακάρ, στο συμβόλαιο εκείνο που αναφέρει είναι ότι το οικόπεδο ανήκε άτυπα στο πατέρα των 2 παιδιών του 20 και πλέον χρόνια και τους το μεταβίβασε προφορικά. Επειδή υπάρχει χρησικτησία, από την πολεοδομία δεν δέχονται την κατά παρέκκλιση αρτιότητα και ζητάνε βεβαίωση δημάρχου, υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη και μη διεκδίκηση από το υπο/κειο.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνεις, λοιπόν, ότι από το συμβόλαιο δεν προκύπτει ο χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου και, επομένως, ισχύουν αυτά που γράφω στο post #17.

Link to comment
Share on other sites

β) Βεβαίωση του Προέδρου της Κοινότητας ή του Δημάρχου για

τον χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου συνοδευόμενη από τοπογραφικό

διάγραμμα του οικοπέδου θεωρημένο από τον Πρόεδρο της Κοινότητας

ή το Δήμαρχο.

 

στο οποίο όμως τοπογραφικό διάγραμμα θα περιγράφεται ως μη άρτιο;

αφού κατά την σύνταξη του τοπογραφικού διαγράμματος δεν υπήρχαν τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να θεωρηθεί άρτιο κατά παρέκκλιση.

 

Άρα πρώτα συντάσσεται ένα τοπογραφικό διάγραμμα (που το περιγράφει ως μη άρτιο), για να το προσκομήσει στο Δήμαρχο ωστέ να πάρει τη βεβαίωση για το χρόνο δημιουργίας και στη συνέχεια αφού μαζέψει όλα τα δικαιολογητικά συντάσσεται ένα τοπογραφικό διάγραμμα που το περιγράφει ως άρτιο κατά παρέκκλιση...

ωραία πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.