Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φοιτήτής του ΤΕΙ Καβάλας δημιούργησε το «έξυπνο» αντιτορπιλικό σύστημα THELXIOPE


stayros

Recommended Posts

Το αν τα περί Γκιόλβα απευθύνονται σε άσχετους !! (άσε εμάς τους ταπεινούς) αλλά θα  πρέπει αυτό να το εννοείς και  για τους  επιφανείς επιστήμονες που του απένειμαν διεθνή αναγνώριση σε 19 εφευρέσεις του και ακόμη  για τον Einstein που με την υπογραφή του  πήρε το πρώτο δίπλωμα από το Διεθνές Γραφείο Εφευρέσεως στην Ελβετία  για την πρωτοποριακή του θεωρία πάνω στη σύντηξη της ύλης αλλά και τη φωτοδέσμη πλάσματος.

για ποιο λόγο να υπογράψει ο einstein δίπλωμα ευρεσιτεχνίας στον γκιόλβα;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς στην επιτροπή απονομής και στο  Διεθνές Γραφείο Εφευρέσεως στη  Ελβετία, απ΄ όπου κρίθηκε το πόνημα του Γκιόλβα, δεν μπορούσε να λείπει ένας Einstein  ......

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

για ποιο λόγο να υπογράψει ο einstein δίπλωμα ευρεσιτεχνίας στον γκιόλβα;

 

Ο Einstein ήταν επίτιμο μέλος της επιτροπής.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα ήθελα να βρίσκομαι στο Α30 σε περίπτωση πραγματικού πολέμου.

 

Anton, όλοι έχουμε τις εμπειρίες μας. Και που να σου πω για οικογενειακές μου ιστορίες προ του 80.

Σε αυτή την άθλια χώρα όλοι έχουν μια εμπειρία παραγκώνισης από κάποια κυβέρνηση. Είναι όμως και μερικοί που επιβιώνουν με όλες τις κυβερνήσεις και όλα τα πολιτικά συστήματα.

 

Σαν κατακλείδα, να προσέξει πολύ το παλικάρι που πάει να μπλέξει. Πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως +1 και στα δύο μηνύματα του Daron. Και κάτι ακόμα. Άπαντες βαφτίζουν τα οπλικά συστήματα, τους στρατούς και τα αρμόδια υπουργεία, "αμυντικά". Η υποκρισία στο μεγαλείο της.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ για + Daron παρ ότι υπαρχει μια πικρή αλήθεια για την ανάπτυξη της τεχνολογίας και το ανθρώπινο γένος…

Κινητήρια δύναμη για τεχνολογία (κλπ κλπ) ήταν από αιώνες, ο πόλεμος και το σεξ (γενικα αναπαραγωγική διαδικασία) ….

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

... Τα όπλα αυτά προσπαθούν να αντιμετωπίσουν προβλήματα threat oversaturation. 

Τι εννοείτε threat oversaturation?

Μήπως οτι saturates τον χώρο πάνω απο την περιοχή που φρουρεί με αντιαεροπορικά πυρά, (γι'αυτό και ο ρυθμός βολής 13.3/sec ανα κάννη) έτσι ώστε τα Χ-εθνικότητας (πχ) βομβαρδιστικά να καταρριφθούν ΠΡΙΝ φθάσουν στον στόχο τους ή κατι άλλο?

 

Πόσα threats ταυτόχρονα μπορεί να αντιμετωπίζει μια αεροπορική βάση στην ενδοχώρα?

Εξαιρούνται βροχές απο Cruise missiles etc.

 

Υπήρχε 4απλό Αρτεμις ή κάνω λάθος?

 

Τι ηλεκτρονικά έχει (αν έχει) μέσα για (πχ) πρόσκτηση στόχου και ΠΟΙΟΣ τα κατασκευάζει?

Πως θα λειτουργήσουν (και αν) σε περίπτωση jamming, ηλεκτρονικού πολέμου κλπ?

Ελπιζω να έχει προβλεφθεί αναλογική-μηχανική εφεδρία.

 

edit: italics

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Το πώς και γιατί κάποιος επιλέγει να επενδύσει την ενέργεια, τη δημιουργικότητα του και τα καλύτερα του χρόνια με σκοπό να αποκομίσει γνώση που θα χρησιμοποιήσει για να κατασκευάσει πράγματα  που δυνητικά κάποια στιγμή θα κόψουν χεράκια, ποδαράκια ή θα πάρουν τη ζωή κάποιου ανθρώπου (ωραιοποιημένη έκφραση στο άρθρο "ικανότητα να προκαλέσει πλήγμα στον στόχο της") και το πως όλοι εσείς σχολιάζετε θετικά την επίτευξη ενός τέτοιου στόχου πραγματικά με ξεπερνά.

 

 

Αυτό προσπάθησα να πω κι εγώ..+1 Daron

 

 

Παρομοίως +1 και στα δύο μηνύματα του Daron. Και κάτι ακόμα. Άπαντες βαφτίζουν τα οπλικά συστήματα, τους στρατούς και τα αρμόδια υπουργεία, "αμυντικά". Η υποκρισία στο μεγαλείο της.

 

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ για + Daron παρ ότι υπαρχει μια πικρή αλήθεια για την ανάπτυξη της τεχνολογίας και το ανθρώπινο γένος…

Κινητήρια δύναμη για τεχνολογία (κλπ κλπ) ήταν από αιώνες, ο πόλεμος και το σεξ (γενικα αναπαραγωγική διαδικασία) ….

 

 

Και εγώ να πω  ότι....δυο δεκάρες η βιολέτα τσιγκολελέτα...Ρε παιδιά σπαμάρετε όλοι σας. Ήμαρτον, αμυντική βιομηχανία λέγεται τι να κάνουμε δηλαδή! Κάτι επί της ουσίας ?

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.