Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οφειλές προς το ΤΕΕ και σύστηματα αμοιβών & Ν.4178


terry

Recommended Posts

νεώτερη ενημέρωση ,έκανα την ρύθμιση του ΤΕΕ αλλά σε συνάντηση της ΕΕΤΕΜ Δ.Μακεδονίας ο ίδιος ο Δημόπουλος μας παρότρυνε να μην πληρώσουμε και έτσι αναίρεσα την εντολή που είχα δώσει στην τράπεζα, το σύστημα αυθαιρέτων δεν το πειράζει το τεε, αλλά το αμοιβών μου το κλείδωσε , βέβαι σύμφωνα με την νομοθεσία δεν απαιτείται πλέον ο υπολ.αμοιβών του ΤΕΕ αλλά άντε να το εξηγήσης στην ΥΔΟΜ Εορδαίας όπου ζητάνε ακόμα κατάθεση στην Εθνική ,λες και ήμουν προφήτης τις προηγούμενες μέρες τους πήγα νομοθεσία και προσπάθησα να τους εξηγήσω ότι είναι λάθος όλα αυτά που ζητάν , ότι Φλώρινα-Καστοριά δεν τα ζητάν πλέον ,αλλά είναι δύσπιστοι ακόμα και στα έγγραφα που τους προσκόμισα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για ενα ειμαι σιγουρος..

Ο υπολογισμος των αμοιβων μεσω του συστηματος ΤΕΕ, ειναι υποχρεωτικος 100%.

Διαβασε την αντιστοιχη ΥΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το τεε δεν μπορει να πάρει τις συνδρομές απο τους τεχνολόγους  παρα μονο εκβιάζοντας μεσω του συστηματος αμοιβων γιατι απλα είναι παράνομοι.

Προσωπικα δεν προκειται να το πληρώσω ποτε γιατι απλα για όλα υπάρχουν λύσεις.

Απο την στιγμή που κόβω δελτιο παροχής υπηρεσιών άλλωστε ειμαι νομιμότατος απέναντι σε αυτούς που πρέπει να είμαι.

Οταν χρωστάς στο κράτος η σε ασφαλιστικό ταμείο η σε κάποια τράπεζα αργα η γρήγορα έχεις πρόβλημα, το βρίσκεις μπροστά σου, θα στα παρουν θες δε θές..

τωρα το να χρωστάς στο τεε, εφόσον δεν είσαι μέλος και αυτό να απαιτεί να πληρώσεις εκβιάζοντας, αυτο λέγεται τραμπουκισμός και επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να στα πάρει απο μόνο του σε καμία περιπτωση γιατί απλα νομικά δε μπορεί,  αλλιώς θα το είχε κάνει.

πάντως και στην εφορία χρωστάνε πολλοί αλλα το taxisnet δουλεύει και για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

...έκανα την ρύθμιση του ΤΕΕ αλλά σε συνάντηση της ΕΕΤΕΜ Δ.Μακεδονίας ο ίδιος ο Δημόπουλος μας παρότρυνε να μην πληρώσουμε και έτσι αναίρεσα την εντολή ...

Γιατί ενώ εσύ  ( panosf ) προσπαθείς να κάνεις την δουλειά σου , ο άλλος ( Δημόπουλος ) κάνει συντεχνιακή πολιτική και να τα αποτελέσματα....

Τώρα που δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου , πρέπει να πας  στον κ. Δημόπουλο να πάει αυτός στην ΥΔΟΜ Εορδαίας να σου δώσει την άδεια.

Υπ'όψην ότι το ΤΕΕ κλειδώνει το σύστημα αμοιβών και στους Διπλωματούχους που χρωστάνε τις συνδρομές τους.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ΤΕΙ....το ΤΕΕ σου ζητάει συνδρομή για το σύστημα ! Όχι για να είσαι μέλος του. Δηλαδή το σύστημα αμοιβών δεν έχει κάποιο κόστος ? Αυτό ποιος το πληρώνει ?

 

Και ναι, απαιτείται ακόμη αμοιβή στο ΤΕΕ και καλά κάνει κατ' εμέ και απαιτείται. Πως θα ελεγχθεί η νόμιμη αμοιβή κ.τ.λ. ? 

 

Και αν δεν έχεις στην τελική να δώσεις 50 ευρώ το χρόνο στο ΤΕΕ, άστο το άθλημα, πήγαινε φύτεψε κάνα μαρούλι. Ήμαρτον ! 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Νικ

 

Το συστημα δεν εχει κοστος.

Και αν εχει κοστος, γιατι οι ΤΕ να πληρωνουν την ιδια συνδρομη με τους ΠΕ, οι οποιοι θεωρητικα εχουν και αλλες "παροχες" απο το ΤΕΕ?

 

Εχω γραψει τη γνωμη μου, οτι οι ΤΕ δεν επρεπε να πληρωνουν συνδρομη στο ΤΕΕ.

Αν υπαρχει θεμα με τη "συντηρηση" των συστηματων Αμοιβων/Ν4178, ας πληρωνει ενα ποσο η ΕΕΤΕΜ στο ΤΕΕ, καθε χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Τι συνδρομή πληρώνουν οι ΤΕΙ ? Ίδια με των ΑΕΙ ? Δεν γνωρίζω.

 

Και σαφώς έχει κόστος το σύστημα. Συντήρηση, υπάλληλοι που έστω και πρόχειρα αλλά σου απαντάνε σε απορίες. Τι λες τώρα ? Τι διαφορά έχει να το δίνει η ΕΕΤΕΜ και όχι ο καθένας ξεχωριστά. 

 

Σε κάθε περίπτωση δεν αντέχω την γκρίνια από επαγγελματίες, του στυλ δεν πληρώνω 50 ευρώ το χρόνο από μαγκιά. Δεν είναι σοβαρός επαγγελματίας όποιος το λέει αυτό. Αμοιβές ΤΕΕ πρέπει να υπάρχουν και έχουν ένα ελάχιστο κόστος. Και δεν είναι θέμα ΤΕΙ μόνο και πολλοί ΑΕΙ χρωστάνε χρόνια τώρα...πάλι από μαγκιά. Ενώ έχουν δεν τα δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΣΥ ΤΕΕ ...ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ ΣΤΟ ΤΕΕ.

το συστημα του τεε ειναι χιλιοπηρωμένο ηδη.

και αντε βαλε κανα αγγουρι ρεεεεεε συ τεε

 

 

 


Παρατήρηση: Να είστε πιο κόσμιοι και κάνουμε προσεκτική επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιούμε, δεν βρίζουμε, δεν αναρτούμε άσεμνο υλικό, δεν προκαλούμε ούτε μέσω του avatar του προφίλ μας και επιδεικνύουμε σεβασμό προς τους συνομιλητές μας και τα συλλογικά όργανα (T.E.E., E.E.ΤE.M., Ε.Μ.Δ.Υ.Δ.Α.Σ., Παρατάξεις κ.λπ.). Τα γραπτά μένουν!

Λαμβάνεις ποινή.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum και ειδικότερα τον κανόνα υπ' αριθμό 7.
Ευχαριστώ, 
Didonis.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

 

Τι διαφορά έχει να το δίνει η ΕΕΤΕΜ και όχι ο καθένας ξεχωριστά. 

 

 

Οι ΤΕ πληρωνουν συνδρομη στο ΤΕΕ και στην ΕΕΤΕΜ.

Αφου η ΕΕΤΕΜ δεν παρεχει αντιστοιχο συστημα αμοιβων, ας πληρωνει τμημα απο τις συνδρομες των μελων τους, στο ΤΕΕ.

 

 

@giannist

 

O τροπος σου ειναι.... ουγκ..!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

ο τρόπος του παραπάνω απο εμένα ..ποιος είναι δηλαδή terry...  ο καθένας εισπράτει αυτο που του αντιστοιχεί και αυτη η απάντηση αξιζε.

αλλα στη συγκεκριμένη περιπτωση εισαι ο χειρότερος όλων που βλέπεις όπως σε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.