Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οφειλές προς το ΤΕΕ και σύστηματα αμοιβών & Ν.4178


terry

Recommended Posts

επειδή και εγώ σας ελεύθερος δουλεύω και έχω την ίδια απορία με τον Ικαρο, μπορείς να μας διαφωτίσεις?

Θα μεγαλώσεις και θα μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση για όποιον γνωρίζει .

Υπαρχει κάποιο ανάλογο επιμελητήριο ή (όπως το ονομάζουν) σε οποιαδήποτε χώρα της Ευρώπης ή και μη Ευρώπης για Μηχανικούς (όλων μαζί ή ανα ειδικότητα) που να έχει δωρεάν με μηδενική συνδρομή τα μέλη του?

Ιταλία που γνωρίζω είναι κι εκεί με πληρωμή και μάλιστα είναι και ανα περιφέρειες.

Άλλο?

Δεν ρωτώ αν τα αλλα είναι πιο καλά πιο χρήσιμα ή οτιδήποτε άλλο. Αυτό που ρωτώ είναι αν επιμελητήρια σε άλλες χώρες που πιστοποιούν επαγγελματική ιδιότητα και άρα δικαιώματα το έχουν άνευ συνδρομής δωρεάν.


Ερώτηση προς τον Δημήτρη (δικηγόρο μας)

Οι δικηγόροι έχουν κι αυτοί συνδρομή στο σύλλογο τους? Ή είναι φρεε?

Αν γνωρίζει κάποιος και για γιατρούς, συμβολαιογράφους πως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Didonis,

από οσαγνωριζω, σε όσες χώρες υπάρχει επιμελητήριο και συνδρομή, δεν υπάρχει η υποχρέωση εγγραφής. Δηλαδή μπορείς να είσαι μηχανικός, να δουλεύεις υπό άλλον μηχανικό που είναι μέλος ΤΕΕ χωρίς εσύ να είσαι. Δουλεβεις όμως σαν μηχανικός. Ε δω, αν δεν είσαι στο ΤΕΕ, για την αγορά εργασίας δεν είσαι μηχανικός, μόνο σαν υπάλληλο γραφείυ μπορεί να σε πάρει κάποιος. Αυτό νομίζω είναι τεράστια διάφορα.

Πρόσφατα, συνάδελφος, μη εγγεγραμμένος έχασε θέση σε Δήμο ακριβώς γιατί δεν είχε την άδεια ασκήσεως. Δεν θα υπέγραφε κάπου. Άλλα ο Δήμος ζητούσε μηχανικό.

 

 

Θα μεγαλώσεις και θα μάθεις.

Τι να σου πω παιδάκι μου..........................

Link to comment
Share on other sites

Θα μεγαλώσεις και θα μάθεις.

Καταλάβαμε δεν γνωρίζεις ούτε εσυ.. Άρα μονος σου λες οτι το ΤΕΕ ειναι για τους ελεπ.. Και για ΠΜ θα συμπλήρωνα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Didonis,

από οσαγνωριζω, σε όσες χώρες υπάρχει επιμελητήριο και συνδρομή, δεν υπάρχει η υποχρέωση εγγραφής. Δηλαδή μπορείς να είσαι μηχανικός, να δουλεύεις υπό άλλον μηχανικό που είναι μέλος ΤΕΕ χωρίς εσύ να είσαι...

Dummy… κάτι δεν πάει καλά με αυτό που λες.

Ούτε εδώ είσαι υποχρεωμένος να κάνεις εγγραφή ούτε να πληρώσεις συνδρομές.

Δεν μπορεί να σου απαιτήσει τα χρήματα δικαστικά στην τελική.

Απλά δεν σου δίνει (πχ) χαρτί αν ζητήσεις. Αν το χρειαστείς. Αν το ζητήσεις.

Αν δεν στα ζητούν ποτέ δεν τα χρειάζεσαι ποτέ ε μη πληρώνεις… απλό είναι.

Έξω οπού γνωρίζω (και όχι νομίζω) είναι κάτι ανάλογο. Σε κάποιες εργασίες ζητούν την πιστοποίηση βεβαίωση ή ότι άλλο θες από το επιμελητήριο σου σε άλλες εργασίες πέρα από τις ειδικότητες μας μπορείς να μη ζητούν.

 

Σίγουρα και στην Ελλάδα αλλα και έξω υπάρχουν εργασίες ή ενασχολήσεις που θέλει να υπαρχει το γνωστικό υπόβαθρο του Μηχανικού (και με την ανάλογη ειδικότητα)… άρα το δίπλωμα του επαρκεί, αλλα δεν χρειάζεται καμία υπογραφή εκ του νόμου από Μηχανικό για την εργασία αυτή.

Κι εκεί δεν χρειάζεσαι.

Αλλα αν για 5 ή δέκα ή δεκαπέντε χρόνια δεν το χρειάζεσαι και κάποιο στιγμή ή χάσεις την δουλειά σου αυτή ή από επιλογές χρειαστείς και την υπογραφή εκ του νόμου ως μηχανικός το (κάθε) επιμελητήριο σου ζητά πληρωμή και όλα τα αναδρομικά.

(αυτό όταν κι αν συμβεί ποναει)

Οπότε ας είμαστε όσο μπορούμε πιο συγκεκριμένοι για να μη πιθανολογούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε ρώτα τους δικηγόρους, τους ταξιτζήδες, τους δημοσιογράφους, τους φαρμακοποιούς, τους γιατρούς...γιατί άραγε έχουν σύλλογο (που φαντάζομαι κάποιος τον πληρώνει για να υπάρχει).....? Για τα σεμινάρια ?

 

Η ΠΟΜΙΔΑΣ γιατί υπάρχει...για τα σεμινάρια ?

 

Οι οικιστικοί σύλλογοι στα βουνά γιατί υπάρχουν...για σεμινάρια ? 

 

Και όλοι αυτοί οι σύλλογοι...είναι τσάμπα λέτε ?? 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, νομίζω πως η άποψη να μην υπάρχει επιμελητήριο είναι λίγο ισοπεδωτική, και συνήθως από τέτοιες απόψεις επωφελούνται μόνο οι τζαμπατζήδες και οι κακοί επαγγελματίες.

Το ότι όλοι νιώθουμε ότι το ΤΕΕ μας τρώει τα λεφτά αντί αν τα χρησιμοποιεί προς όφελός μας για μένα έχει 100% ρεαλιστική βάση, αλλά με το να λέμε ότι δεν χρειάζεται να υπάρχει επιμελητήριο ή να υπάρχει μόνο για αυτούς που έχουν να πληρώσουν τη συνδρομή, απλώς αποποιούμαστε την ευθύνη που όλοι έχουμε για τη σωστή λειτουργία του ΤΕΕ. Γιατί κι εμείς κάποιους ψηφίσαμε, κάποιες φορές είδαμε στραβά και δεν ασχοληθήκαμε για να κάνουμε τη δουλειά μας κτλ. 

Να έχουμε επιμελητήριο και να απαιτούμε να λειτουργεί, να μας προστατεύει. Δηλαδή πιο ξύπνιοι είναι οι φαρμακοποιοί από εμάς;;

Και για να είμαστε ειλικρινείς: 

Όλοι αυτοί που θα συμφωνήσουν μαζί σας ότι το επιμελητήριο είναι άχρηστο, δεν θα χρησιμοποιήσουν ποτέ αυτές τις καινούριες υπηρεσίες που διαφημίζει ο έγινα-πρόεδρος-και-θα-τα-λύσω-όλα-τώρα-τώρα-τώρα, τη φορολογική και νομική υποστήριξη, ούτε εκείνη την "υποστήριξη για θέματα ιδιωτικών έργων και μελετών"; Ή δεν έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ την πλατφόρμα για την αγορά εργασίας, είτε για να βρουν συνεργάτη είτε για να βρουν δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω στους υπέρμαχους του ΤΕΕ ότι:

1. Το ΤΕΕ δεν είναι επαγγελματικός σύλλογος και δεν μπορεί να είναι και να θέλει.

2. Εδώ δεν συζητάμε αν πρέπει ή όχι να πληρώνουμε συνδρομές αλλά τον εκβιασμό ή μου τα ακουμπάς ή σε καθαρίζω.

Link to comment
Share on other sites

 

Να θυμίσω στους υπέρμαχους του ΤΕΕ ότι:

1. Το ΤΕΕ δεν είναι επαγγελματικός σύλλογος και δεν μπορεί να είναι και να θέλει.

2. Εδώ δεν συζητάμε αν πρέπει ή όχι να πληρώνουμε συνδρομές αλλά τον εκβιασμό ή μου τα ακουμπάς ή σε καθαρίζω.

1. Σε ό,τι με αφορά, ομολογώ ότι δεν γνωρίζω τη διαφορά επιμελητηρίου και επαγγελματικού συλλόγου (και θα ήθελα να τη μάθω, αν μπορείς να μας δώσεις μερικές πληροφορίες), αλλά τουλάχιστον εγώ -πιθανολογώ και οι υπόλοιποι συνάδελφοι που ανέφεραν ως παράδειγμα άλλες κατηγορίες επαγγελματιών- το κάναμε σκεπτόμενοι πως τον ίδιο ρόλο που έχει για εμάς το ΤΕΕ έχει και για τους δικηγόρους ο Δικηγορικός Σύλλογος, για τους γιατρούς ο Ιατρικός Σύλλογος κοκ. Αν γι αυτούς δουλεύει προς όφελός τους, πρέπει να δουλέψει και για εμάς. Αυτό.

2. Συμφωνώ απολύτως, ειδικά από τη στιγμή που υπάρχει ανταποδοτικό τέλος, και ακόμη περισσότερο από τη στιγμή που δεν υπάρχει άλλος τρόπος να εκδώσεις τέτοιο έγγραφο, αλλά είδες κι εσύ ότι η κουβέντα κατέληξε εκεί, κατά την άποψή μου γιατί έχουμε την τάση λίγο να τα ισοπεδώνουμε όλα, και να χάνουμε έτσι το δίκιο μας....

Link to comment
Share on other sites

Θα μεγαλώσεις και θα μάθεις.

 

Εμεις ειμαστε μικροι ακομα.

Αλλα εσυ που εισαι μεγαλος, ας μας βοηθησεις λιγο με τα φωτα σου.

 

Εγω απο το 1ο ποστ εγραψα οτι το θεμα δεν ειναι τα 50Ε (ισως για καποιους να ειναι ΚΑΙ τα 50Ε), αλλα οπως εγραψε και ο τσακ1, ο εκβιασμος που γινεται. Εκβιασμος που δειχνει την νοοτροπια του κλαδου και του ΤΕΕ, του οποιου μελη ειμαστε ολοι οι μηχανικοι.

 

Και επειδη Νικ, εμεις ειμαστε μικρα παιδια και δεν καταλαβαινουμε, αν μπορεις εξηγησε μου, για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ πρεπει ενας μηχανικος με μελετητικο πτυχιο, για το οποιο ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΗΔΗ συνδρομη στο Υπουργειο, να πληρωνει 50Ε εξτρα, στο ΤΕΕ. Τι παραπανω του προσφερει?

Περαν απο αυτο, ειμαι σιγουρος οτι την εχεις διαβασει, αλλα ξαναδιαβασε την, την αποφαση σχετικα με τις συνδρομες μας, και πες μου αν αναφερει πουθενα κατι για μηχανικους (ως ατομα οχι εταιριες) μελετητες.

Σου απανταω λοιπον οτι η αποφαση αναφερεται σε μελη του ΤΕΕ, σε εργοληπτες και σε εταιρειες μελετητικες και εργοληπτικες.

Δεν γινεται ΚΑΜΙΑ αναφορα σε ατομα-μελετητες.

 

Αλλα ποιος θα κανει βεβαια προσφυγη για 50Ε?

Θα τα πληρωσει σα μλκς για μην εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.