Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Βrikoudi , εντελώς διαφορετικό το δικό σου σύστημα.Δεν ξέρω για τη σχολή σου αλλά τα Γερμανικά πανεπιστημία είναι πολύ αυστηρά και αν χάσεις μια χρονιά σε διώχνουν.Πως είσαι τόσο σίγουρη ότι τα Ελληνικά ΤΕΙ είναι του ίδιου επιπέδου με τη σχολή σου;

Θυμάσαι περίπου τι ποσοστό των Γερμανών αποφοίτων από το λύκειο εισάγεται στη Γερμανική Τριτοβάθμια Εκπαίδευση;

Link to comment
Share on other sites

spy1551 δεν ξέρω σε ποιο παλάτι ζεις αλλά έξω από το παλάτι έχει κ κόσμο που δεν έχει να πληρώσει φροντιστήρια κ προσπαθούν τα παιδιά τους μόνα τους. Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα αν το καλύτερο σύστημα ever είναι οι πανελλήνιες γιατί είμαστε μόνο εμείς με αυτό το σύστημα; Σε όλες τις προηγμένες χώρες πάει ο καθένας στο πανεπιστήμιο που γουστάρει κ εκεί τον ξεσκαρτάρουν. Στο Ελλαδιστάν επειδή οι καθηγητάδες είναι τα πιο μεγάλα λαμόγια δεν τους εμπιστευόμαστε. Όμως ίδιο δεν ισχύει κ για το βαθμό λυκείου; Με τις πανελλήνιες κανένας καθηγητής που έχει άμεση επαφή με το μαθητή δεν τον κρίνει (αδιάβλητες), αλλά όσα μαθήματα κ αν εξετάζονται δε μπορεί μία σειρά εξετάσεων, σε μαθήματα σχετικά και άσχετα, να κρίνει ποιο επάγγελμα του ταιριάζει. Ξέρω παιδί που διέπρεψε στην Ολυμπιάδα Πληροφορικής κ δεν πέρασε Πληροφορική! Κ πέρασε μία που νόμιζε το PC ανάβει από την οθόνη σαν τηλεόραση! Τόσο αντικειμενικές είναι! Βέβαια το παιδί αυτό δε μάσησε κ πήγε σε κολέγιο κ από ότι φαίνεται θα δικαιωθεί για αυτή την επιλογή.

 

ΥΓ Πιστεύω πως υπάρχουν αρκετά εξυπνότεροι κ ικανότεροι από μένα. Αλλά δε μπορώ να δεχτώ πως σαν επαγγελματίας μπορεί να με χαρακτηρίζει πάντα ο βαθμός πχ της χημείας στις πανελλήνιες.

Link to comment
Share on other sites

spy1551 δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν τα Ελληνικά ΑΤΕΙ μπορούν να συγκριθούν με το επίπεδο τις δικής μου σχολής.Στην δήλωση μου μία σελ. πρίν ανέφερα οτι στην Γερμανία ένας Πε και ένας ΑΤΕΙ έχει την ίδια ευκαιρία να πάρει μία Θέση εργασίας βάση Διπλώματος/πτυχίου κτλ.΄Ερχετε ο sakistsalikis λέει ότι είναι ψευδές αυτό.Δεν ανέφερα πότε οτί συμβαίνει αυτό εδώ στην Ελλάδα.Δεν θυμάμαι το ακριβές ποσοστό εισαγωγής στην 3βάθμια εκπαίδευση.Πάντως είναι κατα 60 % λιγότεροι απο την Ελλάδα

αυτοι που καταφέρουν να πάρουν το απολυτήριο και αυτό δεν σημένει οτί ταυτόχρονα μπορούν να μπουν και στην 3βάθμία.Ο τελικός βαθμός παίζει καθοριστικό ρόλο και πολλές φορες εάν θες να μπείς σε κάποιο συγκεκριμένο Πε ή ΑΤΕΙ μπορεί να περιμένεις στην σειρά κατατάξεις για 1 χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μη χαλάτε τσάμπα το χρόνο σας με τέτοια .Σε μια χώρα όπως η Ελλάδα σημασία δεν έχουν οι γνώσεις η τα πτυχία αλλά με ποια παράταξη είσαι και πόσο βίσμα έχει ο μπαμπας σου.Δηστυχός συμβαίνει ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα αυτό,τουλάχιστον εδώ που είμαι.Της προάλες έχασα μια επίβλεψη σε αρκετά μεγαλη δουλεία ΓΙΑΤΊ? Μα γιατι ο μπαμπά του είναι του κόματος αυτού ή του άλλου .Τ'ωρα οι γνώσης είναι σχετικές .Αυτή είναι η Ελλάδα δηστυχώς.Τώρα αφήστε της συζητήσεις ΤΕΙ ΚΑΙ ΑΕΙ αν και σε λίγο θα υπάρχει και αντιπαράθεση και με το ΙΕΚ και μην γελάτε σε αυτό θα το δούμε μπροστα μας.Δυστηχώς ζούμε σε ένα υπέροχο μέρος αλλά με τους μεγαλύτερους Αλ@@@@δες να μας κυβερνούν.¨Οσο και αν τσακωνόμαστε αυτοί θα βγάζουν νόμους για καθαρά ψηφοθηρικούς λόγους.Ειλίκρινα λυπάμαι που μια χώρα όπως αυτή με τους πιο φιλότιμους πανούργους αλλά και πανέξυπνους ανθρώπους κυβερνάται απο μια χούφτα ηλ@#$%ους που δεν έχουν δουλέψει ποτέ μα ποτέ στην ζωή τους.

Link to comment
Share on other sites

Ακούω συνεχώς για δικαιώματα τοπογράφων δομικών και έργων υποδομής ΤΕΙ, για τους μηχανολόγους/ηλεκτρολόγους/ενεργειακούς/ναυπηγούς των ΤΕΙ δεν έχουν βγάλει κάποιο προσχέδιο? Από το google δεν βρήκα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για τους Τοπογράφους, Δομικών Έργων κ Έργων Υποδομής υπάρχει το προσχέδιο δημοσιευμένο http://www.ntua.gr/egelados/pd_tei.htm

 

Για τους άλλους που αναφέρεις ευελπιστούμε πολύ σύντομα να δικαιωθούμε...

Link to comment
Share on other sites

Σύναδελφοι Μηχανικοί ΤΕ

 

Παρεμβαίνω γιατί είχαμε σημαντική εξέλιξη που αφορά των μέλλον μας και την άσκηση του επαγγέλματος μας με αξιοπρέπεια.

 

Πρέπει να σας ενημερώσω ότι χθές Παρασκευή 19/12/2008 εγκρίθηκαν από το ΣΑΤΕ , ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΟΜΟΦΩΝΑ τα επαγγελματικά δικαιώματα για τα τελευταία 12 τμήματα των ΤΕΙ, κατά κύριο λόγω τμημάτων που ανήκουν στις Σχολές Τεχνολογικών Εφαρμογών (ΣΤΕΦ).

 

Ειδικότερα για τα τμήματα :

 

1. Μηχανολογίας

 

2. Ηλεκτρολογίας

 

3. Ενεργειακής Τεχνολογίας

 

4. Αυτοματισμού

 

5. Ναυπηγικής

 

6. Γεωτεχνολογίας και Περιβάλλοντος

 

7. Τεχνολογιών Αντιρρύπανσης

 

8. Φυσικών Πόρων και Περιβάλλοντος

 

9. Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου

 

10. Κλωστοϋφαντουργίας

 

11. Οχημάτων

 

12.Τεχνολογίας Αεροσκαφών

 

 

Φυσικά αυτό είναι ένα μεγάλο βήμα αλλά ακόμα ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, μέχρι να υπογραφούν από τους συναρμόδιους Υπουργούς και τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

 

Τώρα λοιπόν που η πολιτεία έκανε το καθήκον της έστω και καθυστερημένα για να δούμε όλοι ποιός ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΞΑΝΑ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΩΝ ΤΕΙ, αυτός που θα κινήσει γη και ουρανό για να συνεχιστεί η επαγγελματική μας ομηρία και να παγώσουν πάλι όλα, όπως έχουν παγώσει τα Π.Δ. των Δομικών έργων, Έργων Υποδομής και Τοπογραφίας.

 

Για το περιεχόμενο του σχεδίου των Π.Δ. δεν υπάρχει ακόμα καμιά ενημέρωση. Ξέρουμε απλά ότι εγκρίθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που δεν εχω καταλαβει ακομα ειναι τι ζητανε τα ΤΕΙ σε σχεση με τα επαγγελματικα δικαιωματα. Εγω ξερω οτι ολοι οι πτυχιουχοι ΤΕΙ εχουν επαγγελματικα δικαιωματα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει 100 φορές εδώ μέσα. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ! Το κράτος είχε την υποχρέωση το πολύ 6 μήνες μετά τον 1ο απόφοιτο να εκδώσει ΠΔ με επ. δικαιώματα το οποίο κ δεν έγινε ποτέ. Γιατί; Γιατί μια συντεχνία στην Ελλάδα, ονόματα δε λέμε - υπολήψεις δε θίγουμε, δεν ήθελε να έχουμε επ. δικαιώματα κ εντελώς καταχρηστικά είπαν να μας βαφτίσουν "υπομηχανικούς" με τα αντίστοιχα επ. δικαιώματα.

Ελπίζουμε με τον Στυλλιανίδη να δούμε φως στην άκρη του 25ετούς τούνελ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.