Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Aγαπητέ Zavi,

 

σου παραθέτω παρακάτω το ακριβές link με την δήλωση-απάντηση της ΕΕΤΕΜ στις σχετικές δηλώσεις και παρεμβάσεις του ΤΕΕ. Σημειώνω δε, ότι δεν αντικαθιστούμε κανέναν και απλά συζητάμε και σχολιάζουμε τα γεγονότα εκφράζοντας την προσωπική μας άποψη κάθε φορά.

 

Απάντηση της ΕΕΤΕΜ εδώ :

 

http://www.eetem.gr/docs/anak_2008_11_14_b

 

 

Πολύ ωραίο το παράδειγμα με τους ψαράδες. Ένα σχόλιο : Καλό είναι κάποτε να σπάσει το κατεστημένο σύστημα των ψαράδων του 5, για να μπορέσει να λειτουργήσει το 4 και να σταματήσει να υφίσταται το 7 και το 8 κατ επέκταση.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον nic. Στο κείμενο του ΚτΕ δεν υπάρχει η δήλωση του Αλαβάνου. Δεν υπάρχει ούτε καν η συγκεκριμένη πρόταση, πόσο μάλλον εκτενές απόσπασμα των δηλώσεων για να μπορέσει να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του για το τί είπε ο Αλαβάνος. Η μετάφραση-ερμηνεία κανενός δημοσιογράφου (δεν τους έχω καμμία εμπιστοσύνη) δεν μου αρκεί. Η μεταφορά, δε, αποσπασματικών λέξεων ή προτάσεων είναι το πιο σίγουρο μέσο προπαγάνδας εδώ και πολλά χρόνια (χωρίς επαναλαμβάνω να αποκλείω ότι ο προεδρος του ΤΕΕ έχει κάνει τέτοιες δηλώσεις και χωρίς να υπονοώ ότι στο συγκεκριμένο άρθρο γίνεται προπαγάνδα).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι όπως διαβάζω τη συνέντευξη στο τύπο του επενδυτή φαίνεται πως ο κ. Αλάβανος έκανε αυτές τις δηλώσεις, όπως κ φαίνεται από την ύπαρξη "" στις φράσεις που αναφέρει ο δημοσιογράφος, όπως κ από τις απαντήσεις του κ. Νίνου. Μερικοί ίσως για να πειστούν πρέπει να ακούσουν τη κασέτα της συνέντευξης. Δεν έχει κ τόση σημασία πάντως. Σε μια φράση προσβολή εκφράζεται τόσο με τις λέξεις όσο κ με το περιεχόμενο της. Δείτε ένα Δελτίο Τύπου του ΤΕΕ: "Δεν μπορούν, σε καμιά περίπτωση, να προσδιορισθούν επαγγελματικά δικαιώματα, που σχετίζονται άμεσα με την ασφάλεια των κατασκευών και των παρεχόμενων υπηρεσιών, με βάση τις σπουδές σε ΤΕΙ που δεν υπάρχουν παρά μόνο στα χαρτιά και αυτά να δοθούν αναδρομικά σε όλους όσους έχουν αποφοιτήσει από ΤΕΙ ανώτερης εκπαίδευσης, από ΚΑΤΕΕ, από ΚΑΤΕ, από μέσες σχολές που έχουν ισοτιμηθεί με αυτά".

Σε αυτές τις λίγες φράσεις το ίδιο το ΤΕΕ δε μας αναφέρει ως επικίνδυνους κ με πτυχία μαϊμού; Επειδή χρησιμοποιεί άλλες λέξεις είναι λιγότερο προσβλητικό;

 

zavi το θέμα το αντιμετωπίζεις κοινωνιολογικά, κ το θέτεις πολύ σωστά. Ο ανταγωνισμός για τα ίδια ψάρια, χωρίς το κράτος να φροντίζει να υπάρχουν ψάρια για όλους, δημιουργεί αντιπαλότητες. Η οπτική που το αντιμετωπίζω εγώ είναι καθαρά νομική. Δηλαδή για αν την προσαρμόσω στο παράδειγμα σου, το κράτος αν κ θα έπρεπε δεν εκδίδει άδειες ψαρέματος σε μια μερίδα ψαράδων, με αποτέλεσμα οι υπόλοιποι ψαράδες να έχουν ένα παραπάνω κ ΝΟΜΙΜΟ πάτημα, στον ανταγωνισμό για τα συνεχώς μειούμενα ψάρια, να τους εκτοπίσουν από τους ψαρότοπους.

Αν αντιμετωπίσω τον ίδιο ανταγωνισμό σε δουλειές που αντιμετωπίζει ο μηχανικός ΠΕ το θεωρώ φυσιολογικό κ θεμιτό, δεν περιμένω με το που εκδοθούν τα ΠΔ νταντέματα κ να μου ανοίξουν οι πόρτες διάπλατα, με εργοδότες τα τσακώνονται ποιος θα με πρωτοπροσλάβει. Δε ζω στη Φρουτοπία. Αυτό το ΝΟΜΙΚΟ πρόβλημα με ενοχλεί...

Link to comment
Share on other sites

Για το εάν υπάρχουν ΤΕΙ μόνο στα χαρτιά δεν θα σχολιάσω τη στιγμή αυτή. Σε ό,τι αφορά το δεύτερο τμήμα της δήλωσης του Αλαβάνου όμως, συμφωνώ και το έχω ξαναγράψει σε προγενέστερο σχόλιό μου: η αναδρομική αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων σε πτυχιούχους ετών πριν τις αλλαγές στα ΤΕΙ είναι απαράδεκτη και άδικη απέναντι στους αποφοίτους των τελευταίων χρόνων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ...μια απλή και σύντομη ερώτηση ενδεχομένως αφελής που έχει σχέση με τα επαγγελματικά δικαιώματα έμμεσα...Ένας απόφοιτος Τεχνολογικής κατεύθυνσης π..χ έργων υποδομής ή δομικών έργων μπορεί να βγάλει σφραγίδα στην οποία να αναφέρεται ως Πολιτικός μηχανικός και να υπογράφει ότι θέλει? Πως μπορεί να προστατευτεί ο τεχνικός κόσμος από την παραποίηση επαγγέλματος ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορεί. Από ό,τι έχω δει οι πτυχιούχοι ΤΕΙ αναφέρουν κανονικά τον τίτλο τους, πχ Πτυχιούχος Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ. Τώρα, εάν κάποιος βάζει σφραγίδα η οποία δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, είναι ζήτημα αστυνόμευσης και μπορεί να γίνει από τον οποιονδήποτε εάν δεν υπάρχει έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε έχω μιλήσει με άλλους συναδέλφους του ΣΠΜΕ σε μια ημερίδα που είχε διοργανωθεί και είχα παρακαλουθήσει και υπάρχει μέχρι και σφραγίδα ΠΟΛΙΤΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΜΠειροτέχνης....και δεν μπορεί να είναι μεμονωμένη περίπτωση...για αυτόν τον έλεγχο συζητάω ώστε να προασπίζονται και να ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΙ τα επαγγελματικά δικαιώματα διότι τότε τι νόημα έχει η άκρως ενδιαφέρουσα κουβέντα που γίνεται από ΟΛΕΣ τις πλευρές (ΑΕΙ, ΤΕΙ) όταν ο καθένας μπορεί στη τελική να κάνει ότι θέλει?

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΜΠειροτέχνης είναι έμπνευση τρελή.

Θέλω να πιστεύω ότι στις πολεοδομίες υπάρχει κάποιο είδος ελέγχου. Δεν αποκλείω βέβαια και το αντίθετο. Πιστεύω, πάντως, ότι ο ανταγωνισμός στις περιπτώσεις αυτές θα αποκαλύπτει τέτοια φαινόμενα. Οι νόμοι και οι κανονισμοί πάντως υπάρχουν (δεν μπορει ο καθένας να γράφει ό,τι θέλει στη σφραγίδα του).

Link to comment
Share on other sites

maximos75, όλοι οι μηχανικοί ΤΕΙ χρησιμοποιούν σφραγίδες τυποποιημένες σύμφωνα με τις οδηγίες της ΕΕΤΕΜ που αναγράφουν και τον σχετικό αριθμό μητρώου. Οι περιπτώσεις στις οποίες αναφέρεσαι είναι προφανώς από ανθρώπους άσχετους με το χώρο των μηχανικών, εργολάβους ή οτιδήποτε άλλο που μάλλον καμιά σχέση δεν έχουν με αποφοίτους ανώτατων ιδρυμάτων τεχνολογικής κατεύθυνσης. Δεν ξερω για ποιό έλεγχο ακριβώς μιλάς αφού θέτεις ένα θέμα που δεν έχει καμιά διαφορά από το να είχα, αντί για πλαστή σφραγίδα, πλαστή ταυτότητα ή πλαστό διαβατήριο. Στη προκειμένη περίπτωση ίσως οι πολεοδομίες θα έπρεπε να τσέκαραν κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.