Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Παιδια συγνώμη που παρεμβαίνω σε έναν τόσο

...

Ευχαριστώ για την υπομονή σας..

Βασικά συμφωνώ με τα περισσότερα και σημειώνω:

1) το πλήθος των σχολών σε κάθε κορυφή και λόγκο της χώρας εκτός από πολιτικά κριτήρια έχει και πρωτίστως κοινωνικά καθώς αποτελεί μια μορφή οικονομικής ενίσχυσης πόλεων. και μη μου πείτε ότι πχ μεγάλο μέρος της Θεσσαλονίκης δε ζει από τους φοιτητές... Δεν συμφωνώ με το χάος αλλά η απλή κατάργηση σχολών δεν είναι και το ευκολότερο γιατί επισύρει πολλές συνέπειες.

2) Στη Γαλλία που είναι συγγενής μπορεί να μην έχουν για παράδειγμα "πανγαλλικές" αλλά δίνουν εξετάσεις σε κάθε πανεπιστήμιο που ενδιαφέρονται ξεχωριστά, όπως τουλάχιστον μου έχουνε πει. Διάλεξε και πάρε ποιο είναι καλύτερο. Προσωπικά θεωρώ τη λύση των εντελώς διαφορετικά προσανατολισμένων εξετάσεων ανάλογα με την κατηγορία εκπαίδευσης,πχ τεχνική , προς τη σωστη κατεύθυνση.

 

Όσο για την την αντιδικία ημών με υμών (πολυτεχνείο με ΤΕΙ) μου θυμίζει την αντιδικία Αθήνας Θεσσαλονίκης. Η πρωτεύουσα είναι η Αθήνα όσο και αν η λέμε την Θεσσαλονίκη συμπρωτεύουσα και δε μπορούμε να κάνουμε αλλιώς... Αυτά χωρίς κανένα τόνο ειρωνείας... (τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη!)

Link to comment
Share on other sites

Οι πανελλαδικές δεν θεωρώ ότι είναι το πιο αξιοκρατικό αλλά σίγουρα το πιο αδιάβλητο σύστημα.

Επίσης όλες οι σχολές μηχανικών των ΤΕΙ έχουν επαγγελματικά δικαιώματα. Αυτά ορίζονται από παλιούς νόμους (Β.Δ.), είναι ανεπίκαιρα, λίγα και καταχρηστικά έχουν δοθεί στους αποφοίτους των σημερινών ΤΕΙ όπως ισχυρίζεται η μια πλευρά. Πάντως επαγγελματικά δικαιώματα υπάρχουν και η όποια διαφωνία είναι ουσιαστικά στο αν λίγα, αρκετά ή πολλά. Άρα, το να λέμε ότι το κράτος κρατάει ομήρους χιλιάδες αποφοίτους ΤΕΙ δεν ισχύει για τα ΤΕΙ μηχανικών τουλάχιστον.

Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, αν και εκτός θέματος, δεν έχω παρά να συμφωνήσω μαζί σου. Αναξιοκρατία, διαφθορά, νεποτισμός, κομματισμός, ενέργειες βάσει του τοπικού, κομματικού, πολιτικού, πρόσκαιρου οφέλους είναι βαθιές πληγές της Ελληνικής κοινωνίας. Θύματα; Όλοι μας!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Χαρη η αναφορα μου περι ομηριας δεν αναφερεται μονο στους δικους μας αποφοιτους ΤΕΙ (οι οποιοι και αυτο εχουν κακη αντιμετωπιση καθως δεν ξεκαθαριζεται η κατασταση - οποτε παλι τους θεωρω ομηρους). Να σου αναφερω, αν δεν το εχεις ακουσει, οτι υπαρχουν σχολες που λειτουργουν χρονια, εχουν αποφοιτους, αλλα δεν εχουν ακομα ξεκαθαρο επαγγελματικο πεδιο..

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τμήματα πολυτεχνείου. Εμ, πάνε και μου κάνουν τμήμα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης! Κάτσε βρε παιδί μου, πού θα απασχοληθούν αυτοί οι άνθρωποι όταν αποφοιτήσουν; Δεν υπάρχει αντίστοιχη ομότιτλη κατεύθυνση στους Μηχανολόγους; Αργά το κατάλαβαν και τα μετονόμασαν. Έχουμε τμήματα Χημικών Μηχανικών αλλά δεν έχουμε Χημική βιομηχανία ούτε βιομηχανία γενικώς. Πού θα απασχοληθούν αυτοί οι μηχανικοί; Ως μηχανικοί περιβάλλοντος. Και οι μηχανικοί περιβάλλοντος; Μηχανικοί Οικονομίας και Διοίκησης. Πού θα απασχοληθούν; Τελικά μόνο όσοι ασχολούνται με οικοδομή/δρόμους/γεφύρια έχουν δουλειά. Καθότι στην Ελλάδα δεν έχουμε βιομηχανία. Αλλά η κοινή λογική δεν είναι χαρακτηριστικό των διοικούντων.

Link to comment
Share on other sites

σιγα ρε 2 τόνους λαθος καναμε. GeorgeS εσένα θα σου δώσουμε καμια ************ παραπάνω για να μην κλαίγεσαι. Τωρα σοβαρα διάβασα σχεδόν ολα τα μηνύματά σου και είναι αρκετά ερεστικά.

 

χετε λάβει μια παρατήρηση στο Michanikos.gr

Αγαπητέ/Αγαπητή electrical_salonika,

 

Έχετε λάβει μια προειδοποίηση στο Michanikos.gr.

 

Αιτιολογία:

-------

Προσβολή μέλους/μελών του forum.

 

Προειδοποίηση για 10 ημέρες σύμφωνα με τον κανόνα συμμετοχής 9

-------

 

αν για αυτό που είπα ειχα προειδοποίηση ο GeorgeS θα έπρεπε να είχε αποβληθεί απο το φορουμ εδω και καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Ο GeorgeS αποβλήθηκε από το forum για ένα διάστημα και επέστρεψε. Όσο και αν διαφωνώ μαζί του στο θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων, μπορώ να πω ότι μετά τις συστάσεις που του έγιναν συμμορφώνεται προς τους Κανόνες Συμμετοχής του forum και προσπαθεί να μη χρησιμοποιεί κοσμητικά επίθετα για τη "γνωστή συντεχνία" (έτσι Γιώργο :D), ούτε τον πρόεδρο αυτής και πολύ περισσότερο δεν αναφέρθηκε ποτέ ειρωνικά και προσβλητικά σε κανένα μέλος του forum.

 

Χαίρομαι δε για τη στάση που κράτησε ο stayros και ο GeorgeS (ο jimevi13 ως νεότερο μέλος στο χώρο δεν κρατήθηκε) που παρόλο που προκλήθηκαν και θα μπορούσαν να απαντήσουν ανάλογα και να δυναμιτίσουν την ατμόσφαιρα δεν το έκαναν.

 

Προτείνω το θέμα να λήξει εδώ και να συνεχίσουμε στη γραμμή του stayros που είπε "Θα αντιπαρέλθω τις προσβολές κ θα απαντήσω..." ... στο θέμα μας και μόνο!

Link to comment
Share on other sites

2) Ο απόφοιτος των ΤΕΙ δεν είναι επιστήμονας, είναι τεχνολόγος. Η διαφορά είναι ότι ο επιστήμονας, των ΑΕΙ, παράγει νέα γνώση ενώ αντίθετα ο τεχνολόγος εφαρμόζει την υπάρχουσα γνώση.

.

 

Πραγματικά αυτή η άποψη είναι αστεία. Έχουμε γεμίσει "επιστήμονες" των ΑΕΙ, οι οποίοι όχι μόνο γνωρίζουν άψογα την επιστήμη τους αλλά γνωρίζουν άπταιστα τις επιστήμες των Οικονομικών, Πολιτικών Επιστημών κ.ά.

Παράδειγμα; Το ΤΕΕ (μέλη των οποίων είναι και άνθρωποι σαν τον εν λόγω "επιστήμονα") οι οποίοι θέλουν να ασχολούνται όχι μόνο με τα του οίκου τους αλλά και με τα των οίκων των άλλων. Όπως με το Υπουργείο Παιδείας (χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη). Και ο Δικηγορικός Σύλλογος είναι ΝΠΔΔ αλλά δεν είναι ο νομικός σύμβουλος του κράτους ούτε θέλει να πάρει τη θέση του Υπουργού Παιδείας κλπ κλπ...

Είτε σας αρέσει είτε όχι, οι μηχανικοί ΤΕΙ (ούτε υπομηχανικοί, ούτε τεχνολόγοι) Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ σηκώνουν κεφάλι.

Όσο για το επίπεδο σπουδών μεταξύ ΤΕΙ και ΑΕΙ μην παίρνεις όρκο ότι διαφέρει.

Όταν οι ΠΜ Πολυτεχνείου γνωρίζουν ΑΨΟΓΑ τους τομείς :

Α) ΓΕΩΔΑΙΣΙΑ

Β) ΥΔΡΑΎΛΙΚΗ

Γ) ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ

Δ) ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ

Ε) ΣΤΑΤΙΚΗ

ΣΤ) ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ - ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΑ

Ζ) ΟΔΟΠΟΙΙΑ

 

ποιος ο λόγος ύπαρξης οποιασδήποτε άλλης ειδικότητας.

 

Αφού μεταξύ τους οι "Πολυτεχνίτες" βρίζουν ο ένας τον άλλο λόγω της παραπάνω κατάστασης των ΠΜ, τι περιμένουμε να πούνε για τους "όχι επιστήμονες", "τεχνολόγους", "υπομηχανικούς", "μάστορες" Μηχανικούς Τ.Ε.;;;

 

Αυτοί ζουν με "ΧΡΥΣΟΒΟΥΛΑ" του 1930!!!

 

Χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο;;;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όλες οι σχολές μηχανικών των ΤΕΙ έχουν επαγγελματικά δικαιώματα. Αυτά ορίζονται από παλιούς νόμους (Β.Δ.), είναι ανεπίκαιρα, λίγα και καταχρηστικά έχουν δοθεί στους αποφοίτους των σημερινών ΤΕΙ όπως ισχυρίζεται η μια πλευρά.

 

Ρε φίλε μας δουλεύεις;;; Τα επαγγελματικά διακαιώματα των Μηχανικών Πολυτεχνείων (ειδικά των ΠΜ) δεν είναι του 1930;

Τι μας παιρνάτε, για ανόητους;

 

Τολμάτε και μιλάτε για επαγγελματικά δικαιώματα ΕΣΕΙΣ που έχετε τα πάντα;

 

Για όνομα του Θεού...

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ χάρη,

δέν δικαιολογείται να επαναλαμβάνεις συνεχώς οτι οι μηχανικοί τει έχουν επαγγελματικά δικαιώματα και να αναφέρεσαι γι' αυτά του έτους 1972. είναι ανύπαρκτα στην εποχή που ζούμε. είναι σάν να μπορείς εσύ να έχεις τζίπ 2000 κυβικά για να μετακινείσαι, εγώ να υποχρεώνομαι να έχω ακόμη κάρο, και να προσπαθείς να με πείσεις οτι παρ' όλα αυτά έχω όχημα! ας μήν κοροιδευόμαστε λοιπόν..

Link to comment
Share on other sites

@ Χαρης

Επειδη νεος στο φορουμ διαβαζα απτην αρχη σιγα σιγα τις απαντησεις και καπου τοδα..Δεν ειχα δει αυτο που λες..γιατι αυτο ειναι εμφανες οτι δε το λες για το ΤΕι..νομιζω οτι αλλος ειπε για το επιπεδο οσων μπαινουν συγκεκριμενα στα τει αυτα.. τοπε και μαλιστα τον διορθωσαν και αλλοι..Οποτε βρω χρονο θατα ξανακοιταξω και θα σου πω..Αλλιως δικο μου λαθος...μπορει απο τα πολλα ποστ να ζαλιστηκα :P

no hard feelings εννοειται ετσι?lol...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.