Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Αν και δεν ειμαι "ΤΕΙΤΖΗΣ" σε πολλα απο αυτα που διεκδικητε ειμαι με το μερος σας.. Αλλα σε καμια περιπτωση δεν προκειται να δεχτω και να συμμετεχω σε συζητησεις με επιθετικη γλωσσα και χαρακτηρισμους εκατερωθεν.. Δικαιωμα λογου και γνωμης εχουν ολοι.. Αν διαφωνειτε καντε το τουλαχιστον με κοσμιο τροπο..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, όπως είπε και ο Χάρης -για όσους δεν το ξέρουν (electrical_salonika)-, υπήρξαν και εντάσεις και κόκκινες κάρτες και αποβολές σε αυτή τη συζήτηση και καλό είναι να μην επαναληφθούν. Ειλικρινά.

 

Εγώ θα συμφωνήσω με την Κλειώ απόλυτα στο παράδειγμα που έδωσε. Μπορεί Χάρη να λες ότι έχουμε επ. δικαιώματα, αλλά αυτά του 1960-70 που αναγκαστικά χρησιμοποιούμε είναι απλά υποκατάστατο αυτών που δεν έχουν εκδοθεί ακόμα όπως προβλέπει ο Νόμος για τα ΤΕΙ. Δεν μπορούμε να λέμε λοιπόν ότι τα ΤΕΙ έχουν επ. δικαιώματα διότι αυτά ουδέποτε εκδόθηκαν. Μέχρι εκδόσεως τους ασκούμε το επάγγελμα στηριζόμενοι σε διατάξεις που αφορούν ΑΛΛΕΣ σχολές οι οποίες καταργήθηκαν. Ο νομοθέτης λέει με σαφήνεια ότι για τα νέα (τότε) ΤΕΙ προβλέπονται επ. δικαιώματα που θα καθορισθούν με Π.Δ. Αν δεν υπήρχαν τα Β.Δ. για τα ΚΑΤΕΕ, τότε πιθανόν, μέχρι εκδόσεως τους να μας έλεγαν ότι θα λειτουργείτε βάση αυτών που ισχύουν για τα Τεχνικά Λύκεια. Πάλι θα είχαμε κατά το σκεπτικό σου επ. δικαιώματα ? Είναι άλλο πράγμα το ότι υπάρχει ένα απαρχαιωμένο πλαίσιο που λειτουργεί ως υποκατάστατο και μας επιτρέπει να εργαστούμε και άλλο πράγμα τα επαγγελματικά δικαιώματα του πτυχιούχου μηχανικού ΤΕΙ (και όχι του υπομηχανικού των κατηργημένων σχολών του 60) που θα καθορισθούν με Π.Δ. τα οποία δεν έχουν εκδοθεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Χάρης σου έχω στείλει 2 μηνύματα. Τα είδες; Φοβάμαι μήπως με το νέο forum έκανα καμιά βλακεία στην αποστολή τους...

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε μας δουλεύεις;;; Τα επαγγελματικά διακαιώματα των Μηχανικών Πολυτεχνείων (ειδικά των ΠΜ) δεν είναι του 1930;

Τι μας παιρνάτε, για ανόητους;

 

Τολμάτε και μιλάτε για επαγγελματικά δικαιώματα ΕΣΕΙΣ που έχετε τα πάντα;

 

Για όνομα του Θεού...

 

Είπα να στα πω με πμ αλλά μετά μετάνιωσα γιατί προσβάλλεις κάποιον δημόσια και δημόσια θα σε θίξω.

 

 

Με άλλον τρόπο ξέρεις να μιλάς ?

Δε με νοιάζει πως μιλάς σπίτι σου αλλά εδώ σπίτι σου δεν είναι.

Κατανοητό ? Αν όχι. Βρες την πόρτα και άιντε στο καλό.

 

και ποιοι είναι αυτοί που σε περνάνε για ηλίθιο ? Βλέπεις φαντάσματα ?

 

Για ανάγωγο θα σε περνούσα, άνετα. Για spammer ομοίως καθώς δεν πρόσθεσες και τίποτα στην κουβέντα. Γύρνα σελίδες πίσω να δεις αυτά που λες χιλιοειπωμένα.

 

και δεν κάνω το δικηγόρο κανενός

αλλά επειδή είσαι νέος σου λέω να δεις ποιος είναι ο Χάρης

και τι έχει προσφέρει ο Χάρης

και τι βοήθεια έχει δώσει στη συζήτησή σας ο Χάρης

τι ώρες έχει δαπανήσει ο Χάρης συγκεκριμένα πάνω στο φόρουμ για να μπορείς εσύ και ο κάθε αλεξιπτωτιστής να έχεις βήμα να λες ότι λες.

 

Σεβάσου λοιπόν

το χώρο

τους συναδέλφους

τους συνομιλητές εδώ

και τον κόπο και προσφορά κάποιων ανθρώπων

 

και μετά ζήτα συγγνώμη δημόσια και κόψε το υφάκι και το στυλ αυτό. ΟΚ ?

 

 

 

Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ μια και τελευταία.

 

Για κάποια άτομα ασχέτως ΑΕΙ-ΤΕΙ και ότι άλλο θέλετε,

ασχέτως ειδικότητας και ότι άλλο φαντάζεστε......κουβέντα δε σηκώνω.

 

Και για όσους δεν κατάλαβαν.

 

Αν δεν υπήρχε ο Χάρης το φόρουμ θα είχε εντελώς διαφορετική μορφή και υπόσταση, χωρίς αυτό να είναι προσβλητικό για τον ιδρυτή Engineer αλλά και τους υπολοίπους smods -mods και όλους τους χρήστες και συμμετέχοντες του φόρουμ που με την παρουσία και βοήθειά βοηθάνε το συνάφι μας.

 

ότι άλλο εκτός συγγνώμης μην το ποστάρεις αλλά έλα να μου το πεις με πμ

 

τσίμπα και την κάρτα σου.

Τέλοc.-

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας εδω, πραγματικα αν σου κρυψει κάποιος το θέμα, νομιζεις πως διαβάζεις πόλεμο ιδεών μεταξύ χουντικών και δημοκρατικών!!χαχα!Λίγο πιο ηρεμία θα προτείνω εγώ..Δεν χωρίζουμε κάτι εδώ...προσπαθούμε πιο πολυ να ενώσουμε απόψεις που δεν τις ενώνει ουτε το υπουργείο , ουτε τα Τει ,ουτε το τΕΕ..

Και για μένα αυτή είναι η κατάντια που μας έχει οδηγήσει και το κράτος αλλά και η αδιαλαξία του ΤΕΕ και των ΤΕΙ ίσως.Αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατι ο κ Αλαβάνος σε δηλώσεις του-που είναι στο site του ΤΕΕ και δειτε τις- είναι τόσο μπερδεμένος. Λιγο πριν τα Χριστούγεννα μιλάει και αποκαλέι τα πτυχία των Τει μαιμουδες κτλ.Υπήρξε και η απάντηση του προέδρου του ΤΕι Αθήνας στο αντιστοιχο site των ΤΕι.Σε αλλη του δήλωση λέει πως το οι Τ.Ε έχουν το 80% των δικαιωμάτων των Π.Ε!!!!!(μακάρι ναχαμε το 50% λέω εγώ). Τέλος η επιτροπή που έκανε τη μελέτη για το ΠΔ κτλ, είχε μέσα μηχανικούς μέλη του ΤΕΕ. Αλλά επειδή δεν άρεσε στο ίδιο το ΤΕΕ το πόρισμα, στρέφεται εναντίον των μελών της επιτροπής (προφανώς τους θεωρεί ασχετους και συμφεροντολόγους).

Δηλα΄δη με όλα αυτά θέλω να πω πως το θέμα είναι μπερδεμένο μέσα στα μυαλά αυτών που μιλούν για το θέμα αυτο!!!!!!

Μα δεν γίνεται να γίνει μια 3ημερη κουβεντα, με την υποχρέωση να καταλήξουν σε ένα κέιμενο???Εγω το κείμενο που παρέδωσε η επιτροπή δεν βρίσκω ναχει κατι τραγικο:Λέει πως οι Τ.Ε πρέπει ναχουν μερος των δικαιωμάτων των Π.Ε... Υπάρχει κάποιος εδω μέσα που διαφωνεί με αυτό???παρακαλώ να μου το πει και να το δικαιολογήσει.

Η φράση <<μέρος των...>>δεν είναι σωστή?Οταν στις σχολές είναι τα μαθήματα παρόμοια, αλλά του Πολυτεχνείου προχωρούν 2 βήματα παραπάνω, δεν πρέπει μέχρι το σημείο που τελειώνουν τα ΤΕι, οι απόφοιτοι ναχουν τα δικαιώματα έως εκεί?

Πραγματικά πνιγόμαστε σεμια κουταλιά νερό!!!!!Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το γιατί, όπως και γιατί δεν έγινε δεκτό απο το ΤΕΕ το κείμενο της επιτροπής γιατις συγκεκριμένες σχολές μηχανικών , ενώ ολα τα άλλα θεωρηθηκαν οκ....

Αλλαόπου μπλέκει το χρήμα και το κέρδος μάλλον δεν υπάρχει καμία λογική....

 

Υ.Γ Συμφωνώ και με KLEIO,,είναι τραγικό ναχουμε τόσο παλίο πλαίσιο και να θεωρείται κάτι...Και υπάρχει ομηρία..Γιατί είναι σαν να σου δίνω ένα δωμάτιο 2χ2 και να σου λέω εκει μέσα κάνε ότι θες!!!Τι να κάνεις δηλαδή ?να παίξεις μπάλα?Ετσι και είναι και ο παλιός νόμος, σου δίνει κάτι που στην ουσία σουναι άχρηστο!!

Υ.Γ2 @ Χαρης:Το βρήκα αυτό που ουλεγα...ειναι η φραση<<Αλλά όχι ισάξιοι δεν είναι .Δεν μπορείς να τα ισοπεδώνεις όλα.Ο ένας μπήκε με 18 και ο άλλος με 13.Αν ήταν τόσο έξυπνος ας έγραφε μαθηματικά 18.>>του spy1551 στο θέμα των σχολών καιοχι εδώ. ΑΠλώς το ανέφερα εδω σε απαντηση μου...Δεν ήταν για τη δική σου φραση..Αλλα γι αόποιον κάνει διαχωρισμο πως αμα γραψεις 10,13,15 είσαι βλακας κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του βαθμού εισαγωγής είναι όντως μια παράμετρος που θεωρώ ότι επηρεάζεται από την προκοπή του καθενός την συγκεκριμένη περίοδο και ίσως απο μερικούς άλλους εξωγενείς παράγοντες(ατυχίες, αρρώστιες) και δεν αποτελεί δείκτη νοημοσύνης. Αλλά στο σημείο που αναφέρθηκε ενας φίλος πιο πριν θα διαφωνήσω. Ε μη τα ισοπεδώνουμε και όλα ρε παιδιά... δεν είναι ίδιο το επίπεδο του πολυτεχνείου με τα ΤΕΙ ότι και να γίνει. Και δεν το λέω στον αέρα αυτό... είχα πολλούς φίλους που μετά από το τει δομικών έργω για παράδειγμα ήρθαν στο Αριστοτέλειο και μου λεγαν ότι είναι η μέρα με τη νύχτα! επιπροσθέτως έχω δει θεματα απο σοβαρά μαθηματα των τει και δεν θα μπορούσα να τα θεωρήσω πολύ υψηλού επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του βαθμού εισαγωγής είναι όντως μια παράμετρος που θεωρώ ότι επηρεάζεται από την προκοπή του καθενός την συγκεκριμένη περίοδο και ίσως απο μερικούς άλλους εξωγενείς παράγοντες(ατυχίες, αρρώστιες) και δεν αποτελεί δείκτη νοημοσύνης .

 

Σαφώς και δεν αποτελεί μέτρο του δείκτη νοημοσύνης.Εξάλλου υπάρχουν υπάρχουν τα Ι.q. τεστ γι'αυτό.Αλλά οι γραπτές εξετάσεις αποτελούν μέτρο των γνώσεων που έχεις.Λίγα άτομα από την 1η δέσμη διάβαζαν τόσο πολύ όσο οι δευτεροδεσμίτες που ήθελαν Ιατρική.Εάν ο μαθητής έχει κενά από παλιότερα έτη ή δε στροφάρει στα μαθηματικά , αποκλείεται να γράψει 19.Απλά αν με λίγο διάβασμα έγραφε 12 με πολύ διάβασμα θα γράψει 15-16.

Υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν είχαν πάρει σοβαρά τις Πανελλήνιες , ιδίως τα αγόρια , που θα μπορούσαν να γράψουν καλύτερα ή και ατυχίες λόγου άγχους.Αλλά δεν πέρασαν όλοι αυτοί στα Πολυτεχνεία μόνο με πολλές ώρες διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όντως για να μπουμε πολυτεχνείο σημαίνει ότι εκτός από πολύ διάβασμα δουλειά και ίσως και λίγη τύχη, πρέπει γενικά να στροφάρεις κάπως...νομίζω όμως ότι το θεμα που συζητάμε εδω δεν είναι να βγάλουμε έξω τις νοημοσύνες μας και να τις μετρήσουμε...;)

Link to comment
Share on other sites

...νομίζω όμως ότι το θεμα που συζητάμε εδω δεν είναι να βγάλουμε έξω τις νοημοσύνες μας και να τις μετρήσουμε...;)

 

Άσε που πλέον έχει αντικατασταθεί από το τεστ δεξιοτήτων.Τουλάχιστον στο εξωτερικό αυτό ζητάνε οι μεγάλες εταιρείες.

Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας νομίζω ότι έχει ο δίκιο ο Χάρης που λέει ότι έχουν επαγγελματικά δικαιώματα οι μηχανικοί Τ.Ε.Ι σκεφτόμενος λόγω ειδικότητας του ,τους μηχανικούς Δομικών Έργων και Έργων Υποδομής.

Ο Γιώργος και ο Σταύρος και αυτοί πρέπει να έχουν δίκιο αλλά σκέφτονται τη δικιά τους ειδικότητα Μηχανολόγοι , Ηλεκτρολόγοι Τ.Ε.Ι οι οποίοι πρέπει να είναι πιο αδικημένοι.

Αδικημένες ειδικότητες είναι και οι απόφοιτοι νέων τμημάτων Πολυτεχνείων , Περιβάλλοντος , Υπολογιστών, Παραγωγής κτλ...

Επαναλαμβάνω αν οι δουλειές ήταν περισσότερες ή οι μηχανικοί ήταν λιγότεροι δε θα υπήρχε τόσο μεγάλη κόντρα.Εδώ έχω δει εργολάβο-κατασκευαστή (δημοσίων και ιδιωτικών έργων) απόφοιτο Τ.Ε.Ι. Γεωπονίας !!! , ούτε καν μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν για να κανεις τον εργολάβο δεν απαιτείται τπτ παρά μονο κεφάλαιο. και "απόφοιτος" του δημοτικού να είσαι αν έχεις τις κατάλληλες διασυνδέσεις όλα γίνονται. όσο για το θεμα του πλήθους που ανέφερες είναι πολύ μεγάλο θέμα. Αν υπήρχε μια στοιχειόδης μεριμνα από μερους των πανεπιστημιακών τμημάτων να ρυθμίζουν τους εισακτέους ανάλογα με τις πραγματικές ανάγκες πολλά προβλήματα θα είχανε λυθεί. Εγώ είμαι πολιτικός μηχανικός ΑΠΘ και το ότι εισάγωνται κάθε χρόνο στη σχολή 220+ άτομα το θεωρώ απλά απαράδεκτό. Και γιατί μειώνονται οι δυνατότητες για εργαστήρια εκπαιδευτικές εκδρομές και καλύτερη γενικά εκπαιδευτική διαδικασία αλλά και γιατί αν αθροίσεις από τις αντίστοιχες σχολές ανα την ελλάδα τους αποφοίτους βλέπεις έναν τεράστιο αριθμό ανθρώπινου δυναμικού. να μη προσθέσω τους εισαγώμενους...! όπως λεει και ο πατέρας μου που είναι αρχιτέκτων από τους παλαιούς είμαστα ΠΑΡΑ ΠΟΛλΟΙ...!!! και όσο θα συντηρείται αυτή η κατάσταση η γκρίνια και οι τριβές θα αυξάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.