Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρεωτική η αναγραφή του Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης στα ενοικιαστήρια


Engineer

Recommended Posts

Προσωπικά γνωρίζω 2 γνωστούς μου που προχώρησαν χωρις την αναγραφή ΠΕΑ. Και θα τους το εκανα σε καλη τιμη μου λενε αστο και βλέπουμε στο μελλον αν το ζητήσουν lol

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει ήδη 2 την τελευταία Εβδομάδα. .. Σε σχέση με τα 2 το τελευταίο εξάμηνο είναι κάπως Καλά. ..

Link to comment
Share on other sites

ειτε αλλαξαν την εφαρμογη

είτε δεν την αλλαξαν

 

[και μαλλον δεν την αλλαξαν, μια και  θα  επρεπε   πρωτα  να διαχωρισουν το  αν υπαρχει ή αν δεν υπαρχει υποχρεωση για  ΠΕΑ και μετα να ανοιγει το σχετικο κελι]

 

δεν υπαρχει λογιστης ο οποιος να καταχωρει μισθωτηρια στο ΤΑΞΙΣ  αν δεν εχει ΠΕΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με ΔΗΜΗΤΡΗ

 

όσα τα κάνουν λογιστές ΖΗΤΑΝΕ  ΠΕΑ......

πελάτης τοθελε ΧΘΕΣ για να μην φάει πρόστιμο

 

 

απλά πολλοί λογιστές το λένε σε πελάτες τους γιατί έχουν βρει ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ  που τους κάνουν για 50 ευρω και χρεώνουν οι λογιστές στον πελάτη ΟΣΑ ΘΕΛΟΥΝ

 

σε ιατρο δικηγορο συμβολαιογραφο δεν κάνεις ΠΑΖΑΡΙΑ

τώρα ΟΥΤΕ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗ

 

ο μηχανικός ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕ

Link to comment
Share on other sites

Παρότι θα ήταν προς όφελος μου, το να φτιάξουν αυτή τη στιγμή έναν σύστημα ελέγχου όπως το περιγράφουν αρκετοί συνάδελφοι μόνο και μόνο για να πιάσουν ποιος δε δηλώνει ΠΕΑ, το θεωρώ αδύνατο στη παρούσα φάση.

Μπορεί να θεωρείται αυτονόητο από πολλούς άλλα δυστυχώς η συγκεκριμένη κυβέρνηση (και κάποιες προηγούμενες) αδυνατεί σε πολύ πιο απλά πράγματα. 

Τώρα όσο αφορά το πλήθος των ΠΕΑ και να υπάρχει ζήτηση μετά τη νομοθετική ρύθμιση θέλω να θυμίσω ότι ένα μεγάλο κομμάτι μεσιτών πλέον είναι μηχανικοί. Στις μεγάλες πόλεις, τουλάχιστον αυτή την εικόνα έχω από Θεσσαλονίκη, τα περισσότερα ακίνητα τα έχουν μεσίτες στα χέρια τους, οπότε κατά την μίσθωση - πώληση, βεβαιώσεις, ΠΕΑ και λοιπά, συμπεριλαμβάνονται στην υπηρεσία μεσίτη. Λογικό και σωστό. Τουλάχιστον από τότε που μπήκαν περισσότεροι μηχανικοί στον χώρο έχει αναβαθμιστεί λίγο αυτή η υπηρεσία από τα παλιά τα χάλια που στις 10 περιπτώσεις συνεργασίας με μεσίτη, στις 9 κατέληγε στα βρισίδια. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια αν κρίνεις οτι κατα καιρούς μπαίνουν στις αγγελίες του ΤΕΕ για την αγορά εργασιας, μεσιτικα που ζητανε μηχανικους με παπάκι να φέρνουν βόλτα για ενα χαρτζιλίκι και ενα ΠΕΑ δωρο. Μεγαλεία ο κλάδος τωρα και υπάλληλοι σε μεσιτικα γραφεια.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω με επιφύλαξη πληροφορία που μου δόθηκε χθες...

Σε συζήτηση με λογιστρια που τυγχάνει να έχει μητέρα στο ΥΠΟΙΚ, από 1-1-2016 το taxis δε θα προχωράει τη θεώρηση ηλεκτρονικού μισθωτηριου αν δεν κατατιθεται ΠΕΑ.

Όπως προεβλεψα πως θα γίνει, από αρχές έτους για όλα...

Οψομεθα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.