Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαναφορά σε υπαγωγή για αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη


ProPeh

Recommended Posts

Περίπτωση παταριού που μετετράπη σε κατοικία. Ο εργολάβος της οικοδομής(και νυν συνταξιούχος) μου ζητά τακτοποίηση του παταριού που στην άδεια (1976) ήταν πατάρι καταστήματος και σήμερα κατοικία με αυτόνομη πρόσβαση. Θέλει να το μεταβιβάσει στο ίδιο άτομο που είχε μεταβιβάσει και το κατάστημα .Στο συμβόλαιο του καταστήματος δεν αναφέρεται πουθενά το πατάρι. Κάνω τακτοποίηση στο όνομα του φερόμενου ιδιοκτήτη και πρώην εργολάβου. Κάνω οριστική για βεβαίωση και η συμβολαιογράφος έχει κώλυμα γιατί δεν μπορεί να κάνει μεταβίβαση λόγω του ότι οι οικοπεδούχοι έχουν αποδημήσει και δεν μπορούν να παραστούν και ο συνταξιούχος εργολάβος δεν μπορεί να τους εκπροσωπήσει.

Μου ζητείται λοιπον επαναφορά σε υπαγωγή για αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη για να γίνει μεταβίβαση με χρησικτησία. Το ερώτημα μου είναι αν αυτό είναι εφικτό και τι επιπτώσεις έχει την στιγμή που έχουν πληρωθεί πρόστιμα ,αμοιβές στο προηγούμενο όνομα?????

Link to comment
Share on other sites

αφου ο εργολαβος εκανε την δηλωση σαν "φερομενος" και σε αυτον εκανες την τακτοποιηση, όπως οριζει ο νομος...

 

Την "χρησικτησια"... αυτος την επικαλειται...και με βαση αυτην θα πουλήσει...

 

σε ποιανου το όνομα θα αλλαξεις την δηλωση???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Φαίνεται δεν έγινα κατανοητός. Χρησικτησία δεν επικαλείται ο εργολάβος αλλά ο ιδιοκτήτης του καταστήματος στον οποίο θα "μεταβιβάσει" ο εργολάβος.

Στο όνομα λοιπόν αυτού μου ζητείται να κάνω την αλλαγή. Η άποψη μου είναι ότι δεν παίζει ρόλο σε ποιανού όνομα είναι αλλά η συμβολαιογράφος δεν την συμμερίζεται

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Φαίνεται δεν έγινα κατανοητός. Χρησικτησία δεν επικαλείται ο εργολάβος αλλά ο ιδιοκτήτης του καταστήματος στον οποίο θα "μεταβιβάσει" ο εργολάβος.

Στο όνομα λοιπόν αυτού μου ζητείται να κάνω την αλλαγή. Η άποψη μου είναι ότι δεν παίζει ρόλο σε ποιανού όνομα είναι αλλά η συμβολαιογράφος δεν την συμμερίζεται

χρησικτησια,  δλδ κυριοτητα λογω χρησικτησιας,  θα επικαλεσθει αυτος που μεταβιβαζει...

 

αφου μεταβιβαζει  ο εργολαβος...τοτε αυτος θα κανει την τακτοποιηση...  στο όνομά του

και θα γινει το σχετικο συμβολαιο... προς τον αγοραστη

 

 

ο ιδιοκτητης του καταστηματος  θα  ειναι αγοραστης  λογω χρησικτησιας  του εργολαβου

 

ο ίδιος δεν μπορει να επικαλεσθει χρησικτησια απο μονος του..εκτος αν ισχυρισθει χρησικτησια για να κανει αυτος την  μεταβιβαση σε "αλλον".

 

"κατι" εχει δεν εχεις ξεκαθαρισει σε αυτη την υποθεση

 

δες το

και τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

 .Στο συμβόλαιο του καταστήματος δεν αναφέρεται πουθενά το πατάρι.      _         Κάνω τακτοποίηση στο όνομα του φερόμενου ιδιοκτήτη     _       και πρώην εργολάβου._ Κάνω οριστική για βεβαίωση και _η συμβολαιογράφος έχει κώλυμα γιατί δεν μπορεί να κάνει μεταβίβαση λόγω του ότι οι οικοπεδούχοι έχουν αποδημήσει _και δεν μπορούν να παραστούν και ο συνταξιούχος εργολάβος δεν μπορεί να τους εκπροσωπήσει.

 

κατά εμένα αυτή είναι η ουσία, 1 Θα βρεις τους τίτλους. Πως κάνεις τακτοποίηση χωρίς να έχεις πάρει τους τίτλους να δεις τίνος ανήκει το ακίνητο?

 

2. Και φιλική η συμβουλή, βρες δικό σου νομικό - συμβολαιογράφο να σε συμβουλέψει. Η συμβολαιογράφος που φαίνεται να λέει τηνχρησικτησία, δείχνει να ξέρει κάτι που δεν ξέρεις. Να το δει επίσης δικός σου έμπειρος Νομικός.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μεταβιβάστηκε το κατάστημα χώρια, κάποια στιγμή παλαιότερα, υπάρχει σύσταση. Η σύσταση έχει κατόψεις, ίσως έχει και τομή, έχει πίνακα χιλιοστών με όγκους. Αν το κατάστημα στον πίνακα χιλιοστών έχει τέτοιο ύψος/όγκο που να περιλαμβάνει και το πατάρι, το πατάρι ανήκει στο κατάστημα.

Για τα περί "χρησικτησίας" και "οικοπεδούχους που έχουν αποδημήσει", ασχολίαστο, η συμβολαιογράφος κεντάει...

Link to comment
Share on other sites

......................... παταριού που στην άδεια (1976) ήταν πατάρι καταστήματος και σήμερα κατοικία με αυτόνομη πρόσβαση. ......................

 

Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή στον/στην συνάδελφο......

 

P.S. 

Μάλλον ο ιδιοκτήτης του καταστήματος ΔΕΝ ξέρει τι αρχικώς αγόρασε.....

Μάλλον υπάρχει πρόβλημα και με τους τίτλους ιδιοκτησίας του καταστήματος.....

Μάλλον ο συνταξιούχος εργολάβος πάει να βγάλει χρήματα με παράνομο τρόπο.....

Μάλλον η συμβολαιογράφος είναι κι αυτή στο κόλπο.....

Μάλλον κακώς έγινε η δήλωση αυθαιρέτου (4014 ή 4178).....

Μάλλον θα εμπλακούν εν καιρώ και οι συνιδιοκτήτες του ακινήτου λόγω τις αυθαίρετης εισόδου.....

 

Καλά ξεμπερδέματα! "Αγκαζέ" με δικηγόρο δικό σου (εννοώ για τη δική σου προστασία), πριν κάνεις την οποιαδήποτε κίνηση!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά είμαι πολλά χρόνια στο επάγγελμα για να με ικανοποιεί μια δίκη προθέσεων.

Το πρόβλημα με τον τίτλο του καταστήματος είναι ότι πουθενά δεν αναφέρεται η ύπαρξη παταριού-όπως ανέφερα και στην αρχική μου ερώτηση. Σχετικά με τον δικηγόρο που αναφέρεις στο τέλος δεν αναθέτω ποτέ την λύση προβλημάτων που μπορούν να λύσουν μηχανικοί σε δικηγόρους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση .Ο έλεγχος του τίτλου (του καταστήματος) όπως ανέφερα και στην αρχική ερώτηση μου έδειξε ότι το πατάρι δεν αναφέρεται πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.