Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαναφορά σε υπαγωγή για αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη


ProPeh

Recommended Posts

Συνάδελφοι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που επιδεικνύετε για το θέμα μου, αλλά καταλαβαίνω ότι κανένας σας (μέχρι στιγμής) δεν είχε ανάλογη εμπειρία.

Επειδη πιστεύω ότι στην περίπτωση αυτή δεν πρέπει να αποδεχτώ ότι υπάρχει αδιέξοδο η ερώτηση μου παραμένει. Αν κάποιος συνάδελφος είχε ανάλογη εμπειρία ας απάντήσει στο ερώτημα μου :

Αν αυτό που ζητείται ,η επαναφορά σε υπαγωγή για αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη ,είναι εφικτή και τι επιπτώσεις έχει.

Link to comment
Share on other sites

αλλά καταλαβαίνω ότι κανένας σας (μέχρι στιγμής) δεν είχε ανάλογη εμπειρία.

 

Συνάδελφε, μέχρι τώρα έχω δύο τέτοιες περιπτώσεις, ολόκληρο ημιόροφο, σωστά στατικά, πλατύσκαλο στο επίπεδό του, να φαίνεται πατάρι καταστήματος σε ΟΑ και σύσταση, και να είναι διαμερίσματα στην πραγματικότητα. Αυτό που σου είπα, τσέκαρέ το, εφόσον υπάρχουν τομές και πίνακας χιλιοστών. Αν πάλι δεν υπάρχουν...

 

Όσο για το τι έχουν δει τα μάτια μου/μας...

 

είμαι πολλά χρόνια στο επάγγελμα για να με ικανοποιεί μια δίκη προθέσεων.

δεν αναθέτω ποτέ την λύση προβλημάτων που μπορούν να λύσουν μηχανικοί σε δικηγόρους.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση .Ο έλεγχος του τίτλου (του καταστήματος) όπως ανέφερα και στην αρχική ερώτηση μου έδειξε ότι το πατάρι δεν αναφέρεται πουθενά.

 

Εγώ πάλι δεν βλέπω πρόβλημα που να αφορά μηχανικό στην υπόθεσή σου.

 

Συνάδελφοι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που επιδεικνύετε για το θέμα μου, αλλά καταλαβαίνω ότι κανένας σας (μέχρι στιγμής) δεν είχε ανάλογη εμπειρία.

Επειδη πιστεύω ότι στην περίπτωση αυτή δεν πρέπει να αποδεχτώ ότι υπάρχει αδιέξοδο η ερώτηση μου παραμένει. Αν κάποιος συνάδελφος είχε ανάλογη εμπειρία ας απάντήσει στο ερώτημα μου :

Αν αυτό που ζητείται ,η επαναφορά σε υπαγωγή για αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη ,είναι εφικτή και τι επιπτώσεις έχει.

 

Στο τυπικό. Για να έχεις κάνει ολοκληρωμένη υπαγωγή, κάποιος έχει πληρώσει τουλάχιστον παράβολα κλπ. Και εσύ, υποτίθεται ότι έχεις δει Ε9 κλπ. Πως να γίνει αλλαγή ιδιοκτήτη; Και αυτά που έχουν πληρωθεί μέχρι τώρα; Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Μάλλον καλύτερα να κυνηγήσεις μία διαδικασία ακύρωσης της δήλωσης, και να πας για καινούργια.

 

Στην ουσία. Εφόσον το πατάρι δεν φαίνεται πουθενά, είναι και ξεχωριστό ακίνητο όπως λες, κάντε άλλη δήλωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δηλωση κανει ο δικαιουμενος

 

μεχρι στιγμης,  για   σενα,   εκ του νομου δικαιουμενος ειναι ο εργολαβος

 

ο ιδιοκτητης του ισογειου δεν ειναι τπτ.... δεν εχει τιτλο .... δεν αναφερεται στα προσωπα που δικαιουνται να υποβαλουν δηλωση

 

υγ

δες και τις προηγουμενες αναρτησεις  των λοιπων  φιλων   ...και τις επισημάνσεις  απο τον ιασονα   στο #8

αυτοι θελουν να κανουν την δουλεια τους,  με τις δικες σου ευθυνες...

 

αυτα

 

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dsworks . Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχει  αρκετή εμπειρία σε περιπτώσεις παταριού που έγιναν κατοικίες .Στην επαναφορά σε υπαγωγή για  αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη αναφέρομαι.

Αν είχες κάτι ανάλογο θα με ενδιέφερε να μάθω πως το χειρίστηκες. Η αλήθεια είναι ότι επιμένω σαυτό γιατί πιστεύω ότι η βεβαίωση είναι για το ακίνητο και όχι για τον ιδιοκτήτη. Αλλωστε στο άρθρο 11του 4178/13 χρησιμοποιούν την λέξη "φερόμενος" (γιαυτό την χρησιμοποίησα και εγώ).

Link to comment
Share on other sites

Τον περασμένο Αύγουστο, όλες οι τυποποιημένες αιτήσεις του ηλεκτρονικού συστήματος, ενσωματώθηκαν σε αυτό:

 

link: http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/auth4178/%C1%D5%C8%C1%C9%D1%C5%D4%C1%20MENU1/note20150812.pdf

 

Απ' ότι βλέπω, δεν προβλέπεται αλλαγή ιδιοκτήτη. Προβλέπεται αλλαγή μηχανικού με έγκριση του ιδιοκτήτη.

 

 

Επιμένω ωστόσο ότι μπορείτε κάλιστα να κάνετε νέα αίτηση για το πατάρι, με όποιο όνομα επιθυμείτε. Τώρα, αν τους κοστίσει λίγο παραπάνω (όπως και μελλοντικά κάποια άλλα πράγματα όπως π.χ. τροποποίηση σύστασης, αποδοχές κληρονομιών, διορθωτικές Ε9, κλπ, κλπ), δεν είναι ανάγκη να βρεις λύση και σε αυτό.

Edited by dsworks
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aναφέρω τα παρακάτω απλώς για προβληματισμό όσων ενδιαφέρονται:

 

Κι αν, λέω αν, ο τίτλος ιδιοκτησίας του καταστήματος και η σύσταση περιγράφουν τον "όγκο" και το "ύψος" του καταστήματος διαφορετικά από ότι, είναι στην πραγματικότητα (δηλαδή, συμπεριλαμβάνονται σε αυτά και τα του παταριού);;;;

 

Kι αν, λέω αν, το εργολαβικό προσύμφωνο ανέγερσης της οικοδομής, του συνταξιούχου εργολάβου με τους οικοπεδούχους, δεν αναφέρει το εν λόγω "πατάρι";;;;;;;

 

κ.ο.κ

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

κατά εμένα η απάντηση είναι απλή, οκ το πρώτο φύλλο ΤΕΕ το απαντά, εγώ το έχω κάνει. Ακόμα μην σε απασχολεί πως θα ξαναγράψεις νέον ιδιοκτήτη, αλλά αν ο εργολάβος δεν είναι νόμιμος. Εγώ σου μίλησα για νομικό διότι η συμβολαιογράφος που είναι αστέρι όσον αφορά τον 4178 :P σου λέει να γράψεις ιδιοκτήτη τον ιδιοκτήτη που θα αγοράσει να πουλήσει το ακίνητο που αυτός θα αγοράσει.

Οκ αν δεντα έχω βρει σκούρα μόνο εγώ ας μου δώσει κάποιος ένα Like!

Edited by Arche
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι Arhe και ΙΑΣΟΝΑΣ γιατί ξεσκίσατε το θέμα?

Οι εκατοντάδες άλλοι συνάδελφοι και μη που θα τους βγάλει η αναζήτηση εδώ σχετικά με την επαναφορά σε υπαγωγή και θα βλέπουν ελεφαντακια και αναζήτηση φήμης τι συμπέρασμα θα βγάλουν?

 

Το θέμα κλειδώνει μέχρι να το δει αρμόδιος συντονιστής.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ τον συνάδελφο Didonis

για την ενεργειά του

 

 

το θέμα ξεκλειδώνει και έχουν φύγει οι άσχετες απαντήσεις επί του θέματος

παρακαλώ όλους να είναι πιο προσεκτικοί στις απαντήσεις τους και το ύφος τους

όλοι οι συνάδελφοι προσπαθούν να βοηθήσουν

δεν μετράμε πόσα χρόνια έχει δουλέψει ο καθένας ή πόσα κ.μ πολυκατοικίες έκανε  ή τι άλλο

 

 

επίσης περιμένω από συναδέλφους που είναι καιρό στο φορουμ και έχουν βοηθήσει και βοηθάνε με τις απαντήσεις τους να είναι πιο προσεκτικοί

και να μην διαλύουν τα θέματα

 

 

κάνω σύσταση και δεν μοιράζω ποινές

απλά περιμένω περισσότερη αυτοσυγκράτηση

υπάρχουν και τα αντίστοιχα θέματα για χαλάρωση

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
akius

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.