Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση καταβολής των ασφαλιστικών εισφορών Β΄εξαμήνου 2015 του ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

Επιτέλους έληξε η αγωνία , γιατί μου λείπουν ακόμα 500 ευρώ που θα πάρω σε λίγες μέρες και δεν υπάρχει χρόνος για Χαλκίδα ή Αθήνα για να βρεθώ σε τράπεζα Αττικής Χρειάζομαι χρόνο τόσο για να ολοκληρώσω την εργασία ώστε να πάρω τα 500 , αλλά και για  άλλες αλίμενες επαγγελματικές υποχρεώσεις  Ευχαριστώ τον συνάδελφο 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

sgp το συντρέχουν τώρα το πρόσεξα.

 

Από την άλλη όμως αν πληρώνεις κανονικά τις δόσεις και δεν πληρώνεις τις τρέχουσες εισφορές με τη παραπάνω λογική και πάλι δεν πρέπει να χάνεις τη ρύθμιση γιατί δεν συντρέχουν και οι δύο λόγοι

Link to comment
Share on other sites

zio7, την χάνεις αν δεν πληρώσεις εισφορές και πέραν της μίας δόσης. Αν καθυστερήσεις να πληρώσεις εισφορές δεν την χάνεις, εφ' όσον τηρείς τις δόσεις ή καθυστερείς μόνον μία ετησίως. Δεν ξέρω όμως αν είναι πραγματικά έτσι. Αυτό το συντρέχουν (αν πράγματι έχει την ταυτόχρονη έννοια της ισχύος και των δύο λόγων) μοιάζει να είναι αντίθετο με τον νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι σαφής η ανακοίνωση. Αν δεν πληρώνονται στην ώρα τους τα τρέχοντα χάνεις τη ρύθμιση.. Δεν εχει να κανει με το πόσο συνεπής ήσουν άσχετο οι δόσεις απο τα τρέχοντα

Προσωπικά και μιας και δόθηκε ξανα παράταση δεν θα παω να πληρώσω τωρα αλλα θα περιμενω μεχρι τη λήξη της παράτασης και αν παρει και αλλη ξανα το ίδιο..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι μόνον τι διαφορά τότε έχει το:

 

ΣΤ) Η ρύθμιση απόλλυται σε περίπτωση:
α. καθυστέρησης πέραν του ενός μηνός, μίας δόσης της ρύθμισης ανά 12μηνο προγράμματος ρύθμισης (η
οποία δύναται να καταβληθεί μέχρι την ημερομηνία πληρωμής της αμέσως επόμενης δόσης),
β. μη καταβολής τρεχουσών εισφορών.
 
με το: 
 
Γ) Για οφειλέτες του ΟΑΕΕ και ΕΤΑΑ προβλέπονται ειδικότεροι όροι αναφορικά με την απώλεια της ρύθμισης. Συγκεκριμένα, η ρύθμιση απόλλυται, όταν συντρέχουν οι κάτωθι λόγοι:
- μη καταβολή τρεχουσών εισφορών και
- καθυστέρηση πέραν του ενός μηνός, τριών δόσεων της ρύθμισης ανά 12μηνο προγράμματος ρύθμισης.
Οι πέραν της μιας δόσης καθυστερούμενες δόσεις της ρύθμισης επιβαρύνονται με επιπλέον επιτόκιο 0,25%
μηνιαίως.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι μπερδεύεσαι; Η το ενα να συμβεί η το αλλο, χάνεται ο διακανονισμός

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Ίκαρε! Συντρέχω (εκ του συν+τρέχω): τρέχω μαζί, συναθροίζομαι.
Κατ΄ επέκταση, στην περίπτωση μας, θα πρέπει να συμβαίνουν συζευκτικά και τα δύο και όχι διαζευκτικά το ένα από τα δύο, για να χαθεί η ρύθμιση. Αλλά, τι κάθομαι και γράφω τώρα!

Link to comment
Share on other sites

sgp έχει δίκιο 1000% αλλά νομίζεις οτι αυτός που το έγραψε ήξερε τι σημαίνει ή απλά άκουσε κάπου την λέξη του άρεσε και την έβαλε? Αν ήξερε τι σημαίνει και την έβαλε για να τονίσει το νόημα της τότε δεν χάνουμε τη ρύθμιση αν δεν πληρώσουμε τις τρέχουσες εισφορές... αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Zio7, αν ξέρω καλά ελληνικά το συντρέχω έχει την έννοια του να είναι ταυτόχρονη η ισχύς και των δύο λόγων. Αλλά πάλι μπορεί και να μην ξέρω, να μην ξέρουν ή άλλα να λένε και άλλα να εννοούν.

Συμφωνώ και εγώ για αυτό είχα την εντύπωση ότι έχω τουλάχιστον ένα μήνα ακόμα αν και μου φαινόταν χαζό γιατί ο νομοθέτης να θέλει να γίνουν και τα δυο μαζί ταυτόχρονα ειδικά αν είχα περίπτωση που δεν πληρώσω τις εισφορές και πληρώνω τις δόσεις , Τότε δεν θα είχα ποτέ ταυτόχρονη πραγματοποίηση της συνθήκης Επομένως μάλλον είναι λάθος η χρησιμοποίηση της λέξης "συντρέχουν" και έπρεπε να γράφει να γίνει ή το ένα ή το άλλο από τα δυο παρακάτω  κλπ 

 

πχ αν έλεγε ένας σε κάποιον ότι θα πρέπει να βγει από το σπίτι του αν συντρέχουν οι κάτωθι λόγοι :

 

 α) να γίνει σεισμός β) να πάρει φωτιά το σπίτι  

 

θα τον έλεγα χαζό γιατί είναι σαν να του λέει ότι πρέπει να βγει έξω από το σπίτι , αν γίνουν και τα δυο μαζί , ενώ ξέρουμε ότι και στις δυο περιπτώσεις θα βγούμε από το σπίτι 

 

 

Επομένως το σωστό είναι ότι θα βγεις από το σπίτι αν  γίνει ένα από τα δυο πιο κάτω (ή και τα δυο μαζί  :smile: ):

 

α) να γίνει σεισμός β) να πάρει φωτιά το σπίτι 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.