Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Για το 1ο ερώτημά σου δες το: #501.

Για το 2ο ερώτημά σου δες τα: #514 έως και #517, και άρα έχεις τα δεδομένα για να αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Έκανα και εγώ εγγραφή στο vivawallet και ολοκληρώθηκε η διαδικασία εντός 12 ωρών. Στην ταυτοποίηση των εγγράφων μου ζήτησαν και μια μεταβολή της διεύθυνσης της έδρας που να φαίνεται από το taxisnet. Οπότε όλα κομπλέ. Απλά και γρήγορα.

Είμαστε υποχρεωμένοι επιπλέον να συνδέσουμε και λογαριασμό τραπέζης? Σε περίπτωση ελέγχου είμαστε οκ μόνο με τον "εικονικό" λογαριασμό?

μεταβολή διεύθυνσης γιατι σου ζήτησαν? Ειχα κάνει και εγώ μεταβολή διεύθυνση πριν 5 χρόνια. Απο το taxisnet απο ποιό σημείο την εκτυπωνεις σε pdf? ευχαριστω

 

edit: μίλησα πριν λίγο τηλεφωνικά με την vivawallet για το θεμα που συζηταμε σχετικα με πιθανο έλεγχο πως αποδεικνύουμε οτι έχουμε δυνατότητα αποδοχής καρτών. Περα απο την εκτύπωση των όρων σύμβασης που μου ανέφερε ξανά και σε εμένα, μου είπε οτι ο λογαριασμός viva που θα κάνουμε θα είναι ορατός στην φορολογική υπηρεσία, όπως και οι λογαριασμοί τραπέζης. Επίσης μου είπε οτι θα μπορούσαμε να επιδείξουμε στον υπάλληλο μέσω του υπολογιστή μας την ύπαρξη του λογαριασμού σε περίπτωση ελέγχου. Αυτα.

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας GEORGALEOS kai TZITZIKAS.

Tzitzika πας στην προσωπική πληροφορηση και μετά στα στοιχεία της επιχείρησης. Κάνεις ένα printscreen, το βάζεις σε word και το αποθηκεύεις σε pdf. Απευθείας δυατότητα εκτύπωσης σε Pdf απο το taxisnet δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Στο taxis δεν φαίνονται ολες οι μεταβολες, όπως π.χ. εδρας επιχειρησης. Αυτη υπαρχει (ως εκτύπωση που σου εδωσαν) απο το μητρωο της ΔΟΥ οταν εκανες την μεταβολη.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μεταβολή διεύθυνσης γιατι σου ζήτησαν? Ειχα κάνει και εγώ μεταβολή διεύθυνση πριν 5 χρόνια. Απο το taxisnet απο ποιό σημείο την εκτυπωνεις σε pdf? ευχαριστω

 

edit: μίλησα πριν λίγο τηλεφωνικά με την vivawallet για το θεμα που συζηταμε σχετικα με πιθανο έλεγχο πως αποδεικνύουμε οτι έχουμε δυνατότητα αποδοχής καρτών. Περα απο την εκτύπωση των όρων σύμβασης που μου ανέφερε ξανά και σε εμένα, μου είπε οτι ο λογαριασμός viva που θα κάνουμε θα είναι ορατός στην φορολογική υπηρεσία, όπως και οι λογαριασμοί τραπέζης. Επίσης μου είπε οτι θα μπορούσαμε να επιδείξουμε στον υπάλληλο μέσω του υπολογιστή μας την ύπαρξη του λογαριασμού σε περίπτωση ελέγχου. Αυτα.

Αναφορικα στο edit σου. Σωστα το ειπαν, το πιθανο ομως πρόβλημα ειναι οτι ο νομος δεν προβλεπει τον τροπο αποδειξης, τον οποιο τον προβλεπει η απόφαση και (κατα παραβαση του νομου κατ' εμε) προβλεπει μονο τιμολογιο αγορας τερματικού μηχανηματος ή ..... αποδοχή του προστιμου.

Οποτε και παλι καταλήγουμε στην διαθεση της διοικησης να αποδεχθει (κατα παρέκκλιση της απόφασης) τους ορους, τα διαφορα printscreens, κλπ.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θετική εξέλιξη αλλα .... καλό είναι να κρατάμε μικρό καλάθι ... τουλάχιστον μέχρι να δούμε κάτι επίσημο και ξεκάθαρο ... κάποια εξαίρεση και πως θα διατυπωθεί... δηλ. π.χ. το πως εκ των προτέρων στην διάρκεια του έτους θα εξασφαλίζεται αυτό ... και εννοώ ότι αν για παράδειγμα μέχρι τις 5/12 (τυχαία ημερομηνία) είσαι μέχρι 3 εργοδότες (κλπ τα σχετικά των προϋποθέσεων) και στις 6/12 σου "κάθεται" μια δουλειά για παράδειγμα 5.000€ και ο ιδιώτης αποφασίζει να σε πληρώσει με το πέρας της εργασίας με κάρτα στις 28/12 και εσύ δεν μπορείς ...  και δημιουργηθεί πιθανή διένεξη .... καταγγελία ....

Παρόλα αυτά είναι κάτι θετικό ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικα στο edit σου. Σωστα το ειπαν, το πιθανο ομως πρόβλημα ειναι οτι ο νομος δεν προβλεπει τον τροπο αποδειξης, τον οποιο τον προβλεπει η απόφαση και (κατα παραβαση του νομου κατ' εμε) προβλεπει μονο τιμολογιο αγορας τερματικού μηχανηματος ή ..... αποδοχή του προστιμου.

Οποτε και παλι καταλήγουμε στην διαθεση της διοικησης να αποδεχθει (κατα παρέκκλιση της απόφασης) τους ορους, τα διαφορα printscreens, κλπ.

Σταλθηκε μεσω tapatalk

τοτε αν η τραπεζα οπως η eurobank πχ στο δινει δωρεάν πως θα εχεις τιμολόγιο αγορας? Αν ειναι ετσι σε ελεγχο τρωμε προστιμο με viva χωρις τερματικο, δεν καλυπτομαστε. Που γραφει για τιμολογιο αγορας?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.