Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

george εκτός από help desk, βλέπω να αναλαμβάνεις και τα λογιστικά της viva για να μην πω και τη γραφιστική επιμέλεια της ιστοσελίδας τους  :grin:  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτο που δεν έχω καταλάβει, είναι αν υπάρχει κάποιο pos (φθηνο, τράπεζας ή viva) που να το αγοράζεις και να ξεμπλέκεις χωρίς να πρέπει να πληρώσεις ΤΙΠΟΤΑ ανα μήνα? TIPOTA!!  Απλά χρεωση σε οτιδήποτε να ξεκινά μόνο αν έχεις κάποια συναλλαγη? Και το μηχανάκι ουσιαστικά σου ανηκει ή πρεπει κάποτε να ξαναπληρώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα βάλω viva, αλλά θα επιλέξω την ημερομηνία που θα είναι ....ανάδρομος ο Ερμής, σε τετράγωνο με τον Ποσειδώνα και χαμογελαστή η Αφροδίτη!!!

 

P.S. Tάδε έφη πρώην Έλλην υπουργός κι εγώ παραδειγματίστηκα....

Link to comment
Share on other sites

Katrmp,
απ' όσο γνωρίζω καμία τράπεζα (ή η viva που αναφέρεις) δεν έχει ΣΥΝΟΛΙΚΑ αυτό που θες όπως το περιγράφεις:

Δηλαδή:
Τερματικό pos που να το αγοράζεις και να ξεμπλέκεις χωρίς να πρέπει να πληρώσεις ΤΙΠΟΤΑ ανα μήνα, απλά χρεωση σε οτιδήποτε να ξεκινά μόνο αν έχεις κάποια συναλλαγη, και το μηχανάκι ουσιαστικά σου ανηκει"

Επίσης νομίζω ότι ούτε υπάρχει κάποιος "πάροχος" π.χ. η Cardlink (εννοώ όχι τράπεζα ή/και Ίδρυμα ηλεκτρονικού χρήματος αδειοδοτημένο από την Τράπεζα της Ελλάδος όπως π.χ. η viva) που να έχει τονίζω ΣΥΝΟΛΙΚΑ αυτό που θες.
Ακόμα και η Cardlink με την αγορά του τερματικού pos (όπου μπορείς να "περάσεις επάνω του" όποιες συνεργασίες θέλεις με τράπεζες) έχει μηνιαίες χρεώσεις συντήρησης.

Τώρα το που θα καταλήξει ο καθένας είναι προσωπική επιλογή και ανάλογα με τα κριτήρια του θεωρεί, την οποιαδήποτε λύση οικονομικά συμφέρουσα για τον ίδιο.

edit:

Παρά του ότι κι εγώ έχω επιλέξει την λύση της viva (χωρίς τερματικό pos) πίστεψέ με μπορώ πολύ άνετα να σε κάνω να την σκεφτείς πολύ καλά, αν πληρεί τα σχετικά της νομοθεσίας, (ακόμα και με την διαβεβαίωση μέσω της viva σε σχετικό mail που της έστειλα και μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει θέμα) ακόμα και αν υπολογίζεις ότι κυριολεκτικά δεν θα έχεις καμμία κίνηση με κάρτα.
Εφόσον θες, να σου πω, είτε εδώ στο δημόσιο forum είτε με pm.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

edit:

Παρά του ότι κι εγώ έχω επιλέξει την λύση της viva (χωρίς τερματικό pos) πίστεψέ με μπορώ πολύ άνετα να σε κάνω να την σκεφτείς πολύ καλά, αν πληρεί τα σχετικά της νομοθεσίας, (ακόμα και με την διαβεβαίωση μέσω της viva σε σχετικό mail που της έστειλα και μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει θέμα) ακόμα και αν υπολογίζεις ότι κυριολεκτικά δεν θα έχεις καμμία κίνηση με κάρτα.

Εφόσον θες, να σου πω, είτε εδώ στο δημόσιο forum είτε με pm.

αν μπορείς ενημέρωσέ μας σχετικά, γιατί πολλοί οδηγούμαστε προς τα εκει (βίβα) αν υπάρχει κάποιο προβληματικό στοιχείο. Αν δυσκολεύεσαι δημόσια, στείλε μας π.μ. Εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Οk.

Ο έλεγχος π.χ. στατικών δεν σε περιορίζει πιο πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσεις αρκεί να είναι συμβατό με τον Νόμο.

Σωστά?

Σωστά απαντάω.

Φαντάσου λοιπόν μια απόφαση της διοίκησης που να λέει ότι οι πολεοδομίες θα αποδέχονται ως στατικές επιλήσεις μόνο συγκεκριμένων προγραμμάτων. Δηλαδή η απόφαση να έρχεται σε αντίθεση με το νόμο.

 

Το παρακάτω είναι κατ' αναλογία το ίδιο. Απλά αυτό με τα στατικά θα προκαλούσε μεγαλύτερο "ντόρο" σε σχέση με τα pos και θα λύνονταν άμεσα.

 

Τι εννοώ:

Το ΦΕΚ 1445Β/27-4-2015, απόφαση (2), άρθρο 4, εδάφιο 6, παράγρ.β. (και θεωρώ ότι είναι σε αντίθεση με τον νόμο).

Στο συνημμένο είναι και το ερώτημά μου προς την Viva και η απάντησή τους (τα έχω ανεβάσει πάνω από 2 φορές στο forum).

Απλά αν "πέσεις" σε έλεγχο, ενώ σύμφωνα με το Νόμο δεν έχεις κανένα πρόβλημα, η απόφαση σε περιορίζει στο να αποδείξεις ότι δεν έχεις πρόβλημα ... δηλαδή όμορφες συζητήσεις που θα κάνεις με την φορολογική διοίκηση στο αν θα σου αποδεχθούν επίσημα ότι μπορείς να δεχθείς κάρτες αλλά δεν μπορείς να το αποδείξεις γιατί ο τρόπος απόδειξης είναι το τιμολόγιο του μηχανακίου.

 

Είναι θέμα καθαρά προσωπικής επιλογής και όρεξης για συζήτηση με τον έλεγχο ....

ΕΡΩΤΗΜΑ_3_Viva.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιος μισθωτός με ΔΠΥ επιλέξει να μην προμηθευτεί POS, σε ποιά περίπτωση ρισκάρει να "φάει" το πρόστιμο; Θα βγούν κλιμάκια να κάνουν ελέγχους, θα γίνει διασταύρωση των ΑΦΜ με τα αγορασθέντα POS, ή θα ελέγχουν κατόπιν καταγγελίας πελατών;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιος μισθωτός με ΔΠΥ επιλέξει να μην προμηθευτεί POS, σε ποιά περίπτωση ρισκάρει να "φάει" το πρόστιμο; Θα βγούν κλιμάκια να κάνουν ελέγχους, θα γίνει διασταύρωση των ΑΦΜ με τα αγορασθέντα POS, ή θα ελέγχουν κατόπιν καταγγελίας πελατών;

 

Ολες αυτές οι περιπτώσεςι θεωρώ ότι παίζουν ...  κάποιες με μικρότερες πιθανότητες ....

... δες ότι το πονηρό μυαλό μου σκέφτεται ότι μπορεί να υπάρχουν και "καλοπροαίρετοι" που μπορεί να μην είναι πελάτες ή δυσαρεστημένοι πελάτες ... και άντε απέδειξε εσύ ότι δεν ήρθε ... και δεν σου ζήτησε στην πρώτη συνάντηση ότι θέλει να πληρώσει με κάρτα ... και εσύ του είπε ότι δεν έχεις ... (ενώ μπορεί και να είχες, .... είπαμε είναι "ιδιαίτερη" κατηγορία πελάτη)

... τι πονηρό μυαλό έχω .... 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.