Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

1) Στην διαδικασία με το Freepos (εικ.1) αφού δώσεις τα σχετικά και προχωρήσεις κάποια στιγμή καταχωρεις τον αριθμό του κινητού σου. Εκεί λαμβάνεις στο κινητό σου με sms (δωρεάν) έναν κωδικό-κουπόνι ίσης αξίας με το ποσό που καταχώρησες. (δωρεάν)

Κατόπιν μπαίνεις με τους κωδικούς σου στο wallet σου και πάς και τον καταχωρείς-"φορίζεις" στον λογαριασμό σου (εικ. 2) όπου πρακτικά τα χρήματα μεταφέρονται στον λογαριασμό σου (έχει κόστος). 

Τώρα πια είναι ως να τα έχεις σε μία άυλη prepaid mastercard που μπορείς να κάνεις διοάφορες συναλλαγές (έχουν κόστος). Αν τα θές σε ρευστό πρέπει να έχεις δηλώσει λογαριασμό τραπέζης για να τα μεταφέρεις εκεί μέσω της εφαρμογής (έχει κόστος).(εικ.4)

 

2) Στην διαδικασία με την απευθείας χρέωση της κάρτας μέσω της εφαρμογής, δεν λαμβάνεις κανέναν κωδικό απλά πας και καταχωρείς τα στοιχεία της κάρτας απευθείας μέσω του λογαριασμού σου στην viva. (εικ.3)

Τώρα πια είναι ως να τα έχεις σε μία άυλη prepaid mastercard που μπορείς να κάνεις διοάφορες συναλλαγές (έχουν κόστος). Αν τα θές σε ρευστό πρέπει να έχεις δηλώσει λογαριασμό τραπέζης για να τα μεταφέρεις εκεί μέσω της εφαρμογής (έχει κόστος).(εικ.4)

 

3) Πιο αναλυτικά ... "δεν το έχω".

Εικ_1 έως 4.pdf

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.ειτε κάνεις το ένα είτε το άλλο πρέπει να ανοίξεις αρχικά τον ίδιο λογαρισαμό, επαγγελματικό?

2. η ταυτοποίηση ι τι ζητάνε?

Link to comment
Share on other sites

 

..........."φορίζεις" στον λογαριασμό σου (εικ. 2).................. μέσω του λογαριασμού σου στην viva. (εικ.3).....................

Όπου αναφέρεις εικ. 2 και εικ. 3 τα έχεις δώσει εκ παραδρομής ανάποδα!!!

Link to comment
Share on other sites

George θυμάσαι τι δικαιολογητικά σου ζητάει η Viva να ανεβάσεις για ταυτοποίηση του ατόμου που κάνει τη διαδικασία (ταυτότητα, λογαριασμός ΔΕΚΟ κλπ). Είναι το μοναδικό σημείο που δε με ενθουσιάζει στην όλη διαδικασία. Δηλαδή το να είναι ανεβασμένα τόσο προσωπικά στοιχεία...

Link to comment
Share on other sites

George θυμάσαι τι δικαιολογητικά σου ζητάει η Viva να ανεβάσεις για ταυτοποίηση του ατόμου που κάνει τη διαδικασία (ταυτότητα, λογαριασμός ΔΕΚΟ κλπ). Είναι το μοναδικό σημείο που δε με ενθουσιάζει στην όλη διαδικασία. Δηλαδή το να είναι ανεβασμένα τόσο προσωπικά στοιχεία...

θα μπορούσαμε πάνω στο αντίγραφο ταυτότητας που θα ζητήσουν απο την Viva για την ταυτοποίηση, αλλά και στα άλλα δικαιολογητικά, να γράψουμε με στυλό (πριν το σκαναρουμε) <<για αποκλειστική χρήση ταυτοποίησης του προσώπου μου από την εταιρεία Viva Payments Arcania Business Center, Λεωφόρος Αμαρουσίου Χαλανδρίου 18-20 για την έκδοση επαγγελματικού λογαριασμού Vivawallet >>? Θα γίνει λέτε δεκτό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ετσι εστειλα ολα τα δικαιολογητικα με υδατογραφημα απο πανω τους Κανενα πρόβλημα δεν ειχα. Αρκει να διαβάζονται τα διαφορα στοιχεία των δικαιολογητικων.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1.ειτε κάνεις το ένα είτε το άλλο πρέπει να ανοίξεις αρχικά τον ίδιο λογαρισαμό, επαγγελματικό?

2. η ταυτοποίηση ι τι ζητάνε?

1) Ναι.

2) Για το κάθε δικαιολογητικό παρακάτω στην εικόνα σου έχει επιλογές με το τι μπορείς να "ανεβάσεις" για να το πιστοποιήσεις από το τι μπορεί να ανεβάσεις. Μετά από κάποιες μέρες (3-4) σου έρχεται η πιστοποίηση και η σελίδα που ανεβάζεις τα δικαιολογητικά μετατρέπεται σαν την εικόνα παρακάτω.

Όπου αναφέρεις εικ. 2 και εικ. 3 τα έχεις δώσει εκ παραδρομής ανάποδα!!!

Ok. Για λόγους τάξης, το διόρθωσα.

 

Στο τέλος θα ζητήσω δουλειά στο helpdesk της viva ..... και κανονίστε .... θα σας βάλω στο βιογραφικό μου   :smile:  :smile:

2.Βεβαίωση ταυτοποίησης λογαριασμού-VivaWallet.pdf

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ετσι εστειλα ολα τα δικαιολογητικα με υδατογραφημα απο πανω τους Κανενα πρόβλημα δεν ειχα. Αρκει να διαβάζονται τα διαφορα στοιχεία των δικαιολογητικων.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

υδατογράφημα με κάποιο πρόγραμμα για επεξεργασία pdf φαντάζομαι το εκανες? Πάνω στο υδατογράφημα γράφεις το ονοματεπώνυμό σου π.χ και την χρήση? . Εχω ένα δωρεάν το https://www.pdfill.com/pdf_tools_free.html

που κάνει πολλές δουλειές μεταξύ των οποίων και αυτή.

 

το αποδεικτικό ΑΦΜ μπορει να είναι και το ίδιο με το αποδεικτικό έναρξης επαγγέλματος φαντάζομαι. Δηλαδη η έναρξη στην εφορία.

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Γράψε ότι νομίζεις εσύ σωστό.

Εγώ έγραψα το παρακάτω. 

 

Μην πνίγεσαι .... σου λέει διάφορα χαρτιά που μπορείς να "ανεβάσεις" για την πιστοποίηση του κάθε δικαιολογητικού. Αν προχωρήσεις τη διαδικασία εγγραφής θα καταλάβεις.

 

edit: Υπάρχουν πολλά προγράμματα (μεταξύ αυτών και αυτό που γράφεις) για υδατογραφήματα ... και το word κάνει την δουλειά.

Σημείωση: Σε κάθε περίπτωση είναι κάκιστη αντιμετώσπιση να ανεβουν τέτοια έγγραφα σε online εφαρμογές για να μπουν υδατογραφήματα ή γενικότερα να επεξεργάζονται ... φωτεινότητες κλπ.

post-2272-0-90483300-1499787959_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω - διαβάζω και όλα αυτά μου φαίνονται κινέζικα μιας και δεν είχα ποτέ ούτε απλή κάρτα από τράπεζα Ούτε το ΑΤΜ δεν ξέρω να χρησιμοποιώ . Μάλλον θα δυσκολευτώ με αυτά τα μαραφέτια  τα POS και δεν έχω χρόνο για επιμόρφωση με τόσα άλλα που πρέπει να παρακολουθώ πάνω στην εργασία αλλά και τον φόρτο που υπάρχει αυτόν το καιρό Ελπίζω σε καμία παράταση   

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.