Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

πράγματι, δηλώνοντας την αποθήκη με κατηγορία 4, υπέρβαση κάλυψης <20%, υπέρβαση δόμησης <50% προκύπτει προκύπτει πολύ χαμηλότερο πρόστιμο από τα 500€ της κατηγορίας 3, θα τσεκάρω βέβαια αν έχει και καμια παραβίαση πλαγίων αποστάσεων αλλά και πάλι δύσκολα πιστεύω να ξεπεράσει τα 500. 

η υπέρβαση δόμησης σε αυτό το δεύτερο φ.κ. πάλι είναι <50% σύμφωνα με το αρ.18, παρ. 3 του νόμου:

"Για τον υπολογισμό του προστίμου ομαδοποιούνται οι αυθαιρεσίες της ίδιας κατηγορίας και είδους κατασκευής ή χρήσης που ορίζεται στον πίνακα του Παραρτήματος Α΄ του παρόντος και προστίθενται τα εμβαδά όλων των δηλούμενων εμβαδών της αυτής κατηγορίας και είδους ανά φύλλο καταγραφής".

Ευχαριστώ.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας! Μια ερώτηση και από εμένα: Σε ισόγεια οικία έγινε αυθαίρετη προσθήκη στέγης και δημιουργήθηκε σοφίτα. Για την τακτοποίηση θα βάλω μόνο τα τετραγωνικά της σοφίτας ή θα πρέπει να δηλωθεί και η στέγη ως παράβαση με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο χώρος πληροί τον ορισμό της σοφίτας σύμφωνα με την παρ. 81 του άρθρου 2 του ΝΟΚ θα βάλεις Υ.Δ στην επιφάνεια της σοφίτας με μειωτικό συντελεστή και ταυτόχρονα υπέρβαση ύψους. Αναλυτικός δεν χρειάζεται, διότι το πρόστιμο του χώρου περιλαμβάνει και τη στέγη του.

Link to comment
Share on other sites

Pavlos διόρθωσε αν κάνω λάθος, αλλά μάλλον ο συνάδελφος αναφέρεται στο κουτάκι του συντελεστή ύψους στο φύλλο καταγραφής όπου με βάση το παράρτημα του νόμου: "το αυθαίρετο ύψος που δεν καλύπτεται από οικοδομική άδεια συγκρίνεται με το επιτρεπόμενο από τους όρους δόμησης ύψος που ισχύει για το ακίνητο". Δηλαδή αν π.χ το επιτρεπόμενο στην περιοχή είναι 7,5 μ. και εγώ έχω τώρα 9,2μ. λόγω της προσθήκης σοφίτας, δεν πρέπει να πω ότι η διαφορά 1,7 > 20% *7,5μ. = 1,5μ. άρα συντελεστής 1,4? δηλαδή η σύγκριση δεν πρέπει εδώ να γίνει με το 7,5 ενώ πχ το εγκεκριμένο στην άδεια μπορεί να είναι μικρότερο π.χ. 7,0μ.?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει άδεια συγκρίνεις με τα εγκεκριμένα. Οπότε στην άδεια δεν υπήρχε η στέγη. Άρα η σοφίτα προκαλεί υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θυμόμουν από τον νόμο και το ξανακοίταξα μόλις τώρα για επιβεβαίωση. Όντως γράφει πως "το αυθαίρετο ύψος που δεν καλύπτεται από οικοδομική άδεια συγκρίνεται με το επιτρεπόμενο από τους όρους δόμησης ύψος που ισχύει για το ακίνητο". Οπότε, αφού στην περιοχή μου επιτρέπεται ανέγερση διώροφου συν στέγης, δηλαδή γύρω στα 8μ, δεν έχω υπέρβαση ύψους, αφού το ύψος μου είναι 5,5μ.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα. δηλαδή και πάλι όπως και για την επιλογή της κατηγορίας η σύγκριση γίνεται με τα εγκεκριμένα της άδειας, εφόσον υπάρχει οικ. άδεια. θα μας διευκόλυνε ο νομοθέτης από τέτοιες απορίες αν έγραφε κι εδώ "το αυθαίρετο ύψος που δεν καλύπτεται από οικοδομική άδεια συγκρίνεται με το επιτρεπόμενο από τους όρους δόμησης ύψος που ισχύει για το ακίνητο το εγκεκριμένο που ορίζεται βάσει οικοδομικής άδειας. ".διότι το επιτρεπόμενο που ορίζεται από τους όρους δόμησης παραπέμπει στα επιτρεπόμενα της περιοχής... :sad: 

 

@ Αθηνά_Θ, αναφέρομαι στην ορθότητα σε αυτά που λέει ο Pavlos προσπαθώντας να καταλάβω κι εγώ το νόμο...οπότε έχεις υπέρβαση ύψους...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.