Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα "Ενίσχυση της Αυτοαπασχόλησης Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης"


Recommended Posts

Συνολική αμοιβή 1350 ευρώ, τα 350 για να σου καταθέσουν φάκελο και τα υπόλοιπα 1000 για να τρέξουν τον φάκελο ΑΝ εγκριθείς, τα οποία είναι φιξ επειδή μέχρι τόσα επιδοτεί το πρόγραμμα. Ρώτησα και σε άλλο γραφείο και μου είπαν την ίδια τιμή και ότι πάνω κάτω όλοι με αυτές δουλεύουν 

Μήπως έμαθες και για τα άλλα προγράμματα πόσο χρεώνουν;

Link to comment
Share on other sites

Ποσες ειναι οι συνολικες θεσεις;  Το γραφει μεσα;

 

Ναι, σελ. 10 οδηγού. Κάνε την εξής διαίρεση: συνολικό ποσό στην περιφέρειά σου δια 25.000 (min δικαιούχοι) ή 5.000 (max δικαιούχοι)

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται μεταξύ άλλων :

Σε περίπτωση χρήσης της κατηγορίας δαπάνης 8 (Αγορά/Χρηματοδοτική μίσθωση εξοπλισμού/∆ιαμόρφωση εσωτερικού χώρου μικρής κλίμακας) υπάρχει υποχρέωση της διατήρησης της επένδυσης και για τρία (3) έτη μετά από την τελική πληρωμή της δημόσιας δαπάνης. 

 

Εάν επιδοτηθώ και για νέα θέση εργασίας, θα είναι απαραίτητο να τη διατηρήσω και αυτή για τρία έτη;

Link to comment
Share on other sites

Εξετάζω το ενδεχόμενο να αιτηθώ και εγώ στο πρόγραμμα με τη δημιουργία εταιρείας με συνάδελφο. Μέχρι τώρα γνώριζα πως όταν δυο μηχανικοί (ελεύθεροι επαγγελματίες καλή ώρα) συστήνανε μια εταιρία, π.χ. Ο.Ε., Ε.Ε., διατηρούσαν ενεργή και τη προσωπική "φορολογική" τους κατάσταση (ατομικό μπλοκάκι, ατομικό βιβλίο εσόδων - εξόδων) και παράλληλα δούλευαν με το καινούργιο ΑΦΜ της εταιρίας με το δικό του βιβλίο εσόδων εξόδων κτλ.

Στο πρόγραμμα αναφέρεται - αν κατάλαβα καλά - ότι πρέπει να παύσουμε την προηγούμενη δραστηριότητα μας (στη προκειμένη περίπτωση αυτή του ελεύθερου επαγγελματία). Αυτό για το μηχανικό είναι εφικτό? 

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται μεταξύ άλλων :

Σε περίπτωση χρήσης της κατηγορίας δαπάνης 8 (Αγορά/Χρηματοδοτική μίσθωση εξοπλισμού/∆ιαμόρφωση εσωτερικού χώρου μικρής κλίμακας) υπάρχει υποχρέωση της διατήρησης της επένδυσης και για τρία (3) έτη μετά από την τελική πληρωμή της δημόσιας δαπάνης. 

 

Εάν επιδοτηθώ και για νέα θέση εργασίας, θα είναι απαραίτητο να τη διατηρήσω και αυτή για τρία έτη;

Όχι. Δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στην προκήρυξη.

 

 

Εξετάζω το ενδεχόμενο να αιτηθώ και εγώ στο πρόγραμμα με τη δημιουργία εταιρείας με συνάδελφο. Μέχρι τώρα γνώριζα πως όταν δυο μηχανικοί (ελεύθεροι επαγγελματίες καλή ώρα) συστήνανε μια εταιρία, π.χ. Ο.Ε., Ε.Ε., διατηρούσαν ενεργή και τη προσωπική "φορολογική" τους κατάσταση (ατομικό μπλοκάκι, ατομικό βιβλίο εσόδων - εξόδων) και παράλληλα δούλευαν με το καινούργιο ΑΦΜ της εταιρίας με το δικό του βιβλίο εσόδων εξόδων κτλ.

Στο πρόγραμμα αναφέρεται - αν κατάλαβα καλά - ότι πρέπει να παύσουμε την προηγούμενη δραστηριότητα μας (στη προκειμένη περίπτωση αυτή του ελεύθερου επαγγελματία). Αυτό για το μηχανικό είναι εφικτό? 

Ναι. Κάνεις διακοπή στη ΔΟΥ και δεν είσαι πια ελεύθερος επαγγελματίας.

Link to comment
Share on other sites

Εστω και τελειώνουν αυτα τα 2 χρονια επιδότησης λειτουργικών εξόδων. Μετα αν εχω πάρει εξοπλισμό εχω την υποχρέωση να διατηρήσω την επιχείρηση για 3 χρονια ακομα απο την τελευταία πληρωμή. Ωραια ως εδω. Γραφει κάπου οτι υποχρεωτικά πρεπει να συνεχίσω να εχω χώρο ανεξάρτητο οπως και να συνεχίσω την ασφαλιση στον ΟΑΕΕ; Εγώ καταλαβαίνω πως ζητάει μονο την συνέχιση της επιχείρησης (ενεργο ΑΦΜ), χωρις τις προηγούμενες απαιτήσεις.

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Κάνεις διακοπή στη ΔΟΥ και δεν είσαι πια ελεύθερος επαγγελματίας.

Και τι γίνεται με κάποιες δουλειές που είναι στη μέση? Άντε κάτι επιβλέψεις ιδιωτικών έργων τις κάνω ανάθεση στην εταιρία. Με το δημόσιο? Έχω κερδίσει διαγωνισμό στο όνομα μου. Όπως επίσης έχω εκπονήσει μελέτη για το δημόσιο και περιμένω να πληρωθώ. 

Link to comment
Share on other sites

Έσυ μπορείς να αιτηθείς στο πρόγραμμα ως ατομική επιχείρηση αν έχεις καλη βαθμολογία.

Αυτοί που θα συστήσουν εταιρία θα πρέπει να κλείσουν την ατομική.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.