Μετάβαση στο περιεχόμενο

TΕΕ ! Ποιο ΤΕΕ ;


xristospanisis

Recommended Posts

Μιλάς για συντεχνία που όμως αριθμεί πάνω από 120000 μέλη;

 

Δηλαδη να καταλάβω.Μηπως μπορουσα να αποκτήσω την αδεια επαγγελματος (σημ. Τοπογραφου) χωρις να εχω εγγραφεί στο ΤΕΕ;Γιατί αν ναι,κακώς ειμαι ενα από τα τοσα μελη.

Ειναι πολλα τα μελη αλλα γιατι ειναι τοσα δεν το αναφερεις.

 

Είναι δυνατόν να είσαι γραμμενος στο ΤΕΕ, να εχεις κανει εναρξη ως ελευθερος επαγγελματιας , να μην μπορεις να παρεις την επιδοτηση για χαζες αιτίες (επιστρεφοντας στο θεμα) και να μην εχεις ΚΑΘΟΛΟΥ επαγγελματικα δικαιωματα;καλα ειμαστε σοβαροί;ούτε τις ειδικοτητες αυτες (που δεν εχουν καθολου επαγγ. δικαιωμ) επρεπε να "δεχεται" το ΤΕΕ. Αλλα δε θα ηταν τοσα πολλα τα μελη...

 

Εμεις οι βορειοι ξερετε τι λεμε...

Κλάιν μάιν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι τα μέλη τόσα διότι για να ασκήσεις το επάγγελμα πρέπει να είσαι μέλος του ΤΕΕ και για να είσαι μέλος του ΤΕΕ πρέπει να έχεις κάποιες προϋποθέσεις. Γι αυτό και το ΤΕΕ είναι επιμελητήριο και όχι τοπικός σύλλογος. Και σε άλλα επιμελητήρια συμβαίνει το ίδιο.

 

Ποια επιδότηση; δεν γνωρίζω. Έγινε το ΤΕΕ τράπεζα και δίνει επιδοτήσεις τώρα; Να πάρουμε τότε και εμείς οι «Νότιοι».

 

Τέλος πάντων κακώς μπερδεύομαι σε αυτές τις συζητήσεις. Πιστεύω ότι όταν κανείς έχει προσδοκίες περισσότερες από αυτές που μπορούν να του προσφερθούν νιώθει αδικημένος. Είναι όμως αυτή η αλήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ΤΕΕ που καθορίζει πόσα χρόνια χρειάζεσαι να έχεις πτυχίο για να κάνεις δημόσια έργα (γιατί αυτό εννοείς με τα 4 χρόνια που λες) αλλά το ΥΠΕΧΩΔΕ. Αν μάλιστα θα ήθελες την προσωπική μου γνώμη πρόκειται για μέτρο που έπρεπε να εφαρμόζεται και στον ιδιωτικό τομέα.

 

Δεν είναι το ΤΕΕ που καθορίζει ελάχιστες αμοιβές αλλά η εκάστοτε πολιτική ηγεσία (πρόκειται για νόμους). Αλλά αλήθεια δεν είναι οι μηχανικοί που τις καταστρατηγούν «για να πάρουν την δουλεία»;

 

 

Ωραια σου λέω είμαι η μόνη ειδικότητα του ΤΕΕ που δεν μπορώ να ασκήσω το επάγγελμα μου ούτε στα ΙΔΙΩΤΙΚΑ έργα επι 4 + χρόνια .Που είναιι το ΤΕΕ ο φορέας που ανήκω να με προστατεύσει?Συνάδελφοι ακόμα και μέλη ΤΕΕ οικοιοποιούνται παράνομα τον τίτλο μου , που είναι το ΤΕΕ?

ΔΕΝ είναι το ΤΕΕ που καθορίζει ελάχιστες αμοιβές αλλά διαφωνείς οτι πιέζει μόνο για συγκεκριμένες κατηγορίες?

Ξαναέγραψα το ΤΕΕ που είναι ο φορέας μου δεν έχει καν Επιστημονικές Επιτροπές Ειδικοτήτων ,δεν μπορώ να ψηφίσω τους συνάδελφους μου μήπως φταίει η πολιτική ηγεσία και γι'αυτό?

 

Τελικα΄δηλαδή εσύ πιστεύεις οτ ιτο ΤΕΕ αντιμετωπίζει ισότιμα όλες τις ειδικότητες?Για ρώτα και τους χημικούς μηχανικούς πχ να σου πουν την γνώμη τους για το Τ.Ε.Ε .Μηχανικοί δεν είναι μόνο του κατασκευαστικού τομέα έλεος

 

Τα περι προσδοκιών από τον φορέα σου για να μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα σου ας κρίνει ο καθένας που διαβάζει αυτά τα μηνύματα

 

 

Τα όσα λέει ο συνάδελφος mechcon είναι σωστά και ελπιδοφόρα μεν , ευχολόγια δε είναι σαν πρόγραμματικές δηλώσεις εν όψει εκλογών , εγώ γράφω σε αυτό το θέμα για την κατάσταση με το ΤΕΕ ειδικά για τους νέους μηχανικούς ΣΗΜΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται με τους μηχανικούς περιβάλλοντος γιατί έχω αντιληφθεί ότι σχεδόν όλες οι «κλασικές» σχολές έχουν τμήματα περιβάλλοντος. Έτσι δεν νομίζω ότι είμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσω. Δεν έχω δηλαδή και άλλη θέση στο ΤΕΕ εκτός από μέλος του. Νομίζω όμως ότι πρέπει να αποτανθείς στον επαγγελματικό σου σύλλογο, ο οποίος και θα θέσει τα θέματα, που εύλογα λες, στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τον όρο τμήματα περιβάλλοντος , αν εννοείς κατευθύνσεις οχι δεν έχουν (εκτός αν εννοείς 1-2 μαθήματα επιλογής σε κάνουν ειδικό ) καν οι περισσότερες σχολές πολιτικών μηχανικών που όφειλαν να έχουν όχι κατεύθυνση αλλα να είναι το μισό τμήμσ κατά τα πρότυπα των σοβαρών σχολών civil & environmental engineering στο εξωτερικό .

 

Ο σύλλογος προφανώς έχει απευθυνθεί στο ΤΕΕ το οποίο απλώςδεν το νοιάζει και ιδιαίτερα

Για να μην το προσωποποιούμε επειδή έτυχε να είμαι μηχ.περ αναφέρω απλώς οτι το ΤΕΕ δεν αντιμετωπίζει ισότιμα όλα τις ειδικότητες είναι απλό.Ρώτα χημικούς μηχ , μηχ Η/Υ ,ορυκτών πόρων

Link to comment
Share on other sites

Ποια επιδότηση; δεν γνωρίζω. Έγινε το ΤΕΕ τράπεζα και δίνει επιδοτήσεις τώρα; Να πάρουμε τότε και εμείς οι «Νότιοι».

 

1ον:Το βορειοι και νοτιοι μη το θιγεις ετσι γιατι παρεξηγησε.η επιδοτηση ειναι πανελληνια και αν θες πατησε κανενα link για να παρεις περισσοτερες πληροφοριες.Και δεν ειναι μια, αλλα δυο (για νεους μηχανικους)

2ον:Δεν τις δινει το ΤΕΕ. Απλα μπορουσε οπως λεει και ο συναδελφος να προστατεψει και να βοηθησει τα μελη του (διοτι μπορει να το κανει αν θελει).Προσωπικα επικοινωνησα διαδικτυακα με το ΤΕΕ και ουτε φωνη ουτε ακροαση.

Λοιπον φιλε για ποιο ΤΕΕ μιλουσες;

Link to comment
Share on other sites

αντιλαμβάνομαι την απογοήτευσή σου Χρήστο αλλά συνάδελφοι κρατήστε ένα επίπεδο στην κουβέντα μπας και βγει κάτι από αυτήν.

 

Και το θέμα ήταν ΤΕΕ και τι κάνει για τους νέους μηχανικούς.

Όχι επ. δικαιώματα - Όχι μάστερ - Όχι ΤΕΙ.

 

όποιος έχει άποψη επ' αυτού , την καταθέτει.

 

Πραγματικά έλεος. Και αναφέρομαι σε σένα περισσότερο GeorgeS αλλά και στον stayros.

 

Βαρέθηκα να βλέπω όλες τις παρεμφερείς με τα ΤΕΙ κουβέντες να καταλήγουν ηθελημένα σε συζήτηση για τα δικαιώματα των ΤΕΙ.

 

Προσωπικά σας ξαναείπα "είστε το θύμα" αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όπου κολλάει το θέμα θα το πιάνουμε σχοινί κορδόνι.

 

Με τη στάση σας αυτή πιστέψτε το αλλά πάρα πολύ συνάδελφοι αποφεύγουν να συνομιλήσουν για ευνόητους λόγους.

 

Και σχεδόν πάντα ανάβουν τα αίματα και καταλήγει το ποστάκι να γίνεται γραφικό και κουραστικό λόγω των συγκρούσεων.

 

Αυτό θέλετε ? Τι να πω ρε συνάδελφοι ?

 

Και μην το κάνετε φλέιμινγκ τώρα. Χαλαρά ....ξαναπάμε στο θέμα.

 

 

Θεωρώ ότι η δομή του ΤΕΕ καθώς και θεωρητικά οι δράσεις του είναι αρίστου επιπέδου. Αλλά θεωρητικά κατά τη γνώμη μου. Στην πράξη αυτές καθοδηγούνται από μικροπολιτικά πολλές φορές συμφέροντα και υποδείξεις συνδικαλιστών.

Αλλά αυτό δεν είναι γνώρισμα μόνο του ΤΕΕ, αλλά γνώρισμα των καιρών μας.

 

Το ΤΕΕ έχει τις υγιείς δυνάμεις εκείνες που μπορύν να το οδηγήσουν μπροστά από τις εξελίξεις στον αιώνα αυτό.

Το θέμα είναι όμως αυτές οι δυνάμεις να υπερνικήσουν το συνδικαλισμό που καταρακώνει την όποια πρωτοβουλία.

Συμμετοχή στα δρώμενά του από όλους και ξεκινάμε από τις εκλογές.

Εννοείται δεν θα μας πάρει κανείς από το χεράκι να ψηφίσουμε όυτε θα μας ζεστάνουν στην αγκαλιά τους παλαιότερα μέλη, με στοργή και αγάπη.

 

Αγώνας και επιμονή είναι οι λέξεις.

 

130.000 διπλ. μηχανικοί δεν μπορεί να είναι όλοι αδιάφροι, ηλίθιοι, τυχοδιώκτες, υστερόβουλοι και "κακοί συνδικαλιστές".

Πάρτε ένα πολύ απλό παράδειγμα.......... το φόρουμ.

 

πόσοι συμμετάσχουν ? Πόσοι είναι εγγεγραμένοι ?

Πόσοι είναι παρτάκηδες ? Πόσοι δλδ κοιτάνε μόνο το συμφέρον τους ?

Πόσοι βοηθούν ανιδιοτελώς? (και προφανώς δεν αναφέρομαι στους admin-smods-mods, καθώς για να είναι εκεί και να κάνουν αυτό που κάνουν προυποθέτει άκρατη συναδελφικότητα.)

και όμως υπάρχει σεβαστό ποσοστό που κινείται απόλυτα μέσα στη λογική της ανιδιοτελούς συναδελφικότητας.

 

 

Ότι δε σ' αρέσει άλλαξέ το.

 

Αυτά και συναδελφικά

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη "επιτυχία" του ΤΕΕ είναι η διατήρηση της 70+χρόνης νομοθεσίας που ρυθμίζει το επάγγελμα ως κόρην οφθαλμού κ η πάταξη κάθε προσπάθειας εκσυγχρονισμού της (άσχετα με ΤΕΙ-Πολυτεχνία).

 

εγκρίνω και επαυξάνω. μας κρατούν όλους σε ομηρεία, αυτή είναι η ειδικότητά του τεε για συμφέρον των πολ.μηχ. (εγώ επαναλαμβάνω).

Link to comment
Share on other sites

Πάμε λοιπόν πάλι από την αρχή...

 

Να κριτικάρουμε το ΤΕΕ γιατί δεν κάνει όσα μπορεί να κάνει αλλά να αναζητήσουμε (όσο μπορούμε) και τους υπεύθυνους.

Θα μπορούσαμε για παράδειγμα μέσα και από αυτό το blog να απαιτήσουμε ώστε οι εκλεγμένοι στη Διοικούσα Επιτροπή του ΤΕΕ να μας απαντήσουν τι έκαναν κατά το διάστημα της θητείας τους. Μπορούμε να συντάξουμε και ένα δομημένο ερωτηματολόγιο ώστε να μην μας λένε "μπλα μπλα δημοκρατία μπλα μπλα μας εκλέξατε"..

Αν κάποιοι από εμάς δρούν σε παρατάξεις να ζητήσουν απολογισμό των εκλεγμένων των παρατάξεών τους.

 

Όμως, να έχουμε πάντα στο μυαλό μας ότι πρέπει να διαφυλάξουμε το ΤΕΕ ως θεσμό.

 

Το κυριότερο όμως, πρέπει να προτείνουμε τι θέλουμε να κάνει το ΤΕΕ για τους νέους μηχανικούς.

 

Υπάρχει ένα υποτυπώδες σχέδιο για τους νέους μηχανικούς που προτάθηκε από τον πρόεδρο του ΤΕΕ στην επιτροπή των Πρυτάνεων http://portal.tee.gr/portal/page/por...2521_THEMA.pdf σελ. 5 και 6 του pdf

 

Αν συμφωνούμε, να κινητοποιηθούμε ώστε να εξειδικευθεί και να υλοποιηθεί και να μη μείνει μόνο διακήρυξη.

 

Θα μπορούσαμε να προτείνουμε και άλλα θέματα όπως:

 

• Την ανανέωση του Επαγγελματικού Οδηγού Νέων Μηχανικών του ΤΕΕ http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/neoi_mixanikoi αλλά εκσυγχρονισμένου και ίσως σε μορφή wiki ώστε να είναι ελεγχόμενα συμμετοχικός και δυναμικός.

 

• Θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν συνταξιούχοι μηχανικοί ως μέντορες των νεοτέρων. Από προσωπική επικοινωνία που έχω με παλιούς μηχανικούς αρκετοί είναι σύμφωνοι. Πρέπει να βρούμε τον τρόπο και να τον προτείνουμε.

 

• Θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε ηλεκτρονικές ομάδες πίεσης ανά θέμα, κάτι που κάνει ήδη αυτό το blog.

 

Νομίζω ότι για να ανατρέψουμε ή να βελτιώσουμε την κατάσταση (επιλέξτε ό,τι σας ταιριάζει) θα πρέπει να μάθουμε να μιλάμε στο πρώτο πρόσωπο πληθυντικού και όχι στο πρώτο ενικού ή στο τρίτο πληθυντικού.

 

Ας συζητήσουμε λίγο όπως έχουμε μάθει να δουλεύουμε. Από την ιδέα στο σχέδιο, με αναλυτικούς υπολογισμούς και από εκεί στην υλοποίηση. Ίσως έτσι να μπορέσουμε να γκρεμίσουμε και τον τοίχο που συναντάει κανείς μπροστά του όταν θέλει να αλλάξει τα πράγματα...

 

Και επειδή διολίσθησα τεχνοκρατικά, λίγη κουλτούρα στην υπόθεση..

 

«Αν μείνουνε τα πράγματα όπως είναι

είσαστε χαμένοι.

Φίλος σας είναι η αλλαγή

η αντίφαση είναι σύμμαχός σας.

Από το Τίποτα

πρέπει κάτι να κάνετε, μα οι δυνατοί

πρέπει να γίνουνε τίποτα.

Αυτό που έχετε, απαρνηθείτε το και πάρτε

αυτό που σας αρνιούνται»

 

Μπ. Μπρέχτ

Link to comment
Share on other sites

TheoTDM900 θα συμφωνήσω μαζί σου και δεν είχα, ούτε έχω καμιά απολύτως πρόθεση να δημιουργηθεί ένας νέος γύρος συζητήσεων για το γνωστό θέμα. Απλά αναφέρθηκε το θέμα των επ. δικαιωμάτων διαφόρων ειδικοτήτων και τοποθετήθηκα γενικότερα για τον διπλό ρόλο του ΤΕΕ στη χώρα. Σταματώ εδώ λοιπόν καλή τη πίστη. Να διευκρινιστεί απλά ότι η παρούσα συζήτηση "για το τι κάνει το ΤΕΕ για τους νέους μηχανικούς" αφορά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και ΜΟΝΟ τους διπλωματούχους μηχανικούς μέλη του και όχι το σύνολο των νέων μηχανικών της χώρας στους οποίους περιλαμβάνονται και οι μηχανικοί ΤΕ οι οποίοι έχουν υποστεί τα πάνδεινα από το συγκεκριμένο φορέα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.