Μετάβαση στο περιεχόμενο

TΕΕ ! Ποιο ΤΕΕ ;


xristospanisis

Recommended Posts

Σαν αρχιτέκτων και μέλος της αντιπροσωπέιας του ΣΑΔΑΣ αν πιστεύετε ότι υπάρχει ελπίδα όσον αφορά στη διεκδίκηση της αποκλειστικότητας του δικαιώματος των αρχιτεκτόνων να αρχιτεκτονούν ή να αποφασίζουν (συλλογικά) για το δικαίωμα των τελειόφοιτων αρχιτεκτονικής να ασκούν το επάγγελμά στην αγορά, μπορείτε επικοινωνήσετε μαζί μου για να προωθήσουμε συγκεκριμένες δράσεις-προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σαν αρχιτέκτων και μέλος της αντιπροσωπέιας του ΣΑΔΑΣ αν πιστεύετε ότι υπάρχει ελπίδα όσον αφορά στη διεκδίκηση της αποκλειστικότητας του δικαιώματος των αρχιτεκτόνων να αρχιτεκτονούν ή να αποφασίζουν (συλλογικά) για το δικαίωμα των τελειόφοιτων αρχιτεκτονικής να ασκούν το επάγγελμά στην αγορά, μπορείτε επικοινωνήσετε μαζί μου για να προωθήσουμε συγκεκριμένες δράσεις-προτάσεις.

 

off topic?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να μου πεις TheoTDM900 πως από το προηγουμενο post μου κατάλαβες ότι μίλαγα για τα ΤΕΙ. Αφού είμαι γνωστός υπέρμαχος των ΤΕΙ είπα να ξεχωρίσω τη θέση μου σε αυτή τη δημοσίευση κ το έγραψα ο άμοιρος ότι αυτά που ανέφερα δεν έχουν σχέση με τα ΤΕΙ. Εκτός αν εννοείς πως με τη διατήρηση αυτούσιου του νομοθετικού πλαίσιου των βασιλικών δικαιωμάτων του 1930 θίγονται ΜΟΝΟ οι απόφοιτοι ΤΕΙ. Η θέση μου είναι πως θίγονται πολύ περισσότερα-οι κ το έγραψα. Αν έχω λάθος ας μου το εξηγήσει κάποιος, χωρίς αναφορές σε ΤΕΙ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

από ότι φαίνεται τελικά όλοι είμαστε καλοί στην κουβεντούλα. Οταν συνάδερφος προτείνει δράσεις, άλλος λέει 'που είναι ο ΣΑΔΑΣ όταν τον χρειάζεσαι?' και τέτοια γραφικά, έρχεται μετά μέλος του ΣΑΔΑΣ και προσκαλεί για συγκεκριμένες δράσεις και χαρακτηρίζεται off topic!!!! πάμε λοιπόν πίσω στα τεχνικά μας θέματα και τα λέμε την επόμενη φορά που έχουμε την ανάγκη να φλυαρίσουμε και να κλαφτούμε.

Link to comment
Share on other sites

realarch, καλό θα ήταν να μην μπερδεύουμε τις συζητήσεις.

Την φράση που επικαλείσαι την ανέφερα σε άλλο θέμα μέσα στο φόρουμ και για άλλον λόγο.

Εξυπακούεται ότι τάσσομαι υπέρ των οραμάτων που έχει ο ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ για την αρχιτεκτονική και σε καμία περίπτωση

δεν έχω λόγο να βρεθώ απέναντι στον σύλλογό μου, όχι λόγω φόβο άλλα από αίσθημα κοινού συμφέροντος. ;)

 

Όσο αφορά στην έκκληση σου για προτάσεις έτσι ώστε να προκύψει δράση, θα ήθελα μονάχα να

αναφέρω λίγα σημεία, πολύ πολύ πρόχειρα, που συγκροτούν το σκηνικό της αποτυχίας των εγχειρημάτων

από πολύ νωρίς.

 

Αναλογία όγκων

Δεν υπάρχει καμία απολύτως δυνατότητα να γίνουν αποκλειστικά τα δικαιώματα σε Αρχιτεκτονικά στους Αρχιτέκτονες

(και εγώ της φυλής είμαι) αφού η αναλογία των πολ.μηχ. με τους Αρχιτέκτονες είναι πολύ μεγάλη. Είμαστε τα 2/3 του πληθυσμού

των πολ.μηχ. (στατιστικά του 07)

 

Ελλειπής βαρύτητα θεσμών.

Στην καλύτερη των περιπτώσεων που το ΤΕΕ ενδιαφερθεί και επιδιώξει κάποια τέτοια ρύθμιση στα επαγγελματικά

δικαιώματα, και πάλι βλέπω να μην γίνεται τίποτα. Είδαμε πως αντιμετωπίστηκαν οι ενστάσεις για το εθνικό

χωροταξικό και στα πρόσφατα νέα για τον τουρισμό, πάλι τα ίδια είχαμε. Αν δεν παίρνουν στα σοβαρά το ΤΕΕ τότε

υπάρχει ελπίδα να πάρουν στα σοβαρά τον ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ; Ας μην γελιόμαστε.

 

Όταν και αν επιτευχθούν τα δύο παραπάνω μπορούμε να συζητήσουμε για αναπροσαρμογή των επαγγελματικών δικαιωμάτων.

 

Τα πράγματα είναι τραγικά για τους Αρχιτέκτονες στην Ελλάδα, όσο αφορά στην επαγγελματική εξασφάλιση

των άξιων επαγγελματιών. Δεν λέω ότι δεν υπάρχει δουλειά και επίσης δεν λέω ότι τα θέλω όλα δικά μου.

Προσωπική μου γνώμη είναι, ότι ρόλος του Αρχιτέκτονα στην μελέτη και την κατασκευή είναι ο ρόλος του

ενορχηστρωτή και αυτό θα πρέπει να το στηρίζει και να το ενισχύει ο νόμος.-

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παίρνουν στα σοβαρά το ΤΕΕ τότε

υπάρχει ελπίδα να πάρουν στα σοβαρά τον ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ; Ας μην γελιόμαστε.

Γιατί όχι!!!!!

αντιθέτως ο ΣΑΔΑΣ οφείλει να ξεκινήσει τη δράση όχι το ΤΕΕ από μόνο του!!!

 

το ερώτημα όμως είναι γιατί ο ΣΑΔΑΣ ή το ΤΕΕ κλπ κάνουν γενικότερα μόκο

και για το θέμα πχ των αρχιτεκτονικών και για πολλά άλλα θέματα!!!!!

 

Μηπως τελικά η κατάσταση είναι βολική για αυτους που είναι απο πάνω;;;;;

Μήπως σε αυτήν τη σούπα οι νέοι μηχανικοί αποτελούν φτηνό εργατικό δυναμικό;;;;;

Τότε γιατί να ξεβολευτεί ο ΣΑΔΑΣ ή το ΤΕΕ για οποιονδήποτε λόγο;;;;;

 

μια παρατήρηση μόνο οι νέοι μηχανικοί (και μάλιστα οι δυσαρεστημένοι) είναι η πλειοψηφία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.