Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δηλώσεις 2016 και "μπλοκάκια"


Recommended Posts

η λεξη ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ . Εδώ ειναι το κλεδί της απαντησης και για να μη μακρυγορούμε συνεχίζω εγώ . Αν σημαίνει ότι πελάτης μας είναι αλλοδαπή εταιρεία (ή αλλοδαπό φυσικό πρόσωπο ) ΤΟΤΕ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ.

Συγγνώμη για το μπέρδεμα....δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια λογιστική διαφορά στις λέξεις "εξωτερικού" και "αλλοδαπής". Πάντως ο πελάτης είναι αλλοδαπός με φορολογική έδρα σε τρίτη χώρα. 

Η ερώτηση είναι που δηλώνεται αυτό το εισόδημα? Στο 425 (Ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα) του Ε1? Ισχύει κάτι διαφορετικό? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα, με ρωτάει φίλος ελεύθερος επαγγελματίας που πέρυσι έκοψε ένα μόνο τιμολόγιο: μπορεί ειδικά για το 2015 να φορολογηθεί ως μισθωτός για να γλιτώσει το τέλος επιτηδεύματος? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Roy καλησπέρα,

εφόσον πληρεί τις προυποθέσεις μπορεί να φορολογηθεί ως μισθωτός.

Δες την . Εγκύκλιο ΠΟΛ 1047/12.2.2015 για τις προϋποθέσεις και ποιοί ελ. επαγγελματίες μπορούν.

 

Αναφορικά στο τέλος επιτηδεύματος:

εξαιρούνται από την υποχρέωση καταβολής τέλους επιτηδεύματος οι επιχειρήσεις, φυσικά ή νομικά πρόσωπα, και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που ασκούν την δραστηριότητά τους αποκλειστικά σε χωριά, όπως προβλέπονταν πριν από την έναρξη του σχεδίου «Καποδίστριας», με πληθυσμό ως πεντακόσιους κατοίκους και νησιά έως 3.100 κατοίκους, εκτός κι αν είναι τουριστικοί τόποι.
- για τον προσδιορισμό του πληθυσμού να λαμβάνεται υπόψη η απογραφή του 2001
- ως τουριστικοί τόποι να θεωρούνται αυτοί που περιλαμβάνονται στο ΠΔ 664/77.
- θα ληφθεί υπόψη ο πληθυσμός των χωριών τα οποία αποτελούσαν, πριν από εφαρμογή του σχεδίου «Καποδίστριας» (ν. 2539/1997), αυτοτελή νομικά πρόσωπα, δηλαδή κοινότητες. Συνεπώς αν κάποιο χωριό δεν αποτελούσε, κατά το εξεταζόμενο χρονικό διάστημα, από μόνο του κοινότητα και άνηκε διοικητικά σε άλλη κοινότητα ή σε κάποιο δήμο, λαμβάνεται υπόψη για την απαλλαγή από το τέλος επιτηδεύματος, ο πληθυσμός της κοινότητας (ή αντίστοιχα του δήμου) που υπαγόταν.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

thanks george, η ερώτηση πιο πολύ είχε να κάνει με το αν μπορεί κάποιος να φορολογείται σαν ελεύθερος επαγγελματίας, μετά μια χρονιά σα μισθωτός και να συνεχίσει σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Απ''ότι καταλαβαίνω αυτό γίνεται αρκεί να ισχύει για τη συγκεκριμένη χρονιά ότι παρέχει υπηρεσίες: "στ) βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεων έργου, με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία (3) ή, εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα και δεν διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση που διαφέρει από την κατοικία του."

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

η λεξη ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ . Εδώ ειναι το κλεδί της απαντησης και για να μη μακρυγορούμε συνεχίζω εγώ . Αν σημαίνει ότι πελάτης μας είναι αλλοδαπή εταιρεία (ή αλλοδαπό φυσικό πρόσωπο ) ΤΟΤΕ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ.

 

Από που προκύπτει οτι στην περίπτωση μου δεν φορολογούμε ως μισθωτός? Μπορείτε να με κατευθύνετε? Ρωτάω επειδή στην  περ. στ' της παρ. 2 του άρθρου 12 Κ.Φ.Ε. δεν βλέπω να εξαιρούνται υπηρεσίες προς το εξωτερικό. Μιλάμε για παροχή υπηρεσιών προς ένα μόνο πρόσωπο. Το ποσό είναι γύρω στις 5000€ και αφαιρώντας τις ασφαλιστικές εισφορές και των δύο εξαμήνων, το καθαρό εισόδημα είναι κάτω από 2000€. 

Έκανα και δοκιμαστική εκκαθάριση ως ελεύθερος επαγγελματίας με την εφαρμογή του In.gr και μου έβγαλε συνολικό φόρο 3000€!! 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και εξετάζεται ατομικά αλλά :

ΔΕΑΦΑ 1118536 ΕΞ 2015/11.9.2015 

https://goo.gl/NbTjDG

 

Εισόδημα βάσει έγγραφης σύμβασης παροχής υπηρεσιών ή σύμβασης έργου της περ. στ' της παρ. 2 του άρθρου 12 του Ν.4172/2013, όταν αυτό προέρχεται από την αλλοδαπή

 

......

......

......

 

4. Κατόπιν των ανωτέρω, η φορολόγηση που προβλέπεται με τις διατάξεις της περ. στ' της  παρ. 2 του άρθρου 12 του ν. 4172/2013 αφορά μόνον εισόδημα ημεδαπής που αποκτάται βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεων έργου με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες με φορολογική κατοικία στην Ελλάδα.

 

ΔΕΑΦΑ 1054130 ΕΞ 2016/ 4.4.2016

https://goo.gl/UzDaLo

Υπαγωγή φορολογουμένου στις διατάξεις της περ.στ΄ της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013, όταν ο βασικός εργοδότης είναι στην αλλοδαπή και στερείται ελληνικού Α.Φ.Μ.

.....

.....

.....

4. Κατόπιν των ανωτέρω, η φορολόγηση που προβλέπεται με τις διατάξεις της περ.στ΄ της παρ.2 του άρθρου 12 του ν. 4172/2013 αφορά μόνον εισόδημα ημεδαπής που αποκτάται βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεων έργου με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες με φορολογική κατοικία στην Ελλάδα.

Edited by engmech
Link to comment
Share on other sites

thanks george, η ερώτηση πιο πολύ είχε να κάνει με το αν μπορεί κάποιος να φορολογείται σαν ελεύθερος επαγγελματίας, μετά μια χρονιά σα μισθωτός και να συνεχίσει σαν ελεύθερος επαγγελματίας.    

 

 

ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΩΝ . ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΑΝ ΠΛΗΡΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΟΥ ΤΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΟΥ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΤΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Μου έφτιαξες τη μέρα τώρα!

Πραγματικά δεν υπολόγιζα ότι δεν μπορώ να πάω ως μισθωτός, το θεωρούσα δεδομένο.

Οι διαφορές είναι τεράστιες...σίγουρα δεν υπάρχει κάποιο παραθυράκι?

Μου προκύπτει φόρος 3200€ από τεκμαρτό 6900€. Όμως δεν μου αφαιρεί τις εισφορές από το φορολογητέο εισόδημα, δεν θα έπρεπε?? Τις έχω περάσει στον κωδικό 351 του Ε1.

Link to comment
Share on other sites

Μου έφτιαξες τη μέρα τώρα!

Πραγματικά δεν υπολόγιζα ότι δεν μπορώ να πάω ως μισθωτός, το θεωρούσα δεδομένο.

Οι διαφορές είναι τεράστιες...σίγουρα δεν υπάρχει κάποιο παραθυράκι?

Μου προκύπτει φόρος 3200€ από τεκμαρτό 6900€. Όμως δεν μου αφαιρεί τις εισφορές από το φορολογητέο εισόδημα, δεν θα έπρεπε?? Τις έχω περάσει στον κωδικό 351 του Ε1.

 

 

Μου έφτιαξες τη μέρα τώρα!

Πραγματικά δεν υπολόγιζα ότι δεν μπορώ να πάω ως μισθωτός, το θεωρούσα δεδομένο.

Οι διαφορές είναι τεράστιες...σίγουρα δεν υπάρχει κάποιο παραθυράκι?

Μου προκύπτει φόρος 3200€ από τεκμαρτό 6900€. Όμως δεν μου αφαιρεί τις εισφορές από το φορολογητέο εισόδημα, δεν θα έπρεπε?? Τις έχω περάσει στον κωδικό 351 του Ε1.

 

Δεν υπάρχουν δεδομένα που δε στηρίζονται στο νόμο. Το να προσπαθείς μόνος σου πολλές φορές είναι σα να προσπαθείς να κάνεις μια τρύπα στο νερό . Εφόσον υπάρχει τεκμαρτό εισόδημα ως βάση υπολογισμού οι ασφαλιστικές εισφορές δεν έχουν καμιά απολύτως σημασία (για την εκκαθάριση της δηλώσεως ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.