Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς πως εξαφανίζονται οι βοηθητικές διαγώνιες και τα περιγράμματα που φαίνονται στο 3Δ παράθυρο στις πόρτες και τα παράθυρα?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως εξαφανίζονται οι βοηθητικές διαγώνιες και τα περιγράμματα που φαίνονται στο 3Δ παράθυρο στις πόρτες και τα παράθυρα?

 

Παράθυρο ... ρυθμίσεις βασικού παραθύρου ... γραμμές ανοίγματος ... αγνόηση !

Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία. Έχω ένα σχέδιο σε autocad και θέλω να το εισάγω σε archicad ώστε να κάνω την κάτοψη.

Θέλω να κρατήσω απλά το περίγραμμα του κτιρίου από το autocad αλλά να σχεδιάζω στο archicad.

 

Τι πρέπει να κάνω για να μου βγάζει και σε 3d τους τοίχους και να μου εισάγει και τα layers τα κανονικά του archicad;

Link to comment
Share on other sites

το πιο εύκολο είναι να το ανοίξεις απ' ευθείας από το Αrhicad (επιλέγοντας "αρχείο"-"άνοιγμα" τύπος αρχείου dwg)

μετά αποθήκευσε το ως pla ή pln

ή

άνοιξε το arhicad "στο δημιουργία νέας μελέτης"

πήγαινε "αρχείο" "ειδικά αρχεία" διαμόρφ μεταφραστή" επέλεξε εκεί autocad και μονάδα 1.0 μ

μετά από την "παλέτα αντικειμένων" (όπου έχει και τους τοίχους -παραθυρα "έγγραφα" κλπ) επέλεξε "σχέδιο"

θα ανοίξει ένα παράθυρο

βρες το σχέδιο dwg και βάλτο μέσα με "αγνόηση"

Μπορείς να βλέπεις το σχέδιο και να πατάς επάνω του και στις δύο περιπτώσεις έχεις έλξη από κορυφές κλπ

 

Αν πάλι θές μπορείς αυτό το "σχέδιο" να το διασπάσεις με το "επεξεργασία" "αναμόρφωση" διάσπαση" "μόνο σχεδιαστ στοιχεία"

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω save από AC 13 gre σε dwg και μετά το ανοιγω σε ACAD ARCHITECTURE 2012 έχω το εξής θέμα. Όταν κάνω εκτύπωση και επιλέγω πενάκια όλα μαύρα μου εμφανίζει στο print preview όλες τις γραμμές που έγιναν σε autocad μαύρες και όλες σχεδόν τις γραμμές του AC έγχρωμες. Καμία ιδέα τι παίζει?

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό το έχει γενικά το autocad με στοιχεία proxy ή blocks που διατηρούν τις αρχικές τους ιδιότητες.

Μία λύση είναι να κάνεις export το αρχείο σε 2000 dwg και να ανοίξεις για εκτύπωση το νέο αρχείο. Όλα τα σύνθετα στοιχεία θα έχουν μετατραπεί σε lines.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Gous. Θα το δοκιμάσω!!!!!!

 

No luck.....δεν δούλεψε τελικά. Μόνο όταν το σώνω σε dxf 2000 δουλεύει αλλά μου χαλάει την πινακίδα που την έχω κάνει σε block..........

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.