Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Παιδια Καλησπερα και απο μενα. Νεος στο Archicad (οχι στο forum). Μια γενικη παρατηρηση, ειναι το Archicad λιγο για τον ...ο? Προσπαθω εδω και 2 ωρες να βρω πως στο διαλο να κανω import 3d models που εχω βρει στο διαδικτυο και οποιαδηποτε μορφη και να δοκιμασα δεν καταφερα να δω αποτελεσμα (η τουλαχιστον να μπορω να το δουλεψω). Τι μορφες μπορω να εισαγω σε 3d? Εχω να κανω κατι σχεδια και θελω να βαλω πχ ενα αυτοκινητο και επειδη δεν εχει το προγραμμα μεσα προσπαθησα να βρω. Ελα ντε που οσο και να εψαξα δν καταφερα να το βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Για τον ..... δεν είναι σε καμία περίπτωση. Είναι πολύ ισχυρό και αρκετά σύνθετο εργαλείο και θέλει αρκετό καιρό για να το μάθεις.

Για αρχή δες εδώ ώστε να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις το plug in για το warehouse, ώστε να μπορείς να βρίσκεις 3d αντιεκείμενα και να τα εισάγεις κατευθείαν.

Ρίξε και μια ματια στο manual.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρει κάποιος πώς μπορώ να βάλω κυκλικούς κορμούς?

 

Συγνώμη συνάδελφοι που ξαναρωτώ απλά μου έχει μείνει μόνο αυτό για να κλείσω το σχέδιο....

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε "Ρυθμίσεις τοίχου"

Δίπλα από το εικονίδιο με τα χρώματα έχει την μπάρα "λεπτομέρειες"

Άνοιξε το και δες το

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κανά πολύ καλό!!! ευχαριστώ, αλλά δεν ψάχνω αυτό. Εγώ θέλω κορμούς για την οροφή αλλά θα μπορούσα μέσω αυτού να φτιάξω. Δεν υπάρχει κάποιος πιο "ορθόδοξος" τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τον ..... δεν είναι σε καμία περίπτωση. Είναι πολύ ισχυρό και αρκετά σύνθετο εργαλείο και θέλει αρκετό καιρό για να το μάθεις.

Για αρχή δες εδώ ώστε να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις το plug in για το warehouse, ώστε να μπορείς να βρίσκεις 3d αντιεκείμενα και να τα εισάγεις κατευθείαν.

Ρίξε και μια ματια στο manual.

 

 

Note: Limitations on Windows 64-bit and OSX platforms

The automated data exchange between ArchiCAD 16 and Google Earth, Google Warehouse and SketchUp is not available due to technical limitations. Read more about the suggested manual communication workflow here.

 

Καταλαβαινεις τωρα τι σου ειπα (με ολο το σεβασμο) για το Archicad? Δηλαδη για μενα και για κατι αλλους χιλιαδες χρηστες που εχουμε 64bit τι κανουμε? Τιποτα μαλλον.Τωρα προσπαθω να installarω μπας και δουλεψει αλλα μου φαινεται ειχα ξαναδοκιμασει και δεν μπορεσα.

 

Παντως μετα απο 1 μηνα περιπου χρησης ναι μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλο. Απο περιεργεια (και οχι οτι χτιζουμε και πολλοι) αλλα εχει παραδωσει κανεις φακελο για ΟΑ με Archicad? Αντι για Autocad εννοω. Γλυτωνεις απιστευτα πολυ χρονο με το να σχεδιαζεις 1 φορα και οχι καθε ξεχωριστη για τομες οψεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια (και οχι οτι χτιζουμε και πολλοι) αλλα εχει παραδωσει κανεις φακελο για ΟΑ με Archicad? Αντι για Autocad εννοω. Γλυτωνεις απιστευτα πολυ χρονο με το να σχεδιαζεις 1 φορα και οχι καθε ξεχωριστη για τομες οψεις κλπ.

 

Ναι, όλες μου τις άδειες από το 1993 και εντεύθεν ...

Και που να δεις πόσο χρόνο (και χρήμα) γλυτώνεις μετά στη κατασκευή ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.