Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Γενικά φτιάξε ριζόχαρτα για κάθε δομικό στοιχείο (πλάκες, δοκοί, τοίχοι κλπ) και φτιάξε και συνδιασμούς ριζοχάρτων ανάλογα με το τι θέλεις να φαίνεται κάθε φορά. Π.χ. για ενα εξωτερικό 3d το ριζοχαρτο με τα έπιπλα θα το έχεις μη ορατό για να κερδίζεις χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρεί πώς ακριβώς θα φτιάξω ένα ριζόχαρτο.Πάω ρυθμίσεις-->ριζόχαρτα-->Νέο,αλλά μετά πώς εισάγω στο νέο ριζόχαρτο το δοκάρι ή οτιδήποτε άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο,ποιά είναι η σωστή μεθοδολογία για να βάλω τα σχέδια σε πινακίδα και μετά απο τον εκδότη να πάρω τα σχέδια για εκτύπωση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρεί πώς ακριβώς θα φτιάξω ένα ριζόχαρτο.Πάω ρυθμίσεις-->ριζόχαρτα-->Νέο,αλλά μετά πώς εισάγω στο νέο ριζόχαρτο το δοκάρι ή οτιδήποτε άλλο?

 

'Οταν επιλέξεις το οποιοδήποτε στοιχείο, τοίχος-δοκός κλπ., επάνω αριστερά στην οθόνη σου σου λέει σε ποιό ριζόχαρτο είναι τοποθετημένο (όπως και στο autocad). Το ίδιο συμβαίνει αν κάνεις δεξί κλίκ και επιλέξεις τις ρυθμίσεις του στοιχείου που έχεις επιλέξει. Από εκεί βλέπεις σε ποιό ριζόχαρτο είναι. Για να το τοποθετήσεις σε οποιοδήποτε άλλο ριζόχαρτο, ενώ το στοιχείο σου είναι επιλεγμένο, απλά κάνεις κλίκ στην λίστα ριζόχαρτων στο ριζόχαρτο που θέλεις να το τοποθετήσεις (πατάς το βελάκι και βγαίνει η λίστα με όλα τα ριζόχαρτα). Αυτό ήταν!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο,ποιά είναι η σωστή μεθοδολογία για να βάλω τα σχέδια σε πινακίδα και μετά απο τον εκδότη να πάρω τα σχέδια για εκτύπωση?

 

Φτιάχνεις quick views με την σωστή κλίμακα, ριζόχαρτα, διαστάσεις κλπ, απο κάθε σχέδιο που θέλεις να βάλεις σε πινακίδα (κάτοψη, όψη, τομή, αξονομετρικό, προοπτικό)

Φτιάχνεις πινακίδα με το πλαίσιο της και τον τίτλο της απο το master layout.

Παίρνεις με drag-n-drop τα quickviews απο τον navigator και τα βαζεις στην πινακίδα.

Πας στον publisher και κάνεις publish σαν pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μήπως αντιμετώπισε κανείς προβλήματα μετά το τελευταίο update. Έχω κατεβάσει κάποια tutorials απο την Graphioft για να μάθω το πρόγραμμα και συγκεκριμένα σε ένα κεφάλαιο που είσαγεις ένα dwg τοπογραφικό για φτίαξεις το terrain μόλις το κάνω explode (keepdrawing primitives only) μου κρατάει μόνο κάποιες γραμμές του τοπογραφικού και οι άλλες εξαφανίζονται. Όποιος έχει να προτείνει κάτι καλοδεχούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.