Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτήρια στο Ντουμπάι.


mikehellas

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μου πει κάποιος πώς θα γίνουν οι εγκαταστάσεις ύδρευσης, αποχέτευσης κτλ των δωματίων στους περιστρεφόμενους ορόφους;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα χρησιμοποιείται ψευδοδάπεδο και θα κατεβαίνουν από τον κεντρικό άξονα περιστροφής ο οποίος θα είναι σταθερά κατακόρυφος και εξαιτίας της συνεχούς περιστροφής και των σωληνώσεων, αυτές θα συνδέονται με σταθερές κατακόρυφες μη περιστρεφόμενες σωλήνωσεις (αυτές που θα βρίσκονται εντός του κεντρικού άξονα) π.χ. με ρουλεμάν κίνησης που θα επιτρέπει την μονόπλευρη περιστροφή.

Λέω εγώ τώρα!:smile::smile::smile:

Αλλά με τέτοιες τρελές ιδέες, μόνο τρελές υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε, έτσι δεν είναι?:P

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

Η ποιότητα της σκέψης κ η αποδοτικότητα της έρευνας εξαρτάται ΑΜΕΣΑ από το ύψος της αμοιβής κ των διαθέσιμων κονδυλίων.

 

Απομυθοποιήστε τις μελέτες-κατασκευές στα ΗΑΕ κ σκεφτείτε πως όταν ρέει το ρευστό(που σημαίνει ότι είναι στην υγρή μορφή του) ,ρέει κ η σκέψη κ η πράξη.Όταν το ρευστό περνάει στην στερεά μορφή(μασουράκι στο μαξιλάρι),ή στην αέρια (στην αέρια μορφή είναι αυτή τη στιγμή στη χώρα μας=τα λεφτά έχουν εξανεμιστεί),η σκέψη μας γίνεται λόγια του αέρα=τις παίρνει ο άνεμος πριν προλάβουν να υλοποιηθούν...

 

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ (υπό προυποθέσεις ρευστού)

 

Αυτό τουλάχιστον έχει δείξει η εργασιακή εμπειρία μου

 

ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΤΕ

 

Πώς τα λέει ο ποιητής...:)

''Ποιητής εκ του προχείρου έχων τη μορφή του ΧΟΙΡΟΥ''

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Για να τα απομυθοποιήσω, zavi, θα πρέπει να μου πει κάποιος πώς θα γίνουν η ύδρευση και η αποχέτευση, αντε και τα ηλεκτρολογικά. Οχι κατασκευαστικά σχέδια. Απλώς την ιδέα, σκαρίφημα, παράδειγμα. Αλλοιώς θα παραμείνει ... στο μυθικό χώρο :smile:

Link to comment
Share on other sites

Αστείο:στο Παρίσι πριν από 120 χρόνια,άδειαζαν το περιεχόμενο των καθικιών το βράδυ,οι κάτοικοι του κάθε ορόφου από τα παράθυρά τους στο ΔΡΟΜΟ.Μήπως θα σε κάλυπτε κάποια τέτοια απάντηση?:):)

 

ΤΩΡΑ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΑ ΟΛΑ,ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?:):)

 

Δεν ξέρω φίλε κ δεν με απασχολεί.Όταν θα μου κάτσει το τρελό οικοδομικό,τότε θα τρέχω σαν μουρλός να μάθω.Γιατί η πολλή οδοποιία κάνει το μυαλό ΚΟΥΡΕΛΙ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η τοποθέτησή σου περί "ρευστού" Zavi.

 

Να συμπληρώσω ότι όσες φορές έγινε η απόπειρα στη χώρα μας να κατασκευασθεί κάτι όμορφο και πρωτοποριακό με συνεπαγόμενες ιδιαίτερες τεχνικές απαιτήσεις, στην εφαρμογή πέρασε πάλι από το γνωστό σύστημα των εκπτώσεων, "λαδωμάτων" κ.ο.κ. ώστε να καταλήξει να πληρώνεται σαν έργο της σειράς. (και άν....)

 

Στο τέλος ψάχνουν μετά το "μοναδικό" και "βραβευμένο" έργο που σχεδιάστηκε.

 

(Παράδειγμα αποτελούν πολλά από τα δημόσια έργα του 2004)

 

Ελπίζω να μην βγήκα (πολύ) εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τα πιο πολλά έργα στα ΗΑΕ είναι πανέμορφα αλλά δεν παύουν να είναι απλά γεωμετρικά σχήματα. Η αφαιρετική σε όλο της το μεγαλείο. Μόνο η κλίμακα αλλάζει κατα τα άλλα κάνεις ένα μακρόστενο κουτί μετά rotate, twist και bend και βουαλά ο επόμενος ουρανοξύστης σύμβολο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.