Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση Εξετάσεων για ενεργειακούς επιθεωρητές


ssouanis

Recommended Posts

Δεν κατάλαβα

 

Δηλαδή αν ένα διαμέρισμα έχει εμβαδό 50 τμ, αλλά το σύστημα θέρμανσης είναι 100 kw (πολύ σύνηθες φαινόμενο, προφανώς), μπορεί ή δεν μπορεί ο Α' τάξης να το κάνει ;;;

 

Θα μπορείς να κάνεις το ΠΕΑ για τα κτίριο όχι όμως για την θέρμανση.

Είναι δύο διακριτές ενέργειες.

 

Έχω την εντύπωση πως αντί να απλοποιήσουν την κατάσταση την περιέπλεξαν ακόμη περισσότερο. 

Θα χρειαστεί μεγάλη ανάλυση αφού ψηφισθεί.

π.χ. αν εγώ έχω σήμερα:

10 ΠΕΑ για κτίρια >250μ2

15 ΠΕΑ για κτρία <250μ2

5 ΠΕΑ για καταστήματα

λογικά θα μπω στην κατηγορία Β.

 

Αν μετά κάνω 10 ΠΕΑ για κτίρια <250μ2

θα μπορώ να πάω στην Γ;;;;

 

Αθροιστικά θα πληρώ τις προϋποθέσεις.

 

 

Υ.Γ. Προσωπικά θεωρώ ατυχή ενέργεια την μετάβαση του νήματος στην "κουβέντα" από τα πρώτα 23΄ της ανάρτησης.

Οι κανόνες συμμετοχής επιβάλουν το άνοιγμα νήματος στην σωστή κατηγορία. Κανόνας 4.

Είναι ένα θέμα... hot και θα πρέπει να έχει την πρέπουσα προβολή.

Μετά την ψήφιση του... βλέπουμε.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ερμηνευω ως εξής...

Τάξη Α μπαίνουν όλοι και έχουν δικαίωμα να διενεργησουν επιθεωρησεις έως 250 τ.μ.

Αν κάνουν 30 εκ των οποίων οι 5 σε τριτογενη, πάνε στη Β

Οπότε όλοι εμείς που έχουμε μια στοιχειώδη προϋπηρεσία πάμε Β εντός τριμήνου από τη δημοσίευση σε ΦΕΚ έχοντας δικαίωμα διενέργειας έως 1.000 τ.μ

Αν τώρα κάνουμε άλλα 10 εμβαδού 250-1000 τ.μ. (που να ανήκουν στην τάξη Β δηλαδή και όχι στην Α), πάμε τάξη Γ.

 

Και αντίστοιχα τα ΠΕΑ θα κατατασσονται στις αντίστοιχες κατηγορίες Α,Β,Γ ανάλογα με το εμβαδόν.

Δηλαδή <250 τ.μ. είναι Α τάξης, 250-1000 τ.μ. είναι Β τάξης και >1000 τ.μ. Γ τάξης.

 

Δε μπορεί για το ίδιο ΠΕΑ να πληρώνεται διαφορετικό παράβολο, ανάλογα με την τάξη του επιθεωρητή.

Αν γίνει έτσι, τίθενται εκτός αγοράς οι Γ τάξης με παραβολα 30€ έναντι των νέων με 5 και 10€

 

Όσο για τη μεταφορά σε άλλο νήμα, έχω να πω πως, δυστυχώς η εξουσία φθειρει...

Κάποιους τους κάνει καλύτερους ανθρώπους και σε κάποιους αναδεικνύει κόμπλεξ και εμπαθειες...

Link to comment
Share on other sites

Μεταβατικά με το τρίμηνο τι θα γίνει; από αυτό που διάβασα, βγάζω το συμπέρασμα ότι θα έχουν δικαίωμα μόνο όσοι έχουν πετύχει στις εξετάσεις. Κατάλαβα σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, θα έχουν δικαίωμα να διενεργούν όσοι ήταν ήδη  στα μητρώα μέχρι τη δημοσίευση του νόμου.

Έχει ήδη παρατείνει το μητρώο εώς τις 31/7.

 

Για 3 μήνες δε θα μπορούν να πραγματοποιούν επιθεωρήσεις όσοι δεν είχαν κάνει τα σεμινάρια.Μετά όλοι.  

Link to comment
Share on other sites

Οσοι μπορουν σημερα (λάβε υπόψη σου και την μηνιαία παράταση) θα μπορουν και στο τριμηνο από την ψήφιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ετσι όπως διατυπώνεται στις μεταβατικές διατάξεις οτι οσοι δεν έχουν περάσει τις εξετάσεις δεν θα μπορούν να κάνουν ΠΕΑ πριν περάσει το 3μηνο απο την δημοσίευση του νομοσχεδίου.Αυτο ίσως γίνεται για να δικαιολογήσει ο νομοθέτης την καταργηση των εξετάσεων, χωρίς βεβαια να αποκλείεται και νεα παράταση των προσωρινών επιθεωρητών και μετά τις 31-7.

Link to comment
Share on other sites

.Αποψη μου ειναι οτι το τριμηνο χρειαζεται για τον ελεγχο των δικαιολογητικων, που υποβαλει καποιος νεος επιθεωρητης.

 

Οσοι ειναι ηδη στο μητρωο, με εξετασεις ή χωρις, δεν εχουν σχση με το τριμηνο.

 

Οσο για την καταταξη, οσοι εχουν περασει εξετασεις, μπαινουν στην Γ ταξη, ολοι οι αλλοι στην Α, και οσοι απο αυτους δικαιουνται λογω αριθμου επιθεωρησεων μεγαλυτερη ταξη, κανουν αιτηση.

 

ΥΓ Να ψαξουν μονοι τους ποσες επιθεωρησεις εχει κανει ο καθενας, το βλεπω πολυυυυυυ προχω και ...χλωμο

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ξερω ειναι οτι φάγανε μεγαλη φόλα στο ΤΕΕ με τις εξετασεις.. Σας το είπα κάντε λίγη υπομονή..

Καλα αυτο με τις κατηγορίες ειναι για γέλια, εχει και αυτο την πλακα του.. Σαφώς και ειμαστε οι περισσότεροι στην κατηγορία Β και κυνηγάμε την Γ κατι σαν ΜΕΚ φάση χωρις προϋπολογισμό έργου

Το παραβολο θα επιβαρύνει τον πελάτη εκτος αν ειναι κανένας χαζός και το βάζει απο την τσεπη του.. Οποτε εξετασεις θα δινει ο γκανιαν που ψάχνει να κανει Πεα στο νιαρχυο ίδρυμα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Καλά τι μπάχαλο είναι αυτό πάλι.

 

Παράβολο για κάθε ΠΕΑ; Δηλαδή τώρα ο μηχανικός πέρα από το τρέξιμο στις δημόσιες υπηρεσίες για κατόψεις και κουραφέξαλα αν δεν τα έχει ο πελάτης θα τρέχει και σε κάποια ΔΟΥ για την πληρωμή παραβόλων.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.