Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση αδείας που έληξε


kiakos

Recommended Posts

Ένας πελάτης μου είχε βγάλει άδεια προ 5ετίας και δεν εκτέλεσε οικοδομικές εργασίες. Μπορώ να ζητήσω αναθεώρηση για χρόνο ισχύος για τα 4+4 χρόνια που ορίζει ο νόμος ή έπρεπε να έχει γίνει εντός της πρώτης 4ετίας όσο δηλαδή η άδεια ήταν σε ισχύ;

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη δικιά μου περίπτωση η πολεοδομία δεν είχε πρόβλημα. Αλλά μετά το πέρας των 4+4 ετών, πας για φρέσκο πράγμα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Και εγώ την ίδια εντύπωση είχα, απλά επειδή ο νόμος δεν διευκρινίζει για το αν υπάρχει περιθώριο χρόνου μέσα στην περίοδο 4+4 που μπορεί να γίνει η αναθεώρηση ήθελα να πάρω μια δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

η εφορία αρχαιοτήτων όμως μου ζήτησε ξανά κατάθεση του τοπογραφικού γιατί η χρόνος ισχύος, όπως είπαν, είναι 1 έτος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω μια άδεια που έχει πάρει αναθεώρηση για παράταση ισχύος για άλλα 4 χρόνια, λήγει τον απρίλιο και ακόμα εργασίες δεν έχουν γίνει. Ξέρω ότι πρέπει να ολοκληρωθεί ο φέροντας οργανισμός τουλάχιστον και να ζητήσω ισχύ επ' αόριστον. Έτσι δεν είναι;;;; Μπορώ να ρίξω τα μισά μπετά;;;; Μπορώ να ζητήσω αναθεώρηση λόγω αλλαγής αρχιτεκτονικών σχεδιών γιατί ο πελάτης θέλει να αλλάξει τα σχέδια;;; Έχω δικαίωμα΄΄΄΄

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα να με βοηθήσετε, αν μπορείτε.

Έχω ένα σπίτι το οποίο βρίσκεται στη φάση του σκελετού (πέσαν μόνο τα μπετά και σταμάτησε) και θέλω να το τελειώσω. Έλα όμως που η άδεια έχει λήξει εδώ και πολλά χρόνια (από το 1992), εγώ τώρα το διαπίστωσα που θέλησα να το φτιάξω και δεν ξέρω τι να κάνω. Πήγα μέχρι τώρα σε τέσσερις μηχανικούς για να δω τι μποτώ να κάνω αλλά πήρα τέσσερις διαφορετικές γνώμες. Πρέπει να βγάλω νέα άδεια ο ένας, γίνεται αναθεώρηση της παλιάς αφού έχει γίνει ο σκελετός ο δεύτερος, νέα άδεια για αποπεράτωση ο τρίτος, και δεν ξέρω πήγαινε μόνη σου στην πολεοδομία να ρωτήσεις ο τελευταίος.

Τι από όλα αυτά ισχύει, τι να κάνω; Στην Πολεοδομία πως να πάω από τη στιγμή που δεν έχω ιδέα με το θέμα. Βοήθεια σας παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Στην Πολεοδομία πως να πάω από τη στιγμή που δεν έχω ιδέα με το θέμα. Βοήθεια σας παρακαλώ...

 

 

Μάλλον για αυτό ακριβώς τον λόγο πρεπει να πας στην Πολεοδομία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.