Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

Από πού προκύπτει αυτό;

Από το πόσο πετυχυμένο είναι το marketing της εταιρείας που το αντιπροσωπεύει και έχει περάσει αυτό το μήνυμα για να καλύψει ίσως άλλες αδυναμίες του προγράμματος;

Από το τι λένε 5-10 καθηγητές που αλληλοεπηρεάζονται και επηρεάζουν ένα σωρό μηχανικούς που τους εμπιστεύονται και τελικά γίνεται ένας κύκλος;

Όταν πρόκειται για τέτοια διεθνή προγράμματα με τα οποία έχουν μελετηθεί πολύ μεγάλα, σημαντικά και δύσκολα έργα νομίζω ότι η φήμη που ακολουθεί ένα πρόγραμμα σε μια μικρή χώρα και αγορά όπως η Ελλάδα έχει μικρή μόνο σημασία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πέρα από το κλασικό μπετατζίδικο πρόγραμμα που έχω και δουλέυω για οικοδομές δεν έχω δουλέψει άλλα προγράμματα εκτός από το sap και το etabs αλλά έχω φίλους που έχουν δουλέψει με robot,sofistik και έχω καταλήξει οτι το καλύτερο για έναν χρήστη που θέλει να δουλεύει μόνος του και να κάνει λίγο από όλα είναι το robot.πρέπει να είναι πολύ εύχρηστο πρόγραμμα και ταυτόχρονα αξιόπιστο.

 

το sofistik είναι πολύ διαδεδομένο σε μεγάλα γραφεία και αυτό δεν είναι τυχαίο κατά την γνώμη μου πέρα από το κάθε μάρκετινγκ.

 

Αυτά είναι προσωπικές γνώμες δικές μου για (sap,etabs) αλλά και κάποιων φίλων μου που δουλεύουν τα robot,sofistik επαγγελματικά.

 

Αν δεν κάνω λάθος πάντως τα μεγαλύτερα έργα στην Ελλάδα έχουν γίνει με το sofistik και κυρίως οι γέφυρες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το μονο προγραμμα που δεν έχω ασχοληθει καθόλου είναι το Robot.

Για τα υπόλοιπα εγω τα κατατάσω ως εξής:

1.SOFISTIK κορυφαίο αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεις να δουλέψεις μόνο με αυτό, ακόμα και στις γέφυρες οι μεγάλες εταιρείες έχουν και άλλο πρόγραμμα εκτός από αυτό(η εταιρεία που προγραμματίζει το SOFISTIK προγραμματίζει και το STATIK της CUBUS).

2.SAP-ETABS κορυφή και αυτά αλλά δεν είναι εναρμονισμένα με τους ευρωπαικούς κανονισμούς ειδικά στο μπετο.Στα μείον η συνεργασία με το STEREOSTATIKA που ένας θεός ξέρει πως γίνεται....ενδεικτικά σας αναφέρω ότι μεχρι τα χριστούγεννα το ΕΤΑΒS-STEREOSTATIKA έλυνε τις πλάκες με ΜARKUS.Kαλύτερα να άφηναν το ETABS μόνο για μεταλλικά.

3.Mετά βάζω τα προγράμματα της CUBUS τα οποία τα έχω κρίνει

4.Πάρα πολύ καλό πρόγραμμα είναι το DLUBAL

5.NEXT πάρα πολύ καλό για μικρά έργα (το μπετό του)

6.Το SCI δέν εχω ακούσει τα καλύτερα ,αντίθετα το αρχιτεκτονικό της ίδιας εταιρείας το ALLPLAN έιναι πολύ καλό

7.strad-4M

8.STEREOSTATIKA,FESPA

Η αξιολόγηση είναι προσωπική με βάση την εμπειρία μου σε ορισμένα από αυτά ,με βάση την επαφή που είχα με τις αντιπροσωπίες και με βάση το τί έχω ακούσει από πολύ πιο έμπειρους μηχανικούς.

Επίσης ότι πληρώνεις παίρνεις και δεν είναι θέμα marketing στα στατικά προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Από πού προκύπτει αυτό;

Από το πόσο πετυχυμένο είναι το marketing της εταιρείας που το αντιπροσωπεύει και έχει περάσει αυτό το μήνυμα για να καλύψει ίσως άλλες αδυναμίες του προγράμματος;

Από το τι λένε 5-10 καθηγητές που αλληλοεπηρεάζονται και επηρεάζουν ένα σωρό μηχανικούς που τους εμπιστεύονται και τελικά γίνεται ένας κύκλος;

Όταν πρόκειται για τέτοια διεθνή προγράμματα με τα οποία έχουν μελετηθεί πολύ μεγάλα, σημαντικά και δύσκολα έργα νομίζω ότι η φήμη που ακολουθεί ένα πρόγραμμα σε μια μικρή χώρα και αγορά όπως η Ελλάδα έχει μικρή μόνο σημασία.

 

το sofistik απλα κανει τα παντα.

 

δεν ξερω απο μαρκετιγκ,ουτε απο γνωμες καθηγητων,αυτο το λεω απο ιδια χρηση,απο ενημερωση πανω στις δυνατοτητες,απο εργα που εχουν μελετηθει με το προγραμμα,και απο γνωμες απλων συναδελφων που το δουλευουν σε μεγαλα εργα.

 

Μια αλλη ανεπισημη προσωπικη παραμετρος ειναι η εμπιστοσυνη μου σε οτιδηποτε κανουν οι γερμανοι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη ανεπισημη προσωπικη παραμετρος ειναι η εμπιστοσυνη μου σε οτιδηποτε κανουν οι γερμανοι :wink:

 

Το ίδιο και ο Καραμανλής (βλ. ΟΤΕ) :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η επιλογή προγράμματος είναι συνάρτηση των έργων που θα μελετήσεις και της διάθεσης εμβάθυνσης.

Αν μιλάμε για απλές δουλειές που απλά πρέπει να βγούν για Πολεοδομία κατευθύνεσαι σε κάποιο από Fespa,Stereostatika, Scada κλπ. Πατάς ένα κουμπί και γίνονται όλα, υπολογιμοί, σχέδια, τεύχη και ένας φραπές μέτριος.

Βέβαια διαφραγματική λειτουργία μόνο, άρα όροφος = 3 βαθμοί ελευθερίας, και οποιαδήποτε δυναμική ανάλυση γίνεται με θεώρηση πολυβάθμιου προβόλου. Πόσα κτίρια ανταποκρίνονται σε αυτό? Μπορεί τα κτίρια για χρήση σπιτιού (και μόνο τα πολύ απλά).

Υπάρχουν ένα σωρό απλά, απλούστατα κτίρια (όπως κτηνοτροφικά, αποθήκες κα) που τόσο οι φορείς τους (στέγαση με panel) όσο και οι διαστάσεις τους σε καμμία περίπτωση δεν δικαιολογούν θεώρηση διαφράγματος. Τι γίνεται με αυτά όταν έχεις αυτά τα προγράμματα?

Ακόμα και όταν ισχύει η διαφραγματική λειτουργία, πόσα κτίρια έχουν επίπεδο έδαφος και μάλιστα να συμπίπτει με ένα από τα διαφράγματα?

Αυτά είδα όταν έψαξα για πρόγραμμα και τελικά κατέληξα στο sofistik. Συνειδητά ήξερα ότι αγόραζα ένα πρόγραμμα κυρίως ανάλυσης και όχι όλα σε ένα.

Το πακέτο ανάλυσης (χωρίς σχεδιαστικά) χωρίς μη γραμμικότητες υλικών και γεωμετρίας αλλά με μονόδρομα ελατήρια (πολύ σημαντικά για προσομοίωση εδάφους) πέρσι ήταν γύρω στις 7500 (χωρίς ΦΠΑ). Με sofiplus (γραφική εισαγωγή) και soficad (σχεδιαστικό ξυλοτύπων) έφτασε στα 12500€ (χωρίς ΦΠΑ). Μέσα στο πακέτο ανάλυσης ήταν και τα add-ons sofikan για εφαρμογή ικανοτικού. Άν θες και τα μεταλλικά (έλεγχοι μελών και κόμβων) υπολόγιζε περίπου άλλα 2500. Βέβαια η έκδοση 23 που έχω κάνει τους βασικότερους ελέγχους μελών αλλά το άλλο σε βοηθάει στο τεύχος.

Link to comment
Share on other sites

...Υπάρχουν ένα σωρό απλά, απλούστατα κτίρια (όπως κτηνοτροφικά, αποθήκες κα) που τόσο οι φορείς τους (στέγαση με panel) όσο και οι διαστάσεις τους σε καμμία περίπτωση δεν δικαιολογούν θεώρηση διαφράγματος. Τι γίνεται με αυτά όταν έχεις αυτά τα προγράμματα?....

 

Αποδέσμευση κόμβων απο τον master node ( 1 ή περισσότερους) ,μερικώς ή ολικώς ,δηλ. επιλογή μερικού διαφράγματος ή καθόλου διάφραγμα - (scada) - επίσης εννοείται πως αν θέλεις ανάλογα με την περίπτωση τροποποιείς και τα αδρανειακά των δοκών.

-To sofistik στη συγκεκριμένη περίπτωση τι κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα απολύτως. Κάθε κόμβος έχει 6 βαθμούς ελευθερίας πάντα. Οι μάζες από μόνες τους κατανέμονται σε όλους τους κόμβους (είτε αυτούς που παράγεις εσύ είτε τους αυτόματους του πλέγματος). Από κει και πέρα βάζεις ότι περιορισμό γουστάρεις για να μειώσεις όγκο υπολογισμών.

Όσν αφορά την ύπαρξη ή μη διαφράγματος μπορείς ή να δεσμεύσεις κόμβους ή λόγω της ταυτόχρονης ύπαρξης επίπεδων και γραμμικών στοιχείων η διαφραγματική λειτουργία να βγει από μόνη της και μάλιστα με κατανομή σεισμικών δυνάμεων στα επίπεδα στοιχεία και όχι συγκεντρωμένη που σημαίνει ότι παίρνεις πιο ακριβή ανάλυση αξονικής τόσο στις πλάκες όσο και στα δοκάρια.

Αλλά γενικά δεν τίθεται θέμα τι κάνει με τα διαφράγματα γιατί δεν είναι πρόγραμμα προσανατολισμένο στο κτίριο αλλά επίλυσης γενικών 3D φορέων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.