Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα, είμαι νέος μηχανικός και κάνω έρευνα αγοράς για προγράμματα ανάλυσης και διαστασιολόγησης φορέων οπλισμένου σκυροδέματος και φέρουσας τοιχοποιίας.

 

Ανάμεσα στα FESPA, Statics , Stereostatica ποιο υπερτερεί σαν σύνολο στα παρακάτω κριτήρια :

 

1) Ανάλυση - διαστασιολόγηση (βασικές λειτουργίες)  O/Σ

2) ΚΑΝΕΠΕ (Ενισχύσεις) Ο/Σ

3) Φέρουσα τοιχοποιία ανάλυση και διαστασιολόγηση και ενισχύσεις

4) Συνδυασμός τιμής με τα παραπάνω ???

 

 

Link to comment
Share on other sites

για το 4 θα σου πω κατ'αρχάς, δες οπωσδήποτε την πρόταση της κάθε εταιρείας για τη διατήρηση της άδειας χρήσης και τεχνική υποστήριξη. Γιατί για παράδειγμα τελευταίως το Fespa 'κρέμασε' πολλούς κατόχους του προγράμματος μα αιφνίδια αλλαγή στους όρους χρήσης. Υπάρχει σχετικό νήμα. Δες εδώ http://www.michanikos.gr/topic/48-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CF%8C-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%CF%83%CE%BA%CF%85%CF%81%CF%8C%CE%B4%CE%B5%CE%BC και εδώ http://www.michanikos.gr/topic/37607-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CF%8C-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%9A%CE%91%CE%9D%CE%95%CE%A0%CE%95 

Μάλλον δε χρειάζεται επιπλέον νήμα για το εν λόγω θέμα.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

To stereostatika πρακτικά εχει σταματησει να αναπτύσεται εδω και περίπου 6 χρόνια. Εκανε μια "ενσωματωση" ευρωκωδίκων καπου κάπως κάποτε (βλέπε και ανάλογα νηματα εδώ) και εκτοτε μια απο τα ιδια. Άλλαξε και όνομα και site και συνεχιζει να πορευεται.Για ΕΑΚ ΕΚΩΣ καλο ειναι αλλα μεχρι εκει. ΚΑΝΕΠΕ ενισχυσεις δεν έχει (και δεν προβλέπω να βγάζει). φερουσα τοιχοποιία δεν ειχε ποτε.

 

Απο αυτά τα 3 που αναφέρεις πιο τίμια επιλογή είναι το statics. Δεν το έχω, έχω ομως αλλα προγραμματα της  εταιρίας η οποία έχει εξαιρετική πολιτική στους πελάτες της. Οι αλλες 2 έχουν δώσει πολυ αρνητικά δειγματα.

Link to comment
Share on other sites

Το Τολ Ραφ δεν υπάρχει στο παιχνίδι; Γενικά είμαι στο ψάξιμο και εγω αλλά δύσκολα μπορεί κανείς να βρει στοιχεία, όπως πιο πρόγραμμα χρησιμοποιείται περισσότερο ή έχει την καλύτερη υποστήριξη..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε body125z, 

 

Το  ΡΑΦ είναι πολύ οικονομικό και πολύ δυνατό πρόγραμμα απ όσο ξερω αλλά έχει μια βασική διαφορά με τα συνηθισμένα προγράμματα.Η λογική του είναι κάπως αντίστροφη, ήτοι πρώτα οπλίζεις εσύ τις διατομές και μετά κάνεις έλεγχο στο φορέα.Οπότε θα πρέπει να έχεις μια εμπειρία και μια βιβλιοθήκη με έτοιμα και υποστυλώματα/ δοκούς κλπ και μετά να τα συνδέσεις μεταξύ τους.Είναι πάντως αρκετά παραμετροποιήσιμο.Συνεπώς για ένα νέο μηχανικό τώρα δε θα το σύστηνα, αλλά στο μέλλον με απόκτηση εμπειρίας σίγουρα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη θα έλεγα ότι αξίζει ένας νέος μηχανικός, που θα δαπανήσει χρήμα και πολύ χρόνο για να αποκτήσει και να μάθει το πρώτο του πρόγραμμα, να ασχοληθεί με το ΡΑΦ.

 

Το γεγονός ότι είναι αδύνατον να μπουν (ή να μην μπουν) σίδερα σε μία διατομή αν δεν τα βάλει ο μηχανικός, μπορείς να το δεις σαν δικλείδα ασφαλείας...

 

Η διαπίστωση ότι "πρώτα οπλίζεις και μετά κάνει τους ελέγχους" δεν είναι ακριβής. Μπορείς να τροποποιήσεις τους οπλισμούς μετά την ανάλυση και τους ελέγχους αντοχής. Απλά, αυτό δεν θα συμβεί ποτέ "από μόνο του", πρέπει πάντα να το κάνει ο μηχανικός.

 

 

ΥΓ: Μεταξύ των τεσσάρων άλλων, το statics έχω χρόνια να το δουλέψω, αλλά ήταν πάντα κορυφαίο πρόγραμμα.

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σου συστήνω ανεπιφύλακτα να ασχοληθείς με προγράμματα που δουλεύουν στην διεθνή αγορά αν θέλεις να γίνεις "στατικός". Η δουλειά στην Ελλάδα είναι περιορισμένη. Αναγκαστικά θα στραφείς προς τα έξω για μελέτες....Οπότε δες: SCIA, ROBOT, ETABS, SAP και άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Σου συστήνω ανεπιφύλακτα να ασχοληθείς με προγράμματα που δουλεύουν στην διεθνή αγορά αν θέλεις να γίνεις "στατικός". Η δουλειά στην Ελλάδα είναι περιορισμένη. Αναγκαστικά θα στραφείς προς τα έξω για μελέτες....Οπότε δες: SCIA, ROBOT, ETABS, SAP και άλλα...

Σωστό το σκεπτικό από τη μία, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν τα εν λόγω προγράμματα εκτυπώνουν το τεύχος που απαιτείται για τις αδειοδοτήσεις ή απλά κάνουν τους υπολογισμούς;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά έχουν τεύχος, στα Αγγλικά

Μπορείς να έχεις μια τεχνική έκθεση στα Ελληνικά και όλοι οι υπόλοιποι υπολογισμοί κλπ στα Αγγλικά. Μην μου πεις ότι η πολεοδομία δεν καταλαβαίνει τι σημαίνει slab, beam and column??

Και παρεπιπτόντως, πόσες μελέτες θα κάνεις για την πολεοδομία?? Εκτός αν ασχοληθείς ως μελετητής δημοσίων έργων όπου και εκεί την παλεύεις με "Αγγλόφωνο" software (εγώ τόσα χρόνια έκανα μελέτες γεφυρών με Ευρωπαικό πρόγραμμα, τεχνικές εκθέσεις κλπ με το "χέρι")

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.