Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

Προφανως πρεπει να κοιταξεις και το οικονομικο .Συνηθως τα περαν του Ελλαδισταν προγραμματα κοστιζουν.Κανουν τα παντα αλλα κοστιζουν.Ψαξτο .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

ανάμεσα σε  FESPA και Scada Pro υπάρχει κάποιος που έχει ασχοληθεί και με τα δύο και έχει άποψε να τα συγκρίνει? Μιλάμε για κατασκευές από οπλισμένα σκυρόδεμα και ΚΑΝΕΠΕ (Ενισχύσεις).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το scada  συνεργάζεται  με  το etabs οπου μπορεις  να  κανεις  ότι  προσομοιωση  θελεις

και  επιλυσεις ελαστικες  η δυναμικες  μη  γραμμικες    ,   θελει  ψαξιμο  το  πρόγραμμα   .

το fespa  δεν  το  εχω  δουλεψει  καλο  πρόγραμμα  να  σε  παει   με  ασφαλεια  σε  ένα  προορισμο .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει αρκετά το FESPA και λίγο το SCADA pro. Από το πρώτο έμεινα ικανοποιημένος για την επίλυση απλών κατασκευών από σκυρόδεμα σχετικά με την απλότητα χειρισμού και την ταχύτητα γενικά (ευκολία εισαγωγής δεδομένων, αυτοματοποιημένος τρόπος υπολογισμού, εξαγωγη καλού dxf και τέυχος που δεν ήθελε "δουλειά" εκ των υστέρων). Μου φαίνεται λίγο "black box" από την άποψη ότι γενικά στις αυτοματοποιημένες διαδικασίες δεν ξέρεις ακριβώς τι κάνει πρόγραμμα....Το scada pro δεν με ενθουσίασε αλλά το χρησιμοποίησα πολύ λίγο...

 

Επιμένω στην λογική που λέει ότι πρέπει (ειδικά ένας νέος μηχανικός) να μαθει και να δουλέυει με international λογισμικά, σχετικά ανέφερα παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

Να μην κακολογήσω ένα πρόγραμμα χωρίς να το γνωρίζω καλά. Επειδή πάνε και 4 χρόνια από τότε που το είχα δει και είχα ξεκινήσει να το μαθαίνω (έχοντας εμπειρία από πολλά στατικά προγράμματα). Αν θυμάμαι καλά ήταν δύσχρηστο και επίσης στα μεταλλικά που ήταν "πολλά υποσχόμενο" τελικά δεν είχε αυτά που νόμιζα.

Βέβαια, επειδή είχα φάει πολλά χρόνια από την ζωή μου για να μάθω τα κατατόπια του Strad, ίσως φταίω εγώ που δεν είχα την υπομονή ξανά να μαθαίνω τα "κολλήματα" ενός νέου προγράμματος.

@pirsogiannis, αν το γνωρίζεις, πες μας εσύ την γνώμη σου....  

Link to comment
Share on other sites

αν πας προς Fespa, πολύ προσοχή στους όρους της άδειας χρήσης και υποστήριξης γιατί τελευταίως το έχουν γυρίσει στο αλλιώς...

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Για το scada επιγραμματικά θα μπορούσα να πω ότι είναι τελείως διαφορετικό πρόγραμμα μετά το 2014. Τους αναγνωρίζω ότι παρότι βρισκόμαστε εν μέσω κρίσης, δεν έχουν παρατήσει το πρόγραμμα και το εξελίσσουν. Αυτό για εμένα δείχνει πράγματα. Με την τιμολογιακή πολιτική τους έχω διαφωνήσει -κι εδώ- πολλές φορές, τους θεωρώ ολίγον τι τσουχτερούς σε αναβαθμίσεις, συμβόλαια συντήρησης και υποστήριξης, νέα module κλπ.Γενικώς είναι ένα πρόγραμμα με πολλές δυνατότητες, εποπτικό και παραμετρικό, που έχει ωστόσο και τις αδυναμίες του.Τώρα, σε λεπτομέρειες ειδικότερες δεν ξέρω αν έχει νόημα να μπούμε εδώ. Αυτό (που το δουλεύω από το 2008) μαζί με το ραφ και το statics είναι τα "ελληνικά" λογισμικά (αδόκιμος ο όρος) που έχουν τραβήξει το ενδιαφέρον μου. Αν είχα την οικονομική άνεση για ένα δεύτερο λογισμικό θα ήταν κάποιο από τα δύο που ανέφερα και για τα οποία έχω καλή γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δουλεύω το Scada από το 2001. Από την έκδοση 15 έχω την πλήρη έκδοση, τα πάντα όλα. Το πρόγραμμα, για να μην γράφω πολλά τώρα που είναι και καλοκαίρι λολ, έχει το εξής ένα μεγάλο πλεονέκτημα και μειονέκτημα ταυτόχρονα:

 

Κάνει τα πάντα πια, αλλά με διαφορετικό βαθμό δυσκολίας ανάλογα το υλικό και την ανάλυση.  Π.χ. στο σκυρόδεμα είναι αρκετά εύχρηστο, σε όλα τα υπόλοιπα υλικά αρκετά έως τρομερά δύσκολο να δουλέψεις παραγωγικά. Θα τα καταφέρεις, αλλά θα ζοριστείς ,ειδικά αν δεν ξέρεις τις ιδιοτροπίες του. Η αχίλλειος πτέρνα του είναι οι αλλαγές στο μοντέλο γενικά, αν και αυτό έχει βελτιωθεί με τις εκδόσεις 15-16 κλπ. 

 

Εγω το έχω και το αναβάθμισα γνωρίζοντας τις ατέλειες του, γιατί είναι το μοναδικό ελληνικό πρόγραμμα που γνωρίζω με το οποίο μπορω να αντιμετωπίσω την τρέλα που επικρατεί στις μελέτες επάρκειας ,προσθήκες κλπ, που κυριολεκτικά γίνεται χαμός και έχεις κτίρια που συνυπάρχουν 3-4 υλικά και άλλες τόσες τεχνικές κατασκευής. Δεν έχω βέβαια και μεγάλη εμπειρία με τα υπόλοιπα, οπότε μπορεί να είμαι και λίγο προκατειλημμένος. 

 

Για καθαρά μεταλλικά κτίρια (και με μικρά τμήματα από σκυρόδεμα) ή καθαρά κτίρια από φέρουσα τοιχοποιία  χρησιμοποιώ άλλα προγράμματα ,για λόγους παραγωγικότητας. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Casablanca και εγώ ψάχνομαι για πρόγραμμα και γιατί μου αρέσει το αντικείμενο και γιατί είναι το κύριο αντικείμενο σπουδών μου (κατεύθυνση και μεταπτυχιακό). Βέβαια, επειδή είμαι κάνα 3ρι χρόνια στο κουρμπετι και βλέπω ότι τα στατικα είναι και πεθαμενα και σκοτωμενα (ο νοων νοειτο) δεν έχω προβεί ακόμα σε αγορά. Γενικά είναι πεσμενες οι τιμές πάντως σε σχεση με παλαιοτερα αλλά και πάλι με τα δεδομένα της αγοράς σήμερα κατ εμε είναι πανάκριβα.

Συμφωνώ με τους συναδέλφους για τα international (etabs) αλλά εκεί ξεφεύγει το κόστος. Επίσης τα ελληνικά έιναι πιο πρακτικά και γρήγορα για συμβατικες δουλειές. Πάντα όμως το τι θα πάρεις εξαρτάται από το τι θες να κάνεις.

Τώρα από αυτά που έχω δει από τα mainstream ελληνικά προγράμματα, το φεσπα είναι ένα κλασικό blackbox πρόγραμμα, εύκολο στο χειρισμό αλλά με εταιρεία με θέματα (ψαξου για την ιστορία με τις αναβαθμίσεις σε συναδέλφους πριν κάνα εξάμηνο). Το scadα και το statics δε τα χω δουλέψει καθώς δεν κατάφερα να κατεβάσω τα ντεμο για κάποιο λόγω από τα site. Για το δεύτερο έχω ακούσει καλά λόγια. Αυτό που μου άρεσε πολύ είναι το Ραφ απλά προϋποθέτει κάποια εμπειρία.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.