Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό ή Πανεπιστήμιο (τι να κάνω);


Guest

Recommended Posts

 

  • Αρχηγος/Μελος/Ταμιας/ Ομιλητης της πανεπιστημιακης κοινοτητας/φοιτητων 
  • Να εισαι μελος debate team που παει σε αγωνες
  • Μαθηματικες Ολυμπιαδες 
  • Το να εισαι εθελοντης σε συλλογο με αποδεδειγμενη "υπηρεσια" ας πουμε 4-6 ωρες την βδομαδα
  • Το να εισαι αθλητης υψηλων επιδοσεων
  • Το να εισαι σε ομαδα επισημη ομαδα πανεπιστημιου (αθλητικη, ερευνητικη κλπ.)
  • Να παιζεις οργανα σε χωροδια
  • Γενικα οτι μπορει να φανταστεις εχω δει κ εχω ακουσει

Βασικα κανει που να αναδυκνευει ποσο "ξεχωριστος" εισαι

 

Όργανο σε χορωδία είναι λίγο δύσκολο  :mrgreen:

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
...  Ενδιαφερομαι για πρωτοκλασατο Πανεπιστημιο του εξωτερικου και με "βαρυ" ονομα (οσο γινεται),  ...

Τα πρωτοκλασσάτα Πανεπιστήμια θέλουν πρωτοκλασσάτα score.

Δοκίμασε πάντως.

.

 

... αλλιως εχω ακουσει οτι δεν εχει νοημα. ...

μην τους ακούς, λάθος κάνουν.

 

.

... Τι ειδους εμποδια? Στα 10 πρωτα ειναι τα μεγαλα αγγλικα στα rankings. ...

στους ιθαγενείς ζητάγανε upper second με 68% και ανάλογο project και καλές συστατικές από τους tutors και πάλι δεν είσαι σίγουρος.

Παλιά ήθελαν και >24 points στα A/AS levels, ρώτα.

Ανάλογα θα ισχύουν και για τους αλλοδαπούς. Αν έχεις εμπειρία σε κάτι που ασχολούνται (δηλαδή κάνουν research) τότε μπορεί να σώσεις την παρτίδα.

Υπάρχουν και πιο φιλικά πανεπιστήμια πάντως που πάντα θα τους μένουν κενές θέσεις στα postgraduate προγράμματά τους.

Τα διδακτρα στην Αγγλία είναι φωτιά, κοίτα κατα US μεριά.

.

 

.. 2. Ποιος τομεας της Μηχανολογιας εχει μελλον, ...

λένε για aviation, defence, aerospace, materials, testing και τέτοια, το μεταφέρω εδω με κάθε επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

 εχει να κανει εαν εχεις δημοσιευσεις (εξαιρετικα απιθανο για προπτυχιακο),

 

 

Βασικα κανει που να αναδυκνευει ποσο "ξεχωριστος" εισαι

 

 

Οκ, αυτά μου ήρθαν και μένα στο νου..

 

Όσο για τις δημοσιεύσεις, δεν είναι καθόλου απίθανο να έχεις από νωρίς, πχ αν κάποιος άλλος σε βάζει στις δικές του..

 

Δε ξέρω αν όλα αυτά σε κάνουν πιο ξεχωριστό, απλά δείχνουν ότι έχεις "κολλεγιακή" ανατροφή και ξέρεις πώς παίζεται το παιχνίδι

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Οκ, αυτά μου ήρθαν και μένα στο νου..

 

Όσο για τις δημοσιεύσεις, δεν είναι καθόλου απίθανο να έχεις από νωρίς, πχ αν κάποιος άλλος σε βάζει στις δικές του..

 

Δε ξέρω αν όλα αυτά σε κάνουν πιο ξεχωριστό, απλά δείχνουν ότι έχεις "κολλεγιακή" ανατροφή και ξέρεις πώς παίζεται το παιχνίδι

Σε κανουν πιο "ξεχωριστο" γιατι ξερεις τι σου προσφερουν και προσπαθεις να τους πεισεις τι μπορεις αν προσφερεις εσυ.

 

Τα πρωτοκλασσατα ειναι και αυτα με την μεγαλυτερη ζητηση, κ για να μπεις πρεπει να ξερεις τι πρεπει να κανεις. Να δειχνεις οτι εισαι εκει για αυτο συνειδητα.

 

Εγω τουλαχιστον αυτο εχω δει

Link to comment
Share on other sites

1. Στη σχολη ποια κατευθυνση λετε να ακολουθησω? Τομεας Ενεργειας ή τομεας Μηχανολογικων κατασκευων και εγκαταστασεων και γιατι? Εχω ακουσει οτι ο τομεας ενεργεια θα κορεστει σε λιγα χρονια. Αληθευει?

 

2. Δηλαδη με ενα βαθμο πτυχιου 7+ απο το ΤΕΙ, μια καλη συστατικη επιστολη, μια πολυ καλη πτυχιακη και συμμετοχη σε καποια project της σχολης δεν εχω καμια πιθανοτητα για προωτοκλασατο ε? Με τετοιο βαθμο εχω σχεδον σιγουρη υποτροφια απο ιδρυματα πχ Ωναση κλπ, οποτε το οικονομικο δεν θα ειναι προβλημα (αν ολα πανε καλα). Τοσο δυσκολο ομως ειναι να μπεις σε ενα τετοιο Πανεπιστημιο για Μεταπτυχιακο ρε παιδια? Γνωστος μου αποφοιτος ΑΕΙ ΜΜ πηγε για Master στο UCL με βαθμο 6,5 νομιζω (πηρε και φοιτητοδανειο). Αν κρινω απο το οτι χρωσταγε και καμια 20αρια μαθηματα, δε θα ειχε συμμετοχη ουτε σε κανα σοβαρο project, ουτε πολυ καλη συστατικη κλπ κλπ. Μηπως ρολο παιζει και η ζητηση για ενα συγκεκριμενο Μεταπτυχιακο?

 

3. Το Μεταπτυχιακο μου (πρωτα ο θεος) μπορει να ειναι και πανω στα οικονομικα πχ managment σχετικο με Μηχανολογια ή καθαρα μηχανολογικου περιεχομενου πχ Ρευστα, Αυτοματισμοι κλπ?

 

4. Μηπως τελικα επρεπε να παω Επιστημη των Υλικων? Εχω ακουσει οτι ζητανε πολλους material scientists πλεον... Επισης ειναι ενα αρκετα ενδιαφερονα αντικειμενο!!!

 

Ευχαριστω πολυ!!!

Edited by Tasosftw
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορεις να κανεις master με το πτυχιο σου το οποιο ειναι και πολυ καλο ασχετα του τι επικρατει εδω. Οσον αφορα το οικονομικο θα σου προτεινα master σε Σκανδιναβια (DTU,Chalmers,Kth,Aarhus)   στα οποια ωσ πολιτης ΕΕ δε πληρωνεισ διδακτρα ουτε καν αιτηση και που ο κλδος σου εχει πολυ ζητηση και γνωριζω ατομα απο ΤΕΙ τα οποια τα δεχτηκαν κανονικα, αυτα.

Link to comment
Share on other sites

1. Οποτε γενικα ειναι πολυ καλυτερα ενα Master σε καποιο Πανεπιστημιο της ΕΕ και οχι της Αγγλιας (παρολο που αυτα εχουν το "ονομα" και τη "χαρη"), κυριως για οικονομικους λογους? Να υποθεσω οτι εκει που θα το κανω το (ερμο) Master, εκει θα εγκατασταθω μονιμα πλεον. Σωστα?

 

2. Σε ποια χωρα ομως? Γιατι απο δευτεροκλασατα (χωρις καμια υποτιμητικη διαθεση, απλα για να συνενοηθουμε) η ΕΕ ειναι γεματη :)

 

3. Καμια απαντηση για τις τεσσερις ερωτησεις μου πιο πανω? Εχω γινει κουραστικος, το ξερω. Δεν ειστε υποχρεωμενοι να απαντησετε, αλλα... να'στε καλα παντως!!!

 

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

1. Στη σχολη ποια κατευθυνση λετε να ακολουθησω? Τομεας Ενεργειας ή τομεας Μηχανολογικων κατασκευων και εγκαταστασεων και γιατι? Εχω ακουσει οτι ο τομεας ενεργεια θα κορεστει σε λιγα χρονια. Αληθευει?

 

2. Δηλαδη με ενα βαθμο πτυχιου 7+ απο το ΤΕΙ, μια καλη συστατικη επιστολη, μια πολυ καλη πτυχιακη και συμμετοχη σε καποια projects της σχολης δε εχω καμια πιθανοτητα για προωτοκλασατο ε? Με τετοιο βαθμο εχω σχεδον σιγουρη υποτροφια απο ιδρυματα πχ Ωναση κλπ, οποτε το οικονομικο δεν ειναι προβλημα. Τοσο δυσκολο ομως ειναι να μπεις σε ενα τετοιο Πανεπιστημιο για Μεταπτυχιακο ρε παιδια? Γνωστος μου αποφοιτος ΑΕΙ ΜΜ πηγε για Master στο UCL με βαθμο 6,5 νομιζω (πηρε και φοιτητοδανειο). Αν κρινω απο το οτι χρωσταγε και καμια 20αρια μαθηματα, δε θα ειχε συμμετοχη ουτε σε κανα σοβαρο project, ουτε πολυ καλη συστατικη κλπ κλπ. Μηπως ρολο παιζει και η ζητηση για ενα συγκεκριμενο Μεταπτυχιακο?

 

3. Το Μεταπτυχιακο μου (πρωτα ο θεος) μπορει να ειναι και πανω στα οικονομικα πχ managment σχετικο με Μηχανολογια ή καθαρα μηχανολογικου περιεχομενου πχ Ρευστα, Αυτοματισμοι κλπ?

 

4. "Ριξε επισης μια καλη ματια στα πανεπιστημια Ολλανδιας, Δανιας, Σουηδιας, Νορβηγια, ολα τους ειναι αξιολογα εχουν καλη φημη και τα μαθηματα που προσφερουν εχουν απορροφηση."

Ποσο καλη φημη παιζει να εχουν, οταν οκομα και τα καλυτερα Πανεπιστημια των παραπανω χωρων δεν ειναι καν στην 50αδα των καλυτερων του κοσμου? Δε θελω να ζησω σε αυτες τις χωρες για ευνοητους λογους (κυριως γλωσσικους). Μονο Αγγλια, ΗΠΑ, αντε και Γαλλια (με το ζορι). Θα μπορουσα ομως να σπουδασω σε μια απ'αυτες τις χωρες και μετα να παω να δουλεψω σε αγγλοφωνη χωρα ή το πτυχιο απ'αυτες τις χωρες δε θα λεει και πολλα σε εναν εργοδοτη εξω απ'τη χωρα αυτη?

 

5. Μηπως τελικα επρεπε να παω Επιστημη των Υλικων? Εχω ακουσει οτι ζητανε πολλους material scientists πλεον... Επισης ειναι ενα αρκετα ενδιαφερονα αντικειμενο!!!

 

 

Χωρίς να θέλω να σε υποτιμήσω νομίζω ότι πρέπει λίγο να προσγειωθείς.

 

Ας πούμε, θεωρώ υπερβολή το να σου κακοπέφτει ένα Βορειοευρωπαϊκό πανεπιστήμιο και να στοχεύεις από Στάνφορντ και πάνω, με μοναδικό προσόν το εφταράκι που ακόμα δεν πήρες, την πτυχιακή σου και τη συμμετοχή σε κάποια projects τα οποία μπορεί και να μην υπάρχουν.

 

Την ίδια στιγμή βγάζεις το συμφοιτητή σου άχρηστο επειδή χρωστούσε 20 μαθήματα.

 

Επίσης αυτός ο αρνητισμός να μάθεις μια δεύτερη γλώσσα νομίζω δε συνάδει με τη φοίτηση σε ένα πρωτοκλασάτο ίδρυμα.

 

Κατά τα άλλα το μεταπτυχιακό στα οικονομικά είναι μια επιλογή που μπορείς να κάνεις. Γενικά κανείς δε σε περιορίζει τι μεταπτυχιακό θα κάνεις και ξέρω αρκετούς μηχανικούς που γίνανε πετυχημένοι μανατζαραίοι σε τράπεζες ή και σε σουπερμάρκετ αλλά νομίζω ότι πέρασε πια κι αυτή η μόδα των MBA, όποιος πρόλαβε πρόλαβε.

 

Όσον αφορά τις κατευθύνσεις, δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημά σου. Όλες οι κατευθύνσεις κορεσμένες είναι. Μπορεί να είσαι τυχερός και να βγεις από κάποια εξειδίκευσή που είναι στ' απάνω της και να ξεκινήσεις καλά, όμως κανείς δε σου εγγυάται ότι αυτό θα κρατήσει για 40 χρόνια μέχρι να πάρεις σύνταξη, εκτός αν πρόκειται για μόνιμη θέση στο δημόσιο. Έτσι λοιπόν το σωστό είναι να επιλέξεις κατεύθυνση βάσει γούστου κι αν δε γουστάρεις καμία να επιλέξεις την πιο εύκολη για να ξεμπερδέψεις γρήγορα και να αλλάξεις άμεσα γνωστικό αντικείμενο.

 

Γενικά αν κάποιος δυσκολεύεται να επιλέξει τι θα κάνει μετά το πτυχίο εγώ θα πρότεινα να μην επιλέξει τίποτα και να ασχοληθεί προσωρινά ή και μόνιμα με κάτι διαφορετικό. Κάποια πράγματα προχωράνε καλύτερα όταν χαλαρώνεις και τα αφήνεις και λίγο στην τύχη.

 

Στο αρχικό ερώτημα μεταπτυχιακό ή πανεπιστήμιο, η δική μου πρόταση για όποιον έχει όρεξη είναι να ξεκινήσει μια οποιαδήποτε νέα σχολή, ασχέτως αν θα είναι ΑΕΙ, ΤΕΙ, εδώ ή έξω. Στη ρευστή εποχή που ζούμε πρέπει να ξέρεις και μια δεύτερη δουλειά να κάνεις. Και για μεταπτυχιακό / διδακτορικό το σκέφτεσαι όταν αρχίσει να σου χρειάζεται στη δουλειά που θα βρεις.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση πάντως που στο θέμα της μηχανολογίας , θεωρείς καλύτερα τα εγγλέζικα πανεπιστήμια από αυτά της λοιπής Ευρώπης . 

 

Μπορείς να μου πεις κάποιο εγγλέζικο αυτοκίνητο ? Καθαρά εγγλέζικο και κάπως μαζικής παραγωγής ? 

 

Μάλλον κάποιοι σε έχουν παραπληροφορήσει . 

 

Στην ΕΕ μπορείς να βρεις πολλές λύσεις .

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί ότι γενικώς σαν πανεπιστήμια είναι πιο διάσημα, όχι ειδικά τα τμήματα μηχανολόγων μηχανικών.

 

Η ποιότητα της βιομηχανίας χώρας μπορεί να σχετίζεται και με το μέγεθος της παραγωγής της, όμως αυτό δεν είναι και απόλυτο. Οι Εγγλέζοι ας πούμε φτιάχνουν λιγότερα οχήματα επειδή εξειδικεύονται στα πολυτελή. Ή μπορεί να φτιάχνουν μόνο τους κινητήρες για άλλες μάρκες και να μην φαίνεται άμεσα η δουλειά τους. Έχει λοιπόν κι ο υποκλάδος αυτός επιμέρους εξειδικεύσεις και εξαρτάται τι ψάχνεις..

 

Ούτε και το ότι η ποιότητα μιας βιομηχανίας συνεπάγεται αντίστοιχο επίπεδο σπουδών είναι απόλυτο. Μόνο αν εξετάσουμε τις διάφορες συνεργασίες με εταιρείες μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο που θα πάμε θα μας δώσει την ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με την εταιρεία της αρεσκείας μας.

 

Γι' αυτό αντί να αναφέρουμε αόριστα τις χώρες που κάποιοι δείκτες είναι θετικοί (για τη χώρα όλη) ίσως πρέπει να απαριθμούμε συνεργασίες. Πχ θέλω συνεργασία με τη Φεράρι, δε κοιτάω αορίστως Ιταλία, κοιτάω ποιός συνεργάζεται με τη Φεράρι και μπορεί να είναι κάποιο ΙΕΚ της Μογγολίας. Εκεί πρέπει να πάς λοιπόν..

 

Ωστόσο το κριτήριο του φίλου μας είναι η γλώσσα και έτσι ότι και να του πεις πάλι αγγλία θα πάει.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.