Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάρτηση Δασικών Χαρτών περιοχών Καβάλας, Πιερίας, Μεσσηνίας, Ευβοίας


Recommended Posts

Παύλε θεωρώ ότι πρέπει να υποβάλουν αντίρρηση.

Επίσης δεν νομίζω ότι υπάγονται στις εξαιρέσεις.

Ανεξάρτητα από τα όποια επιχειρήματα περί επαγγελματικών δικαιωμάτων, φιλική συμβουλή προς όλους τη συνεργασία με δασολόγο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ούτως ή άλλως θα έχουμε άπλετο χρόνο και τεράστια αφορμή να ''τσακωθούμε'' σε λίγους μήνες με τις αποφάσεις των Επιτροπών του 4439/16.. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει εμβαθύνει περισσότερο στην δασική νομοθεσία, μπορεί να  εξηγήσει για ποιο λόγο οι αεροφωτογραφίες του 1945 σηματοδοτούν ιστορικά, την έναρξη δασικής περιοχής;

Οι πολίτες εύλογα αναρωτιούνται βάσει ποιας θεωρίας η έρευνα ξεκινά από τότε και όχι για παράδειγμα μεταγενέστερα. Αφορά απλώς την  πρώτη ύπαρξη αεροφωτογραφιών της χώρας ή συνδέεται και με κάτι ακόμη;

 

Υ.Γ αgios σ ευχαριστώ για την απάντηση στο #61. Ίδια άποψη έχω ότι πρέπει να ασκηθούν αντιρρήσεις.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

............Στην κυριότητα και διαχείριση του ελληνικού δημοσίου, εκ των εκτάσεων των διαλελυμένων μονών παρέμειναν τα δάση, οι εκχερσωθείσες δασικές εκτάσεις, οι οικοπεδικές εκτάσεις και τα αστικά κτήματα, οι παραλιακές εκτάσεις και οι καλλιεργούμενες εκτάσεις εντός των λιβαδίων. Λόγω της μεγάλης καταπάτησης της ακίνητης περιουσίας των διαλελυμένων μονών, εξαιτίας της ελλειπούς αστυνόμευσής της και της μη ενδεδειγμένης διαχείρισής της, που κατά μεγάλο μέρος κατέληξε να θεωρείται ιδιωτική, το Υπουργείο Οικονομικών διέταξε με το αριθ. 20490/25.5.1939 έγγραφο σχετική έρευνα και διεκδίκησή της ως δημόσια περιουσία, επισυνάπτοντας μάλιστα κατάλογο των υφισταμένων μονών, ώστε να διεκδικηθεί η καταπατημένη ακίνητη περιουσία των υπολοίπων, που διαλύθηκαν. Μολαταύτα, λόγω και της μεσολάβησης του πολέμου, η διαταχθείσα έρευνα δεν πραγματοποιήθηκε και οι καταπατημένες εκτάσεις των διαλελυμένων μονών θεωρήθηκαν ιδιωτικές. Ιδιαίτερα δε τα δάση που εκχερσώθηκαν πριν τον πόλεμο, δεν ήταν δυνατό να διεκδικηθούν σύμφωνα με τη μορφή τους, αφού αυτή πιστοποιείται με βάσει τις αεροφωτογραφίες του παλαιότερου έτους φωτογράφησης, του έτους 1945, στο οποίο, λόγω της προηγηθείσας εκχερσώσεως, απεικονίζονται οι εκτάσεις με μη δασική μορφή..................

 

https://dasarxeio.com/2014/11/20/945-3/

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Παύλε θεωρώ ότι πρέπει να υποβάλουν αντίρρηση.

Επίσης δεν νομίζω ότι υπάγονται στις εξαιρέσεις.

Ανεξάρτητα από τα όποια επιχειρήματα περί επαγγελματικών δικαιωμάτων, φιλική συμβουλή προς όλους τη συνεργασία με δαsologo

Εκει στην Ηλεια θα πέσει ξύλο. Είναι ελαιώνες, σπίτια μεσα σε χωριά κλπ ατελείωτες εκτάσεις που είναι <<ΑΝ>>, με επιπλεόν πληροφορία <<ΑΑ>>.

Δεν εφθανε ο πονος τους εχουν και αυτη την .......

Link to comment
Share on other sites

+1. Πολύ χρήσιμη επισήμανση.

Πολύ χρήσιμη επισήμανση αλλά όχι στην περιοχή μου (Νότια Εύβοια ) που βάση των συνθηκών  Λονδίνου και Κωνπ/λεως  είναι σχεδόν όλες ιδιωτικές με συμβόλαια από το 1830

 

Δημόσια είναι τα λεγόμενα βακούφια (μοναστηριακά )  και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι τώρα πως τα λέγανε οι Οθωμανοί  που προέρχονται από τα μοναστηριακά και από αυτά που θυμάμαι όπως είπα πως τα παραχωρούσαν τότε οι Οθωμανοί για χρήση (πρέπει να ανατρέξω σε πραγματο/σύνη μου για να θυμηθώ το ιδικό καθεστώς τους επί οθωμανικής αυτοκρατορίας  ) Αυτά αγόρασε μόνο βάση των συνθηκών το Ελληνικό δημόσια Τα υπόλοιπα αγοράστηκαν όλα από ιδιώτες . 

 

Αυτά στην περιοχή μου , με εξαίρεση μια περιοχή για την οποία έχω υποψίες ότι έχει καταπατηθεί αλλά θα την βρω , είμαι κοντά αλλά δεν έχω πλήρη εικόνα του αρχικού κτήματος , τις γνωρίζω όλες και τα μεγαλύτερα τμήματα των δημόσιων κτημάτων (λίγα ) τα έχω αποτυπωμένα μετρώντας όμορες ιδιοκτησίες . Ανάμεσα σε αυτά και δυο μεγάλα που επίσης ήταν ιδιωτικά αλλά οι  κάτοχοι τους τα έδωσαν στο δημόσιο με έγραφα πριν πεθάνουν αφού δεν είχαν κληρονόμους παιδιά τους

 

Αυτό με αναδασωτέα ΑΝ και περιοχές καλλιεργήσιμες που ήταν ΔΑ  ,  στην Ηλεία και την Μεσσηνία , το είδα και εγώ με μια γρήγορη περιήγηση μου  Και μου έκανε πολύ εντύπωση .  Αν και δεν γνωρίζω την περιοχή δεν χρειαζόταν για να το καταλάβω αυτό που έγραψαν οι συνάδελφοι 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

επομενως,

ας  συγκεντρωσουμε ολα μαζι, τα μεχρι σημερα αναφερθεντα

 

και βλεπουμε τι καινουργιο θα προκυψει

 

https://dasarxeio.com/dasikoi_xartes

 

με αναλυση στο συχνες ερωτησεις οτι

με τους κωδικους εδω

απλές οδηγίες ερμηνείας Δασικού Χάρτη και υποβολής αντιρρήσεων του Τμήματος Δασικών Χαρτογραφήσεων της Διεύθυνσης Δασών Μεσσηνίας

και οτι

- τα ΑΑ και ΠΑ δεν υπαγονται στις διαταξεις της δασικης νομοθεσιας

 

 

 

καθως και για τις εκτασεις κατω των 100 τμ.

και την ολη διαδικασια

 

 

εδω και το προαναφερθεν  θεμα με οδηγιες απο Ηλεια

https://dasarxeio.com/2017/01/15/553-9/

 

επισης  εδω...

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=SmrEWPVgUG0%3D&tabid=232&language=el-GR

οτι τα δασικα κατω απο 100 τμ. ακολουθουν τον χαρακτηρα του γεωτεμαχιου , ενω μη δασικο κατω των 100 τμ. παιρνει τον χαρακτηρισμο του δασικου

 

και εδω

 

https://www.ktimanet.gr/CitizenWebApp/InfoF1_Page.aspx

 

 

ΑΠ 202/2016

https://dasarxeio.com/2016/07/27/939-10/

 

αποσπασμα

Περαιτέρω, σύμφωνα με αεροφωτογραφίες έτους 1945 και την προσκομιζόμενη φωτοερμηνεία αρμόδιου Δασολόγου, προέκυψε ότι το επίδικο ακίνητο αφορά χορτολιβαδική έκταση, καλυπτόμενη από ποώδη βλάστηση μικρού ύψους, αποτελώντας συνέχεια ευρύτερης βιοκοινότητας στην περιοχή. Εντός αυτής δεν εμφανίζονται ίχνη καλλιέργειας ή οποιασδήποτε άλλης μορφής ανθρωπογενούς επέμβασης (κτίσματα, πεζούλια κ.ά.), ενώ εμφανίζονται έντονα σημάδια διάβρωσης του εδάφους. Σύμφωνα δε με την ίδια φωτοερμηνεία των ορθοφωτοχαρτών ετών 1996 και 2008, η έκταση δεν εμφανίζει κανενός είδους βλάστηση καθώς διαφαίνονται σε όλο το μέγεθός της έντονες ανθρωπογενείς επεμβάσεις, διανοίξεις δρόμων, χωματουργικές εργασίες και κτίσματα. Σύμφωνα όμως και με όσα προαναφέρθηκαν, προκειμένου να χαρακτηριστεί μία έκταση ως δασική, δεν αρκεί να είναι χορτολιβαδική, αλλά πρέπει να περικλείεται και από δάση ή δασικές εκτάσεις ή να βρίσκεται πάνω από αυτές. Στις εν λόγω επισκοπήσεις αεροφωτογραφιών και ορθοφωτοχαρτών ωστόσο γίνεται αναφορά μόνο σε χορτολιβαδική έκταση ως τμήμα ευρύτερης όμοιας εκτάσεως χορτολιβαδικής μορφής, χωρίς γειτνίαση με δασικές εκτάσεις ή σύνδεση με δασικά οικοσυστήματα, ώστε να προκύπτει ότι συγκροτεί με αυτά δασική οργανική ενότητα.

Συνεπώς δεν προκύπτει ότι πρόκειται για διάκενα δασών και για αλπικές και ψευδαλπικές εκτάσεις, οι οποίες λόγω υψομέτρου και δυσμενών για την ανάπτυξη υψηλής ξυλώδους βλάστησης συνθηκών, παραμένουν γυμνές, όπως ορίζουν οι σχετικές διατάξεις.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πλέον στην Εύβοια δεν υπάρχει ο δασικός χάρτης , ούτε όταν κάνουμε μεγέθυνση , επομένως ότι είδα - είδα τα υπόλοιπα από παρασκευή που γίνεται η ανάρτηση 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

 

 

Αυτό με αναδασωτέα ΑΝ και περιοχές καλλιεργήσιμες που ήταν ΔΑ  ,  στην Ηλεία και την Μεσσηνία , το είδα και εγώ με μια γρήγορη περιήγηση μου  Και μου έκανε πολύ εντύπωση .  Αν και δεν γνωρίζω την περιοχή δεν χρειαζόταν για να το καταλάβω αυτό που έγραψαν οι συνάδελφοι 

Και στην Ευβοια έχει σημεία με <<ΑΝ>> και επιπλέον πληροφορία <<ΑΑ>>

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.