Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους ! Τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο ήμουν στο αρ. παρ. 9 39 οπότε οι εισφορές μου είχαν πληρωθεί μέσω ΑΠΔ. Τώρα τσεκάρω το σύστημα και βλέπω οτι έχει βγει ειδοποιητήριο για τον Φεβρουάριο ενώ το ειδοποιητήριο του ΕΤΕΑΕΠ για το Φεβρουάριο είναι μηδενικό . Τώρα αυτό το πληρώνω ή θα πάρει χαμπάρι το σύστημα οτι εχουν ήδη καταβληθεί οι εισφορές ;

Link to comment
Share on other sites

image.png.9298795e0f08e0d420456a087cd969f8.png

Στο παραπάνω απόσπασμα του 2/2020 ειδοποιητηρίου ΕΦΚΑ αναγράφει στην παρατήρηση Β, ότι η έκπτωση θα ισχύει αν έχει εξοφληθεί μέχρι την 10/4/2020 η εισφορά Ιανουαρίου 2020. Αυτό μπορεί να σημαίνει και εμμέσως παράταση προθεσμίας του 1/2020 ειδοποιητηρίου του οποίου η κανονική προθεσμία πληρωμής ήταν μέχρι την 20/3/2020 ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά καταβολή που είχε γίνει πολλές μέρες πριν δεν έχει συμπεριληφθεί στην εξόφληση του 1/2020  

image.png.c591cac773e4ed2a58bb1beacef7a9cf.png

Οι "οφειλές" φαίνεται να είναι 440. Υπονοείται και εννοείται από το PDF ότι το ένα είναι δυνητικά 165.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο παρατήρησα με τις οφειλές να είναι 440 Ε, αλλά στη δική μου περίπτωση η πληρωμή έγινε εκπρόθεσμα. Ίσως να ισχύει αυτό που αναφέρω στο παραπάνω μήνυμα για έμμεση παράταση προθεσμίας του 1/2020 ΕΦΚΑ μέχρι τις 10/4/2020 για να μπορέσουν όσοι θέλουν (και κυρίως όσοι μπορούν) να πληρώσουν τις εισφορές του 2/2020 εμπρόθεσμα με την έκπτωση 25%.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δίνουν την παράταση, επειδή οι πληρωμές γίνονται κάτω από το ίδιο (νέο) RF, για να υπάρξει εμπρόθεσμη πληρωμή του Φεβρουαρίου μειωμένη κατα 25%, πρέπει να υπάρξει πιο πριν στην καρτέλα ως καταβολή το ποσό του Ιανουαρίου.

Αυτό μπορεί να γίνει, είτε αν ήδη υπάρχει το ποσό του Ιανουαρίου ως καταβολή στην καρτέλα ή μέχρι τις 10/4 να έχουν πληρωθεί και ο Ιανουάριος (στο όλο ποσό) και ο Φεβρουάριος (στο μειωμένο ποσό).

Αλλιώς δεν μπορεί να "καταλάβει" το σύστημα (όπως έχει "στηθεί" κάτω από τον ίδιο RF)  ότι υπάρχει εμπρόθεσμη καταβολή του Φεβρουαρίου, για να εκληφθεί ως μειωμένο.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Άρα, θεωρείς (και αυτό που ο ίδιος αντιλαμβάνομαι) ότι ακόμη και οι εκπρόθεσμες πληρωμές για την εισφορά 1/2020 πέραν της καταληκτικής ημερομηνίας 20/3/2020 τελικά δεν θα είναι εκπρόθεσμες για το λόγο που αναφέραμε;

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Δεν θεωρώ αυτό.

Απλά για να ικανοποιηθεί η ανάγκη του να φανεί ως εμπρόθεσμα εξοφλημένος ο Φεβρουάριος πρέπει να υπάρχει ήδη το ποσό ως καταβολή του Ιανουαρίου (το τελευταίο --το ποσό του Ιανουαρίου-- πρέπει να υπάρχει ως καταβολή είτε εμπρόθεσμα μέχρι της 20/3 είτε εκπρόθεσμα μέχρι 10/4).

[Φαντάσου ότι αν δεν είχε αλλάξει ο RF, το να καταβληθεί εμπρόθεσμα ο Φεβρουάριος θα ήταν για πολλούς αδύνατο αφού θα έπρεπε πρώτα να καταβληθούν όοοοολες οι εκκρεμότητες --δεδομένου ότι καταβολές εξοφλούν παλαιότερες οφειλές-- ... οπότε να φτάσει να υπάρχει μόνο ο Φεβρουάριος για καταβολή μέχρι τις 10/4] 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτά τα συστήματα (και ΕΦΚΑ και ΕΤΕΑΠ) φαίνεται να έχουν στηθεί με τρόπο "first in first out"(FIFO) δηλαδή το πρώτο χρέος της πλατφόρμας εξοφλείται πρώτα από τις καταβολές χωρίς καμία περαιτέρω "νοημοσύνη" από το σύστημα (σε περίπτωση δόσεων ρύθμισης του ΕΤΕΑΠ κάποιο από τα δύο θα έχει προτεραιότητα (ίσως τυχαία)).

Πάντως πρέπει να υπήρχε άτυπη παράταση προσαυξήσεων σε εκπρόθεσμα του ΕΦΚΑ τα τελευταία χρόνια. Νομίζω έχω δει καθυστερημένη πληρωμή χωρίς ποτέ να φανεί προσαύξηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, curzondax said:

Πάντως πρέπει να υπήρχε άτυπη παράταση προσαυξήσεων σε εκπρόθεσμα του ΕΦΚΑ τα τελευταία χρόνια. Νομίζω έχω δει καθυστερημένη πληρωμή χωρίς ποτέ να φανεί προσαύξηση.

Μήπως η προσαύξηση δεν εμφανίζεται στην προσωπική μας καρτέλα, αλλά θα πρέπει μετά να απευθυνόμαστε στον ΕΦΚΑ να μας δώσει κάποια ταυτότητα πληρωμής προκειμένου, να πάμε να την πληρώσουμε και εν συνεχεία να ενημερωθεί το σύστημα ώστε να τικαριστεί το σχετικό κουτάκι ;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, curzondax said:

Ενημερωτικά καταβολή που είχε γίνει πολλές μέρες πριν δεν έχει συμπεριληφθεί στην εξόφληση του 1/2020  

image.png.c591cac773e4ed2a58bb1beacef7a9cf.png

Οι "οφειλές" φαίνεται να είναι 440. Υπονοείται και εννοείται από το PDF ότι το ένα είναι δυνητικά 165.

Και σε μένα ενώ ο Ιανουάριος είναι πληρωμένος πριν τις 20/3/2020 , φαίνεται ως απλήρωτος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.