Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος βάσης για προκάτ


vagelp

Recommended Posts

Ο Γιάννης πάνω αναφέρει πως το κοστολόγιο είναι περίπου το ίδιο και δεν έχει άδικο.

5 χρόνια μετά έχω ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια άποψη...

Εμπλουτισμένη με περισσότερη εμπειρία!!

Στα πολύ χρήσιμα που έθεσε ο Αλέξανδρος να προσθέσω:

-Στη συμβατική κατασκευή έχεις δικαίωμα να επιλέξεις τι είδους πλακάκια, είδη υγιεινής, χρώματα, κάγκελα, κουφώματα  κλπ κλπ θα χρησιμοποιήσεις τρέχοντας αναλόγως και πληρώνοντας αναλόγως.

- Στα ΠΡΟΚΑΤ υπάρχουν συγκεκριμένα υλικά και συγκεκριμένες ποιότητες και οποιαδήποτε παρέκκλιση είτε ΔΕΝ επιτρέπεται, είτε ανεβάζει αναλόγως το κόστος...

 

Το έχετε λάβει αυτό υπόψη?

Τα ΠΡΟΚΑΤ συμφέρουν (στον κατασκευαστή) σε μαζικές κατασκευές είτε προς πώληση, είτε προς ενοικίαση (π.χ. bungalows). Αλλιώς δεν νομίζω ότι συμφέρει τον κάθε ιδιώτη που θέλει να κάνει το σπιτάκι των ονείρων του η βιομηχανοποιημένη δόμηση....

 

Να σου απαντήσω για την πλάκα πάντως:

Γίνεται η στατική μελέτη και τοποθετείται ότι προβλέπεται. Αυτό εννοούμε "βάση" (+ όλα αυτά που λέει ο Αλέξανδρος....). Δηλαδή, πεδιλοδοκούς περιλαμβάνει το στατικό? Πεδιλοδοκούς θα κάνεις. Κοιτόστρωση? Κοιτόστρωση θα κάνεις! Η τελική επιφάνεια όμως θα είναι επιπεδωμένη και έτοιμη να "αναλάβει" το ΠΡΟΚΑΤ σπιτάκι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχετε δικιο.

Συμφωνω οτι χρειαζονται ολα αυτα....περιφραξη, υδραυλικα, αποχετευση κλπ.

Επειδη ακομη δεν γνωριζω (και δεν εχω κατασκευασει ποτε τετοια βαση) ρωταω αν η κοστολογηση μονο της κατασκευης βασης χωρις τα λοιπα ειναι σωστη. Θα μου πειτε τι θ κανεις πεδιλοδοκους, κοιτοστρωση.

Αναλογα με το τι θα κανω παει και η εκσκαφη σωστα?

Αν πχ κανω κοιτοστρωση θελω εκσκαφη ολους του χωρου των 100 τετραγωνικων, αν κανω πεδιλοδοκους γλυτωνω τα "εσωτερικα" .

Δεν γνωριζω τι συμφερει κοστολογικα. Θελω να δωσω μια τιμη στον πελατη για το κοστος. οποτε ρωταω αν ο προηγουμενος υπολογιστος εχει καποια δοση πραγματικοτητας ή ειμαι ασχετός? Δωστε μου τα φωτα σας.

Link to comment
Share on other sites

...

Ας πουμε για μια βαση 100μ2 και συνολικο υψος 1,00μ (μεσα-εξω στο εδαφος) θελει συνολικα 100μ3 μπετο....

 

Τι εννοείς με το 100τμ Χ 1μ…

Η βάση ένα μέτρο πάχος?

Σε ρωτώ επειδή έχεις δηλώσει στο προφίλ σου ειδικότητα Πολιτικός Μηχανικός… όχι τίποτα άλλο… 

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ...δεν εννουσα αυτο.Κακως το εγραψα ετσι

100τμ πλακα θα ειναι.

περιμετρικα τοιχιο 10μχ10μ πιστευω των 0,25μ (εσωτερικα δεν ξερω τι πρεπει να υπολογισω!)

Πλακα που θα πατησει η προκατ κατασκευη 100τμ χ 0,15

Link to comment
Share on other sites

μεταξυ δυο μηχανικων για το ιδιο σπιτι....

80 κυβικα θεμελιωση ο ενας

45 κυβικα ο αλλος!!!!

 αντε να καταλαβεις χωρις μελετη ποιο ειναι το σωστο  και ποιο τελικα θα γινει πραγματικα

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

1.βαση απο μπετον  πανω στην οποια θα εδρασθει ισογεια κατοικια μπορει να εχει υψος πχ 2+ μετρα (ασχετα με το ποσο εξεχει απο το εδαφος )??

2.μετραει σε καλυψη ??

3. ποσο μπορει να προεξεχει του εδαφους ?

4.με το Δ θα υπαρξει για το παραπανω προβλημα ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομικώς πιθανότατα ισχύει ότι θα ίσχυε για μπαζωμένες βεράντες.

Στατικώς παίζει και το ζήτημα του βάθους θεμελίωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

1.βαση απο μπετον  πανω στην οποια θα εδρασθει ισογεια κατοικια μπορει να εχει υψος πχ 2+ μετρα (ασχετα με το ποσο εξεχει απο το εδαφος )??

2.μετραει σε καλυψη ??

3. ποσο μπορει να προεξεχει του εδαφους ?

4.με το Δ θα υπαρξει για το παραπανω προβλημα ?

καποια γνωμη κανεις ?

@athan: και ποσο ειναι στις μπαζωμενες βεραντες?

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβε κανένας τι ρωτάς!

 

δηλ έχεις κατοικία προκάτ π.χ 60τ.μ 

και θέλεις να την εδράσεις πάνω σε βάση 120 ή 500τ.μ με υπερύψωση από το έδαφος 2.0 μ?

 

γενικά ισχύει

ότι για τη βάση  

ότι για τους Η/Χ

ότι για το ύψος

ότι για το Δ

 

μιας συμβατικής κατασκευής

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.