Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια η ορθή τεχνικά, ονοματολογία-ονομασία ορόφων?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Περίμενε γιατί έτσι θα συζητάμε μέχρι αύριο. Έκανες την έρευνά σου στο αρχείο της Πολεοδομίας για να λάβεις το φάκελο των σχεδίων προκειμένου να τακτοποιήσεις αυθαιρεσίες και διαπίστωσες ότι δεν υπήρχε συμβόλαιο;

Στη συνέχεια, ρώτησες τον ιδιοκτήτη και σου προσκόμισε τίτλο;

Link to comment
Share on other sites

το συμβόλαιο ήταν αυτό της αγοράς οικοπέδου. Δεν είχε γίνει καμιά άλλη συμβ. πράξη και τώρα πάμε για αποδοχή κληρονομιάς. Στο εντυπο της άδειας δεν υπάρχει κάποιος χαρακτηρισμός, παρά μόνο εμβαδά, δ/νση, όνομα ιδιοκτητη κλπ. Στα σχέδια της άδειας δεν υπάρχει πινακάκι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Μια ερώτηση για να κατανοήσω μια περίπτωση.

Οικοδομή αρκετά παλιά >100 ετών εντός προ 1923 οικισμό. Στον τίτλο περιγράφεται ως διόροφο με υπόγειο. Σε μια οικοδομική άδεια (επισκευής) περιγράφεται ως υπόγειο, ισόγειο, και όροφος (δεν γνωρίζω αν είναι ακόμα εν ισχύς).

Πραγματοποιώ σήμερα αποτύπωση και παρατηρώ το εξής:

όσον αφορά την τομή: Από την μία πλευρά του δημοσίου Δρόμου φαίνεται ως διόροφο (με υπερυψωμένο ισόγειο). Από τον ακάλυπτο του οικοπέδου είναι τριόροφο (δηλαδή το υπόγειο γίνεται ισόγειο) με ύψος κτιρίου 11,8μ γύρω από το φυσικό έδαφος στον ακάλυπτο.

Πως το αντιμετωπίζω, ως προς την ονομασία των ορόφων?.

Το ότι είναι >100ετών επηρεάζει και ποιο γοκ θα εφαρμόσω?(ως προς την ονομασία των ορόφων).

Έχει νομίζω την σημασία του καθώς αν δεν θεωρηθεί υπόγειο, ή όχι επηρεάζει τον πραγματοποιούμενο Σ.Δ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειαι οτι οι περιγραφες εχουν ως εξης

- ισογειος οικοδομη κατοικιας ή  καταστηματος με υπογειο

- οικοδομη δυο οροφων κατοικιων [ή γραφειων] , με ισογεια πυλωτη [ή με ισογεια καταστηματα ] και υπογειο

κλπκλπ

το ισογειο παιρνει δικη του ονομασια αναλογα με το ειδος της χρησης του

 

βλεπεις και εδω

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"οικοδομικη αδεια ισογειου"&page=0

 

εχουμε κανει και αυτη τη συζητηση

[δλδ η αρχη του παροντος]🥸

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το "διώροφο με υπόγειο" μου φαίνεται πιο σωστό. Κι έχει τη δικαιολογία του "ξεμπαζώματος" του ακάλυπτου.

Ως προς τη δόμηση (τι μετράει), θα εφαρμοστούν τα ισχύοντα σήμερα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Το "διώροφο με υπόγειο" μου φαίνεται πιο σωστό. Κι έχει τη δικαιολογία του "ξεμπαζώματος" του ακάλυπτου.

Ως προς τη δόμηση (τι μετράει), θα εφαρμοστούν τα ισχύοντα σήμερα

Καλησπέρα Tetris & Dimitris!

Ως προς το τελευταίο, αν γραψω εγώ ότι είναι υπόγειο, Θα μπορεί μετά το υπόγειο να μετρά στο ΣΔ?

Ο ακάλυπτος δεν ξεμπαζώθηκε ποτέ, ήταν πάντοτε έτσι το κτίσμα (είναι πολύ παλιό και νομίμος υφιστάμενο ως προ του '55). Δηλαδή το οικόπεδο έχει πρόσωπο σε δημόσιο δρόμο όπου έχει το μεγαλύτερο υψός το οικόπεδο, και εν συνεχεία το οικόπεδο εκτέινεται σε υψόμετρο χαμηλότερο μακρία του άνωθεν δρόμου, έως ότου φτάνει σε έναν άλλο δρόμο (άγνωστης προέλευσης).

Παραθέτω σχήμα:

 

 

 

 

όροφοι .jpg

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.