Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια η ορθή τεχνικά, ονοματολογία-ονομασία ορόφων?


Recommended Posts

Νομίζω ότι το ξεχειλώσατε το θέμα και κόντεψε να γίνει της παγκοσμιοποίησης.... :smile:

 

Επί της ουσίας έχουμε υπόγειο(α) , ισόγειο ή πιλωτή και όροφοι και δώμα ή απόληξη ή στέγη . Το ισόγειο μπορεί να είναι κατοικία ή κατάστημα , γραφείο κλπ και να πηγαίνει το δάπεδο του μέχρι 1,50 μ. ή όσο όριζαν οι διάφοροι ΓΟΚ , ύψος από το έδαφος . Ακόμα όταν έχουμε πιλοτή και κλειστό χώρο , αυτά πρέπει να αναγράφονται και τα δύο στην στάθμη του ισογείου .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Με έχει απασχολήσει η ονοματολογία πολλές φορές και η αλήθεια είναι κάποιες φορές δεν ταιριάζουν οι ονοματοδοσίες στα στατικά και στα αρχιτεκτονικά όπως τα δίνω εγώ.

Έχω την τάση στα στατικά να ξεκινάω την ονοματολογία με τον 1ο όροφο και να συνεχίζω. Βέβαια στα στατικά βάζω πάντα και μια τυπική τομή με στάθμες και ονομασίες οπότε είναι εύκολο να διαπιστώσει κανείς περί τίνος ορόφου πρόκειται.

Στα αρχιτεκτονικά χρησιμοποιώ τον όρο ισόγειο και μετά το "υπέρ του ισογείου ορόφου".

Υπήρχαν περιπτώσεις που λόγω κλίσης εδάφους είχα δύο ισόγεια.... Δηλαδή από την μια πλευρά ήταν ισόγειο και από την άλλη υπόγειο. Αναγκαστικά, πάνω από το υπόγειο είχα ακόμη ένα ισόγειο. Σε αυτή την περίπτωση, πράγματι, σύμφωνα και με την ετυμολογία της λέξης "ισόγειο" έχει δύο ισόγεια σε διαφορετικές στάθμες. Εδώ τι ονομασία να δώσεις? Να πεις ισόγειο τον χαμηλότερο όροφο? και μετά να θεωρείται 1ος ο όροφος που στην άλλη πλευρά του κτηρίου είναι πάλι ισόγειο?

Βέβαια θεωρητικά σε τέτοιες περιπτώσεις ο χαμηλότερος όροφος, ο μισός θεωρείται υπόγειο και ο μισός ισόγειος όροφος. Το ίδιο ισχύει σε κάθε υπερκείμενο όροφο, π.χ. ο μισός είναι ο τρίτος και ο άλλος μισός ο τέταρτος. Νομιζω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δίνουμε σαν χαρκτηρισμό της οικοδομής τους "πολλούς ορόφους" και κάθε όροφος χαρακτηρίζεται από τη στάθμη του. π.χ. κάτοψη ορόφου στάθμης +0,15μ, κάτοψη ορόφου +3,25μ κτλ.

Μάλιστα σε παλιά άδεια με τέτοια κλίση είχα δει τίτλο: "ημιδιόροφη οικοδομή"... Στην μια πλευρά ήταν μονώροφη και στην άλλη δυώροφη...

Άλλο θέμα είναι και το πως γράφεται... η οικοδομή με έναν όροφο είναι μονώροφη (μονο όροφη, 2 όμικρον γίνονται ωμέγα). Η δυόροφη, διόροφη, διώροφη, δυώροφη? Αν το "δι" είναι από το δύο είναι δυώροφη, αν είναι από το δις είναι διόροφη. Η 3όροφη είναι τριώροφη, (από το τρίο??? χαχα)

Στους άλλους ορόφους επικρατεί το "ω" δηλαδή τετραώροφη, πενταώροφη, εξαώροφη κτλ. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Έχω τον Μπαμπινιώτη στο γραφείο και θα το δω από Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

βλέπω μερικούς συν/φους πραγματικά να ..."εκτροχιάζονται" 

(λες και είναι  δα υποχρεωτικό να συμμετάσχουν στο θέμα)

 

Βas

από όσα παρατέθηκαν εδώ μέσα δεν ισχύει πάντα 

το (απλό) υπόγειο-ισόγειο-όροφοι και δώμα κτλ

'Ηδη και ο Didonis & o Charlie και άλλοι (όλοι αγαπητοί τουλάχιστο σε μένα)

ανέφεραν σύνθετες περιπτώσεις

Θα μπορούσαν να αναφέρουν και άλλες πιο σύνθετες

π.χ να έχεις πυλωτή στο ισόγειο και ακόμη μια πυλωτή π.χ στο 3ο

 

Όσον αφορά την δική μου περίπτωση (για την οποία ξεκίνησα το θέμα)

δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού όπως είπα στην Συμβ/φο και είπε ότι θα το σκεφτεί

μπορεί να αναφέρει στο συμβόλαιο  μεταβίβασης ότι κατά την υπ' αριθμ ..σύσταση τον πίνακα αναλογισμού και τα συνημμένα σχέδια

το ισόγειο εμφανίζεται ως 1ος όροφος ο πρώτος ως 2ος κλπ χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τροποποιεί την σύσταση

 

Εξάλλου ακόμη και έτσι να το αφήσει μιας κανένας ιδιοκτήτης δεν αναφέρει τον όροφο του διαμερίσματος

με την περιγραφή της σύστασης κατά την συμπλήρωση της δήλωσης στο κτηματολόγιο

μπορώ τα παραπάνω να τα αναφέρω εγώ στο πεδίο  "παρατηρήσεις του κτηματολογίου" 

(όπως αντίστοιχα θα έκανε και ο Didonis & o Charlie στις περιπτώσεις που αναφέρουν)

 

Επομένως τσάμπα  θεωρείτε ότι  εγώ επιμένω ντε και καλά να αποδείξω το αναπόδεικτο 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το είπα λίγο γλαφυρά το θέμα.... :smile:

 

Πιλοτή σε τρίτο , νομίζω θεωρείται ημιυπαίθριος , αφού η πιλοτή μπορεί να είναι +- 0,50 μ. από την Ο.Σ.Ε.  Δεν ξέρω αν άλλαξε με τον ΝΟΚ

 

Σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις , αλλά και εθιμικά δίκαια στις διάφορες περιοχές που μπορεί να ορίζουν αλλιώς από άλλες .

Link to comment
Share on other sites

  • συν/φε BAS

μιας και το έφερε ο λόγος

(το έχω κάνει σε διαμπερές οικόπεδο με υψομετρική διαφορά 5.6μ)

δηλ μισή πυλωτή στο ισόγειο (το άλλο ήταν υπόγειο)

και ή άλλη μισή στο 2ο όροφο (το υπόλοιπο μια γκαρσονιέρα)

post-10727-0-07873600-1497194984_thumb.jpg

ΓΟΚ 85 άρθρο 7 +εγκύκλιος 113

 

Ο περιορισμός του + -   0,50μ. του δαπέδου της PILOTIS σε κάθε σημείο της οριστικής στάθμης του περιβάλλοντος εδάφους τίθεται μόνο για το ελεύθερο μέρος της και όχι για το τυχόν κλειστό μέρος της. (Βλ. σχ. 7-10).

 

 Ελεύθερος χώρος με υποστυλώματα σε όροφο του κτιρίου χωρίς τις προϋποθέσεις της PILOTIS θεωρείται ημιϋπαίθριος χώρος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο είπα και εγώ . Οταν δεν έχουμε ελεύθερο μέρος και έχουμε κλειστό , τότε μιλάμε για ισόγειο . Στον 3ο που είπες έχουμε ημιυπαίθριο .

 

Πιλοτή σε δύο επίπεδα έχω σχεδιάσει και εγώ , αλλά δεν προχώρησε η αγορά του οικοπέδου , οπότε δεν υλοποιήθηκε . Διαστάσεις οικοπέδου 20 μ μήκος και 2,5 μ. υψομετρική διαφορά .

Link to comment
Share on other sites

Ισόγειο->1η (οροφή)  _> εδώ έχουμε το μονόροφο, Ισόγειο/όροφος 0

1ος->2η       (οροφή) -> εδω εχουμε το διώροφο.

κοκ,

 

τουλαχιστον στις κυκλάδες αυτό εφαρμόζεται, στις διακοπές δεν γινεται θα το εχει δει κάποιος :smile: , ποιος ο λόγος άλλωστε να ξεμπαζώνουν τα υπόγεια σε μια νύχτα? (θα τα εβγαζαν στην άδεια).

 

Για προβληματισμό:

Ο μέγιστος αριθμός ορόφων των κτιρίων ορίζεται σε δύο (2) και το μέγιστο ύψος αυτών μετρούμενο από το γύρω έδαφος αυτών (φυσικό ή διαμορφωμένο), σε επτά και μισό (7,50) μ.

Έστω ότι επιτρέπεται Ισόγειο, 1ος, 2ος. (και αυτο θεωρείται 2οροφο).  θεωρείται τριώροφο.

7.5/3=2.5 για κάθε επίπεδο, βγάλε και την πλάκα (0.15) μας μένει 2.35μ , ο (κτιριοδομικος όμως θέτει ως ελάχιστο ελεύθερο ύψος τα 2,4μ)  νοκ θέτει 2,65μ.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Αχ (με βαθύ πόνο).. πάει το 2.40 μας άφησε χρόνους..........

ωχ ναι, εχεις δίκιο, 2,65μ! (νοκ), δηλαδη ακομα χειροτερα.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

"όροφος αρσενικό

χώρος οικοδομής ανάμεσα σε δύο οροφές που αποτελείται από ένα ή περισσότερα διαμερίσματα που βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο (ο όρος δεν εφαρμόζεται στο υπόγειο, το ισόγειο, ή τον ημιώροφο)"

 

Θυμόμαστε πάντα ότι άλλο πράγμα είναι η "οροφή" και άλλο πράγμα είναι ο "όροφος". Πάμε τώρα.

 

Ας αναλύσουμε λίγο το "διώροφο" κτίριο : Εννοούμε την οικοδομή που έχει 2 οροφές. (Το ισόγειο κτίριο κανονικά λέγεται μονώροφο)

Ας θυμηθούμε την ονομασία των σχεδίων των στατικών :"Ξυλότυπος Οροφής Ισογείου" , "Ξυλότυπος οροφής Α' ορόφου" και ΠΟΤΕ δεν υπήρξε μπέρδεμα σε αυτό.

 

Το δάπεδο επί του εδάφους δεν είναι οροφή για αυτό και δεν θεωρείται "όροφος" κατά τον ορισμό.

 

ΑΡΑ σε κάθε περίπτωση 1ος όροφος ή Α' όροφος ορίζεται το τμήμα μεταξύ της οροφής ισογείου και της επόμενης οροφής .

 

Αυτό μας αφήνει τις εξής 2 επιλογές για το τμήμα μεταξύ εδάφους και πρώτης οροφής : ΙΣΟΓΕΙΟ ή ΟΡΟΦΟΣ 0.

 

 

Στις σύνθετες περιπτώσεις οικοπέδων με κλίση και περισσότερα του ενός πρόσωπα σε οδούς :

 

Οπως στα σχέδια της πολεοδομίας γράφουμε ότι "αφετηρία για την μέτρηση των υψομέτρων λαμβάνετια το τάδε " , έτσι και στην σύσταση, μπορούμε να πούμε

κάτι σε στυλ "για την σύνταξη του παρόντος ως ισόγειο και αφετηρία μέτρησης των ορόφων ορίζεται το τμήμα επί της οδού Α" το οποίο θα πρέπει να είναι και η χαμηλότερη στάθμη που

μετράει στον ΣΔ.

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.