Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

12 ώρες πριν, dimitris GM said:

υποθετω οτι: το υπογειο και το ισογειο, αποτελουσαν ξεχωριστες ΟΙ με δικα της χιλιοστα καθε μια και ανηκαν σε εναν

και  -μαλλον - συνδεονταν με εσωτερικη σκαλα. Το υπογειο ειχε και δικη του "προσοψη" προς....  δξ πού....

Εχει γινει μια εσωτερικη διαρρυθμιση στο υπόγειο, με το WC.

Το "μικροτερο" εμβαδον  δεν βλαπτει. Καποια στιγμη θα γινει τακτοποιηση των κοινοχρηστων.

Αρα θα δεις εαν αυτο προβλεπονταν στην αδεια.

Μετά,  εγινε μεταβιβαση του υπογειου.

Δες τα συμβολαια

και τα λεμε

[καλησπερα βασιλη]

 

Καλημέρα, είναι 2 ιδιοκτησίες.το ισόγειο πούλησαν το 2012 με Βεβαίωση μηχανικού και για το υπόγειο.Εχει ανεξάρτητη είσοδο στο πλάι και στην άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επομενως,

το 2012 δεν υπηρχε ουτε η "τρυπα" ούτε η "σκαλα",  όπως βεβαιωνει ο μηχανικος τους με ξεχωριστες βεβαιωσεις για καθε όροφο.

Και  μαλιστα, η μια βεβαιωση, εχει ηδη χρησιμοποιηθει  σε συμβολαιο  για το ισογειο.

Για το υπογειο:

- δεν μπορεις να μην δεις την τρυπα που υπαρχει και  την αλλαγη της οροφης απο μπετον σε ...σιδερενιο καπακι.

-η σκαλα κοβεται ευκολα...ουτως ή αλλως αχρηστη σου ειναι, χώρο σου πιάνει και δεν οδηγει πουθενα..

-το WC ειναι εσωτερικη διαρρυθμιση.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει...έχω πελάτη ο οποίος βιάζεται να αγοράσει ένα σπίτι και χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού.

Μετά απο αυτοψία διαπιστώθηκε ότι το κτίριο έχει αρκετές αυθαιρεσίες που πρέπει να τακτοποιηθούν πρώτα. Το θέμα είναι ότι το κτίριο βρίσκεται εντός παραδοσιακού οικισμού και πρέπει να περάσει από επιτροπή αυθαιρέτων πρώτα, η οποία όμως θα πάρει καιρό για να πραγματοποιηθεί..

Μπορεί να γίνει υπαγωγή στο Ν. 4495 και να δοθεί βεβαίωση χωρίς να έχει πάρει έγκριση από την  επιτροπή; Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;;

 

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί να προχωρήσεις σε οριστική υπαγωγή για να εκδοθεί βεβαίωση. Αυτό εννοεί ο Δημήτρης παραπάνω (με τις καλησπέρες μου Δημήτρη).

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!Το κατάλαβα..σας ευχαριστώ πολύ!Απλά ο δικηγόρος που συμβουλεύτηκαν είχε άλλη άποψη και μπερδεύτηκα, ενώ ο συμβολαιογράφος μου ξεκαθάρισε πως ισχύει αυτό που μου είπατε και εσείς.

Link to comment
Share on other sites

Πριν τα πάρω με τις συμβολαιογράφους,

πείτε μου σας παρακαλώ, πού το λέει οτι για δήλωση υπαγωγής 4495 που έκανα, από την οποία θα εκδώσω και βεβαίωση μηχανικού για να κάνουν συμβόλαιο, σε κτίσμα που οι δύο υπερβάσεις του είναι κατηγορίας 3, η μία, και και ΥΔ (4,22μ2), η άλλη,  Θα Πρέπει να συμπεριλάβω στη τεχνική έκθεση του 5σέλιδου το παρα κάτω κείμενο, περί μη απαίτησης στατικής επάρκειας:   "δηλώνεται υπεύθυνα ότι σύμφωνα με τη διάταξη της παραγράφου η του άρθρου 99 του Ν. 4495/2017 και σε συνδυασμό με την Κ.Υ.Α. αριθμός ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631/2017  (αρ. 2 παρ. 6) και την με αριθμό ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507 (ΦΕΚ Β 1643/11-5-2018 δεν απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας, βάσει των διατάξεων της περ. αα της παρ. η του άρθρου 99 του Ν.4495/2017". 

Εγώ καταλαβαίνω οτι η αναφορά για την Σ.Ε. γίνεται όταν απαιτείται και υποβάλλεται ή δεν υποβάλλεται...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

είχε βγει εγκύκλιος στον 4178 ότι οταν δεν απαιτείται ΜΣΕ  δεν αναγράφεται στη δήλωση, στον 4495 δεν έχει βγει αντίστοιχη εγκύκλιο και στην ΤΕ (τουλάχιστον εγώ) πάντα αναγράφω για ποιο λόγο δεν απαιτείται ΜΣΕ. Οι συμ/φοι έχουν αυστηρή πολιτική (και λόγω υποθηκοφυλακίων) να αναγράφεται στην ΤΕ  η απαίτηση ή μη της ΜΣΕ γιατί υπάρχει κύνδινος ακυρότητας του συμβολαίου .

στην εγκύκλιο του ΥΠΕΝ..27454/2631.2017

6. Για την εφαρμογή της διάταξης της παρ. ή του άρθρου 99 του ν. 4495/2017 σχετικά με την υποβολή ή μη της μελέτης στατικής επάρκειας, όπου απαιτείται, γίνεται ειδική μνεία σε κάθε βεβαίωση οριστικής υπαγωγής καθώς και σε κάθε βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας, καθώς και στη βεβαίωση της παρ. 2 (περ. γ) του άρθρου 83 του ν. 4495/2017 για μεταβίβαση.

Edited by killertomato
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.