Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει που λέει τι διαδικασία για έκδοση βεβαίωσης μέσω του 4495 για περαιωμένη τακτοποίηση του 4178;

Βγάζω βεβαίωση του 4495 χωρίς μεταφορά, έτσι δεν είναι; απλά η βεβαίωση αφορά τις εξαιρέσεις.

 

Εφόσον η δήλωση στον 4178 έχει οριστικοποιηθεί κι έχουν ανέβει όλα τα απαιτούμενα σχέδια κ.λπ., βγάζεις κανονικά Βεβαίωση μέσω του Ν.4495, για ακίνητο με ρυθμισμένες αυθαιρεσίες.

Πρόβλημα θα υπήρχε αν δεν έχει οριστικοποιηθεί η δήλωση 4178 και δεν προλάβουν έως 3.11.2018 ν' ανέβουν όλα τα απαραίτητα σε αυτή, διότι τότε, θα έπρεπε να μεταφερθεί και η δήλωση στον 4495.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι.

Σε ένα ισόγειο κατάστημα στο οποίο έχω κάνει με τον 4178 περαιωμένη υπαγωγή και με το ΔΕΔΟΤΑ έχει βγει κατηγορίας Υ θα γίνει πώληση.  Στην βεβαίωση του 4495 σύμφωνα με το

 ΦΕΚ 3976/2017  άρθρο 2 παρ. 6. αναφέρει ότι: 

 

«Για την εφαρμογή της διάταξης της παρ. ή του άρθρου 99 του ν. 4495/2017 σχετικά με την υποβολή ή μη της μελέτης στατικής επάρκειας, όπου απαιτείται, γίνεται ειδική μνεία σε κάθε βεβαίωση οριστικής υπαγωγής καθώς και σε κάθε βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας, καθώς και στη βεβαίωση της παρ. 2 (περ. γ) του άρθρου 83 του ν. 4495/2017 για μεταβίβαση.

Η αναφορά επί της βεβαιώσεως για την υποβολή ή μη μελέτης στατικής επάρκειας καταχωρείται από τον εξουσιοδοτούμενο Μηχανικό στην Τεχνική Έκθεση που

συνοδεύει την έκδοση της βεβαίωσης της παρ. 2 (περ. γ)του άρθρου 83 του ν. 4495/2017. Σε κάθε περίπτωση εφόσον δεν υποβάλλεται μελέτη στατικής επάρκειας,

αναφέρεται ρητά ότι η μελέτη στατικής επάρκειας πρέπει να υποβληθεί εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας και πριν τη συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου κατά

τις κείμενες διατάξεις.»

 

 

Επίσης στον 4496 αρθρο 99 παρ.γγγ αναφέρει ότι δεν χρειάζεται ΜΣΕ παρά Τεχνική έκθεση όταν:

«πατάρια ισογείου που είναι στατικά ανεξάρτητα από το φέροντα οργανισμό του κτιρίου και πατάρια υπερκείμενων ορόφων όταν το συνολικό ίδιο βάρος δεν επιφέρει αύξηση του μόνιμου φορτίου της υποκείμενης πλάκας πάνω από 15%. Στην περίπτωση αυτή εξετάζεται η

σύνδεση με στοιχεία του φέροντος οργανισμού, τα οποία και θα ενισχύονται για ενδεχόμενες τοπικές αστοχίες.»

 

Στην δική μου περίπτωση μιας και έχω τακτοποιήσει στατικός εξαρτημένο πατάρι πάνω από υπερκείμενη πλάκα υπογείου, θα πρέπει να κάνω έλεγχο αν το φορτίο είναι μεγαλύτερο από το 15% ? Και ο έλεγχος θα είναι μόνο στο δικό μου κατάστημα ή στο σύνολο του ισογείου στο οποίο υπάρχουν αρκετά κατάστηματα με πατάρια?

 

Άρα όπως το καταλαβαίνω θα αναφέρω στην βεβαίωση του 4495 ότι δεν υποβάλλεται η ΜΣΕ και ότι θα πρέπει να υποβληθεί στην προβλεπόμενη προθεσμία.

 

Συγγνώμη για την μακροσκελή ερώτηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις οριστική δήλωση βάσει του Ν. 4178, απλώς εκδίδεις βεβαίωση βάσει του ν. 4495 και αναφέρεις τον α/α και τον ηλεκτρονικό κωδικό της δήλωσης η οποία στοιχειοθετεί τη νομιμότητα του ακινήτου.

Δεν έχεις καμία υποχρέωση να αναγράψεις κάτι άλλο. Η αναγραφή περί υποχρέωσης Μ.Σ.Ε θα ίσχυε στην περίπτωσή σου εφόσον η δήλωση μεταφέρονταν στο ν. 4495 οπότε όφειλε να προσαρμοστεί στις διατάξεις του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο νομίζω ότι και στον 4178 είχαμε υποχρέωση να γράψουμε αν υπάρχει υποχρέωση στατικης επαρκειας ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η δήλωση στον 4178 έχει οριστικοποιηθεί κι έχουν ανέβει όλα τα απαιτούμενα σχέδια κ.λπ., βγάζεις κανονικά Βεβαίωση μέσω του Ν.4495, για ακίνητο με ρυθμισμένες αυθαιρεσίες.

Πρόβλημα θα υπήρχε αν δεν έχει οριστικοποιηθεί η δήλωση 4178 και δεν προλάβουν έως 3.11.2018 ν' ανέβουν όλα τα απαραίτητα σε αυτή, διότι τότε, θα έπρεπε να μεταφερθεί και η δήλωση στον 4495.

Αν δεν έχουν ανεβεί τα απαιτούμενα δηλαδή είναι υποχρεωτική η μεταφορά της δήλωσης; Και αν έχει γίνει από άλλο μηχανικό και πάμε εμείς να δώσουμε τώρα βεβαίωση για 

τον 4495;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.