Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Προσωπικά θεωρώ πως υπάρχουν δυο διακριτά θέματα.
1. Βεβαίωση για μεταβίβαση
2. Αυθαιρεσίες

Και ο νόμος δίνει το δικαίωμα για μεταβίβαση αν οι αυθαίρετες κατασκευές δεν είναι καθ'υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας
Αλλά δεν παύει να απαιτεί την τακτοποίηση των αυθαιρεσιών.
Το ποιος θα την κάνει είναι ένα θέμα μεταξύ πωλητή και αγοραστή.
Για αυτό το λόγο, προσωπικά, θα κάνω ότι έκανα και επί Ν4178.
Δηλαδή ενημέρωση του πωλητή (μέχρι στιγμής δεν είχα πελάτη αγοραστή) περί των αυθαιρεσιών και της διαδικασίας βεβαίωσης/τακτοποίησης και σε περίπτωση που δεν θέλει να προβεί σε τακτοποίηση, αναγραφή των αυθαιρεσιών που υπάρχουν και χρήζουν τακτοποίησης στα σχόλια.
Δεν κάνουμε χόμπυ, δυστυχώς αυτό έχει καταντήσει να είναι το αντικείμενό μας...


 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω διαμέρισμα το οποίο σε σχέση με την άδεια : 

 

α) Έχει αλλάξει εντελώς εσωτερική διαρρύθμιση. Αλλού το η κουζίνα, αλλού το μπάνιο, το σαλόνι κτλ.

 

β) Δεν έχει κατασκευαστεί φωταγωγός (έχει κλείσει αλλιώς). Ο οποίος όμως φωταγωγός σύμφωνα με το διάγραμμα κάλυψης είχε μετρήσει κανονικά στη δόμηση και την κάλυψη ενώ δεν φαίνεται και στην σύσταση Ο.Ι. 

 

γ) Η μισή σε μήκος όψη έχει μπει σε εσοχή κατά 1,40μ. . Έχει μικρύνει δηλαδή.

 

δ) Το μπαλκόνι έχει αλλάξει και αυτό ακολουθόντας το σχήμα της εσοχής. Επίσης έχει φτιαχτεί σκάλα για να ενώνει με το μπαλκόνι του από κάτω διαμερίσματος.

 

Γενικά όμως, δεν εντοπίζω υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης και ύψους όσον αφορά την ίδια την Ο.Ι. θεωρώντας ότι τα κοινόχρηστα και κοινόκτητα τμήματα δεν με αφορούν.

 

Δίνω βεβαίωση ?!

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι αυθαιρεσίες που αναφέρεις!!!

Η καθεμία με τον ......τρόπο της!

Σε τέτοιες περιπτώσεις λειτουργώ σαν να είμαι εγώ ο "αγοραστής" που θέλει ν' αποκτήσει το συγκεκριμένο διαμέρισμα ή έστω ότι εκπροσωπώ τον αγοραστή αυτού ως εξουσιοδοτημένος μηχανικός του.

Ποτέ, μα ποτέ δεν θα συνιστούσα ή θα έκανα αγορά διαμερίσματος με υφιστάμενες αυθαιρεσίες, ανεξαρτήτως αν εκ του νόμου υπάρχουν ...."ανοχές" ή ακόμα περισσότερο δεν αφορούν σε παραβάσεις δόμησης, κάλυψης, ύψους.

Θα φρόντιζα να τις ...."καθαρίσω" για πρακτικούς κυρίως λόγους!!!!

Το έχω γράψει πολλές φορές, αλλά πολλοί κάνουν ότι, δεν το καταλαβαίνουν.....

 

Επιπροσθέτως δεν θα σταματούσα σε αυτό, αλλά θα έκανα και κάτι που πολλοί συνάδελφοι μάλλον ....ξεχνούν να κάνουν!

Θα έλεγχα, ζητώντας ταυτοχρόνως το ..."κατιτίς" μου και τους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου.

Πάντα ή σχεδόν πάντα, αγοράζοντας κάποιος ένα διαμέρισμα ...."φορτώνεται" και με αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους, για τις οποίες, πάντα ή σχεδόν πάντα δεν ενημερώνεται και δεν πιέζει να ρυθμιστούν....

 

Δεν αξίζουν όλη τη φασαρία τα π.χ. 250 ευρώ της αμοιβής για μια Βεβαίωση 4495.....

Βεβαίως πάντα ...."καιροφυλακτεί", αφενός μεν ένας άλλος μηχανικός που θα προτιμήσει τα π.χ. 250 ή 100 ή ακόμα και 30 ευρουδάκια και θα ξεμπερδεύει, αφετέρου δε ένα ...."ξυπνοπούλι" ιδιοκτήτης που θα κάνει ότι, δεν καταλαβαίνει.....

Αλλά τις περισσότερες φορές, με ένα ..."καλό πλασάρισμα" του θέματος, με λίγη ευελιξία και επίδειξη επαγγελματισμού ΚΑΙ το 250άρι ..."πολλαπλασιάζεται" και μια ομάδα (πωλητής - αγοραστής) ευτυχισμένη έχεις και ίσως και δύο εν δυνάμει μελλοντικούς πελάτες ....αποκτάς!!!

Και για τους ..."στατιστικολόγους", έναν να πάρεις και εννιά να χάσεις, πάλι συμφέρει.....

 

Καθείς εξ υμών ...."διαλέγει και παίρνει"! 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει που λέει τι διαδικασία για έκδοση βεβαίωσης μέσω του 4495 για περαιωμένη τακτοποίηση του 4178;

Βγάζω βεβαίωση του 4495 χωρίς μεταφορά, έτσι δεν είναι; απλά η βεβαίωση αφορά τις εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 82

ζ) έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου ή έχει καταβληθεί ποσοστό τριάντα τοις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου, κατά τις διατάξεις του παρόντος και τις διατάξεις του ν. 4014/ 2011 και του ν. 4178/2013 με τις προϋποθέσεις του παρόντος, 

 

Άρθρο 83

3. Η βεβαίωση μηχανικού για τις αυθαίρετες κατασκευές της περίπτωσης στ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 82, για τις οποίες δεν έχει περαιωθεί η διαδικασία εξόφλησης του ενιαίου ειδικού προστίμου του ν. 4014/2011 ή του ν. 4178/2013 ή του παρόντος, περιέχει ρητή αναφορά για την εξόφληση ποσοστού τριάντα τοις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου για την οποία γίνεται ειδική μνεία σε κάθε δικαιοπραξία.

Προφανώς έχουν κάνει λάθος και αντί για στ' έπρεπε να γράψουν ζ'

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει που λέει τι διαδικασία για έκδοση βεβαίωσης μέσω του 4495 για περαιωμένη τακτοποίηση του 4178;

Βγάζω βεβαίωση του 4495 χωρίς μεταφορά, έτσι δεν είναι; απλά η βεβαίωση αφορά τις εξαιρέσεις.

Δεν ξέρω - δεν θυμάμαι να γράφεται κάπου συγκεκριμένα, αλλά είναι όπως τα λες. Βγάζεις βεβαίωση μέσω του 4495 (χωρίς μεταφορά) αλλά στην τεχνική έκθεση αναφέρεις ότι υπάρχουν αυθαιρεσίες οι οποίες ρυθμίστηκαν με τον α/α δήλωση τάδε του 4178 κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ζ) έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου
ειδικού προστίμου ή έχει καταβληθεί ποσοστό τριάντα
τοις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου, κατά
τις διατάξεις του παρόντος
και τις διατάξεις του ν. 4014/
2011 και του ν. 4178/2013 με τις προϋποθέσεις του πα-
ρόντος,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.