Jump to content

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Μπορείς να βάλεις και 0. Το σύστημα από ότι θυμάμαι θέλει να είναι συμπληρωμένο το πεδίο

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sikyonios said:

Πρέπει να γράψω αμοιβή ή όχι όμως; Είναι υποχρεωτικό ή προαιρετικό;

Δοκιμασε  αν  προχωράει η δήλωση χωρίς αμοιβή.

Edited by venezia
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, η εφορία διενεργεί ελέγχους σε ακίνητα στα οποία εγγράφονται εμπράγματα δικαιώματα, για το αν οι εκδοθείσες Βεβαιώσεις των μηχανικών, που χρησιμοποιούνται, είναι "καλυμμένες" με την αντίστοιχη έκδοση ΑΠΥ για την αμοιβή αυτών....

 

Link to comment
Share on other sites

.....οσονουπω

θα φθασουμε την εποχη οπου

για καθε επικυρωμενο αντιγραφο που παιρναμε απο αρχειο συμβ/φου

επρεπε να συνοδευεται -και να αναγραφεται επ΄αυτου - ο αριθμος ΑΠΥ του συμβ/φου.

καλημερα ιασονα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, dimitris GM said:

καλημερα ιασονα

Την καλημέρα μου φίλε Δημήτριε...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Μια ερώτηση: Μου ζητήθηκε βεβαίωση μη αυθαιρεσίας για υπόγεια αποθήκη σε γκαράζ πολυκατοικίας η οποία ενώ στα τετραγωνικά και ύψος είναι σύμφωνα με την άδεια, έχει μια επιπλέον πόρτα την οποία άνοιξε αυθαίρετα ο ιδιοκτήτης. Χρειάζεται τακτοποίηση πριν δωθεί βεβαίωση? Και αν ναι με κατ.3 τακτοποείται?

 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, the_topo said:

Χρειάζεται τακτοποίηση πριν δωθεί βεβαίωση?

Όχι, δεν απαιτείται.
Η βεβαίωση μηχανικού του άρθρου 83 αφορά μία οριζόντια ιδιοκτησία.
Εάν η υπόγεια αποθήκη είναι οριζόντια ιδιοκτησία —δηλαδή, έχει χιλιοστά συνιδιοκτησίας— και είναι κατασκευασμένη (πλην της πόρτας) σύμφωνα με την άδεια· εκδίδεται βεβαίωση.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ξανά.

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

      η δεύτερη πόρτα έχει πρόσβαση σε κοινόχρηστο διάδρομο ή σε άλλη οριζόντια ιδιοκτησία;

Όταν επικοινωνούν οριζόντιες ιδιοκτησίες γίνεται ρύθμιση, σωστά;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.