Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση υπαγωγής


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ Δανάη. Φαίνεται να το δηλώνει έμμεσα ως "δεν γίνεται χωρίς μία αίτηση για όλες τις αυθαιρεσίες ή μία για αυτοτελή χώρο[..]".

Στο δεύτερο εννοούσα αν κάτι παρεμφερές συμβαίνει και όταν δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες και βγαίνει Βεβαίωση μέσω δήλωσης του Ν4495.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Έχω δύο περιπτώσεις που χρειάζομαι τα φώτα σας. Έχω διαβάσει πολλά και δεν έχω καταλήξει κάπου 100%.

Η πρώτη αφορά διώροφη αυθαίρετη κατοικία κατασκευασμένη προ του 1975. Το βασικό κτίσμα είχε τοποθετηθεί εντός του οικοπέδου, όπως αυτό προβλεπόταν στη διανομή. Εκτός του οικοπέδου έχει κατασκευαστεί μία ανοικτή σκάλα που οδηγεί στο υπερυψωμένο ισόγειο και εξώστης.  Το 1994 εγκρίθηκε το ρυμοτομικό σχέδιο στη εν λόγω περιοχή και προέβλεπε δρόμο μεγαλύτερο από αυτόν που προβλεπόταν στη διανομή. Ο δρόμος έγινε πλέον από 7,50μ. σε 9,50μ. και έτσι μία λωρίδα  του βασικού κτίσματος 1,00 μέτρου φαίνεται πλέον εκτός ρυμοτομικής γραμμής. Όπως έχω καταλάβει όσον αφορά το βασικό κτίσμα εγώ μπορώ να προβώ σε τακτοποίηση καθώς κατόπιν έρευνας που έκανα στην τεχνική Υπηρεσία, μου είπαν ότι εκεί δεν έχει λάβει χώρα καμιά αναγκαστική απαλλοτρίωση, δεν έχει αποζημιωθεί κανείς κλπ. Για την ανοικτή σκάλα και τον εξώστη σκέφτομαι να τα δείξω στα σχέδια μου και να αναγράψω ότι δεν τακτοποιούνται. Εννοείται πως για να εκδώσω βεβαίωση πρέπει να καθαιρέσει τη σκάλα και τον εξώστη.

Η δεύτερη περίπτωση εξελίσσεται πάλι στην ίδια περιοχή, όπου έχω ισόγεια κατοικία προ του 1975 από φέροντες τοίχους. Εδώ σε αυτήν την περίπτωση το κτίσμα εξ αρχής τοποθετήθηκε κατά 1,00μ. εκτός του οικοπέδου όπως προβλεπόταν στη διανομή. Εδώ σε αυτήν την περίπτωση μπορώ να δηλώσω για τακτοποίηση π.χ. τα 80τ.μ. και να αναγράψω ότι 2,0τ.μ. δεν τακτοποιούνται καθότι βρίσκονται εκτός του οικοπέδου? Εννοείται και πάλι δεν εκδίδω βεβαίωση περί μη αυθαιρεσιών. Σημειώνω ότι λόγω κατασκευής του κτίσματος, σε κάποια μελλοντική απαίτηση για καθαίρεση του εν λόγω τμήματος, το τμήμα που προεξέχει, μπορεί να καθαιρεθεί χωρίς να χρειαστεί να πέσει το υπόλοιπο σπίτι.

 

Αν είσαι μηχανικός βάλε την ειδικότητά σου στο προφίλ σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής. Αν είσαι ιδιώτης, ενημέρωσέ με να μεταφέρω το μήνυμα στην σωστή ενότητα ιδιωτών.

Pavlos 33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

#curzondax

Η βεβαίωση αφορά το σύνολο της ιδιοκτησίας για την οποία υποβάλλεται. Αν λήξει ο χρονος ισχύος της εκδίδεται νέα στην οποία γίνεται μνεία της δήλωσης υπαγωγής με την οποία έχουν ρυθμιστεί οι αυθαιρεσίες.

#HAROUL

Οτι βρίσκεται σήμερα εκτός ρυμοτομικής αλλά σε σημείο που ανήκε στον ιδιοκτήτη και δεν έχει αποζημιωθεί για την απαλλοτρίωση, τακτοποιείται κανονικά απλώς σε μεταγενέστερη ολοκλήρωση της απαλλοτρίωσης δεν αποζημιώνεται. Ότι βρισκόταν πάντα εκτός οικοπέδου δεν τακτοποιείται. Μπορείς να τακτοποιήσεις ότι βρίσκεται εντός του οικοπέδου περιγράφοντας φυσικά την υφιστάμενη κατάσταση και τις κατασκευές που ρυοτομούνται. Δεν καταλαβαίνω βέβαια σε τι θα σε εξυπηρετούσε κάτι τέτοιο αφού όσο υφίσταται η κατασκευή δεν μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση ούτε να γίνει μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η τακτοποίηση εξυπηρετεί στο ότι αύριο μεθαύριο μπορεί να είναι διαφορετικά τα πρόστιμα. Αυτός τακτοποιεί σήμερα ό,τι μπορεί να τακτοποιήσει, δηλαδή 80τ.μ. κατοικίας, με ένα χαμηλό πρόστιμο λόγω παλαιότητας.   

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω περίπτωση ενός αυθαίρετου διώροφου κτίσματος κατοικίας, το ισόγειο του οποίου (αποπερατωμένο) προϋφίσταται του 75, ενώ ο Α' όροφος (ημιτελής) προϋφίσταται του 83. Πριν χτίσουν τον Α' όροφο έριξαν κολώνες ακριβώς έξω από το περίγραμμα του ισογείου, οι οποίες με βάση το ρυμοτομικό σχέδιο της περιοχής ρυμοτομούνται, όμως δεν έχει γίνει η Πράξη Εφαρμογής. Έκανα σχετική ερώτηση στην Πολεοδομία για το αν μπορώ να το τακτοποιήσω και μου είπαν ότι μπορώ σύμφωνα με την εξαίρεση της παραγράφου 2α του Άρθρου 89 Ν.4495/17. 

Ο ιδιοκτήτης θέλει να αποπερατώσει τον Α' όροφο μετά την τακτοποίηση. Σημειώνεται ότι υπάρχουν και εσωτερικά χωρίσματα στον όροφο, όχι μόνο ο σκελετός. Τι θα μου προτείνατε:  Έγκριση Εργασιών Δόμησης Αποπεράτωσης Αυθαίρετης Κατασκευής ή Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας? Στην 1η περίπτωση χρειάζεται και η έγκριση της Πολεοδομίας, υπάρχει περίπτωση να κολλήσει η διαδικασία παρόλο που θα έχει περαιωθεί η τακτοποίηση? ΕΕΔΜΚ μπορεί να βγει εφόσον η οικοδομή θα έχει τακτοποιηθεί παρόλο που οι κολώνες αυτές βρίσκονται σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης (Άρθρο 1 ΦΕΚ 1843/Β/13-05-20)? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προβλέπεται αποπεράτωση με ΕΕΜΚ. Επιπλέον όσον αφορά τις ΕΕΜΚ αναφέρεται: "Σε ρυμοτομούμενα κτίρια επιτρέπεται μόνο η εκτέλεση των εργασιών που προβλέπονται στις περιπτώσεις η (υπόγειοι σταθμοί διανομής ή μέτρησης και ρύθμισης φυσικού αερίου), ιγ (επένδυση όψεων και αντικατάσταση υαλοπετασμάτων με χρήση ικριωμάτων), ιθ (τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης ή παθητικών ηλιακών συστημάτων) και κα (απλή περιτοίχιση από λιθοδομή ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό) της παραγράφου 2 του άρθρου 29."

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2020 at 11:40 ΠΜ, danaikaterina said:

#curzondax

Η βεβαίωση αφορά το σύνολο της ιδιοκτησίας για την οποία υποβάλλεται. Αν λήξει ο χρονος ισχύος της εκδίδεται νέα στην οποία γίνεται μνεία της δήλωσης υπαγωγής με την οποία έχουν ρυθμιστεί οι αυθαιρεσίες.

#HAROUL

Οτι βρίσκεται σήμερα εκτός ρυμοτομικής αλλά σε σημείο που ανήκε στον ιδιοκτήτη και δεν έχει αποζημιωθεί για την απαλλοτρίωση, τακτοποιείται κανονικά απλώς σε μεταγενέστερη ολοκλήρωση της απαλλοτρίωσης δεν αποζημιώνεται. Ότι βρισκόταν πάντα εκτός οικοπέδου δεν τακτοποιείται. Μπορείς να τακτοποιήσεις ότι βρίσκεται εντός του οικοπέδου περιγράφοντας φυσικά την υφιστάμενη κατάσταση και τις κατασκευές που ρυοτομούνται. Δεν καταλαβαίνω βέβαια σε τι θα σε εξυπηρετούσε κάτι τέτοιο αφού όσο υφίσταται η κατασκευή δεν μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση ούτε να γίνει μεταβίβαση.

Σε αυτό να κάνω μια ερώτηση αν δεν έχει γινει απαλλοτρίωσης  και δεν εχει αποζημιωθεί για τμήμα εντός ρυμοτομουμενου. εφοσον  δηλωθει   γιατι να μην μπορει να δωσει βεβαιωση ; 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει γίνει απαλλοτρίωση μπορει. Και στα συμβόλαια γίνεται μνεία ότι υπάρχει τμήμα του οικοπέδου που ρυμοτομείται. Η απάντηση αφορούσε περίπτωση τμήματος που ήταν πάντα εκτός οικοπέδου. πως θα δώσεις βεβαίωση με μισό κτίσμα εντός και μισό στο δρόμο;

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμητες,

Θα ήθελα την γνώμη σας για το εξής θέμα:

Αυθαίρετο ακίνητο κατασκευής προ του 1974, εκτός σχεδίου σε παραλία μπορεί να γίνει νομιμοποίηση και χρήση ως κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος;

Για το ακίνητο είχε γίνει δικαστήριο κατα το έτος κατασκευής και από το 1975 δηλώνεται ως αποθήκη.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ακριβώς σε παραλία; Τακτοποίηση σε ζώνη αιγιαλού και παραλίας γενικώς απαγορεύεται. Διάβασε προσεκτικά το άρθρο 89 του 4495.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.