Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Οικοδομή με άδεια ισογείου (4 καταστήματα) του 1973, άδεια Ά οροφου (2 κατοικιες) του 1975 και αυθαίρετος ΄Β όροφος κατασκευής του 1977 που υπήχθη στο νόμο Τρίτση πλην όμως δεν εξαιρέθηκε της κατεδάφισης.

Τα 4 καταστήματα του ισογείου διαμορφώθηκαν ως 2 κατοικίες απο την αρχή της κατασκευής.

Το πρόβλημα είναι ότι σήμερα έχω διαφορετικό οικόπεδο. Οι άδειες βγήκαν με καθεστώς οικισμού σε οικόπεδο ~4 στρ που περιείχε και άλλα σπίτια και φυσικά πολλούς συνιδιοκτήτες, σήμερα όμως έχουμε σχέδιο πολης (παλαιό, όχι πραξη εφαρμογής) και έγινε δικαστική αναγνώριση και αποκόπηκε το οικόπεδο ~400τμ που περιέχει την εν λόγω οικοδομή με τον ιδιοκτήτη 100% πλήρη κύριο στο τμήμα αυτό.

Καλούμαι να τακτοποιήσω σίγουρα τον Β όροφο άλλα σκέφτομαι μήπως πρέπει να τακτοποιηθούν και οι υπόλοιποι όροφοι διότι η άδεια που έχουν δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Πως να το χειριστώ; Να τακτοποιησω ισόγειο και Α οροφο ως προ του 1975; Να επικαλεστώ τις άδειες και να βάλω μονο τον Β οροφο κατ.2;

Τι λετε;

Edited by giorgosv
αναμορφωση ερωτηματος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υφίσταται στο συγκεκριμένο ακίνητο Σύσταση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας;

 

Link to comment
Share on other sites

Το ορθότερο τότε, κατά την προσωπική μου άποψη, είναι να κάνεις μια υπαγωγή για ολόκληρο το ακίνητο, λαμβάνοντας υπόψην σου ως παλαιότητα μια χρονολογία μετά την τελευταία αναγραφόμενη στα έγγραφα (αιτήσεις κ.λπ.), που υποβλήθηκαν (άρα υπάρχουν) για την υπαγωγή στο νόμο 1337/1983.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Το ορθότερο τότε, κατά την προσωπική μου άποψη, είναι να κάνεις μια υπαγωγή για ολόκληρο το ακίνητο, λαμβάνοντας υπόψην σου ως παλαιότητα μια χρονολογία μετά την τελευταία αναγραφόμενη στα έγγραφα (αιτήσεις κ.λπ.), που υποβλήθηκαν (άρα υπάρχουν) για την υπαγωγή στο νόμο 1337/1983.

Εννοείς να βάλω όλη την οικοδομή προ του 1983; έτσι βγαίνει υπερογκο πρόστιμο.

Αποδεικτικά για ισόγειο και Α όροφο μπορώ να βρώ ότι κατασκευάστηκαν προ 9-6-1975.

Αν προχωρήσω οπως είπα στην αρχη (ισόγειο & α οροφος προ 1975 και β' οροφος προ 1983) τι κανω με τις άδειες; τις αναφέρω ή τις αγνοώ;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς στο ακίνητο υφίσταται ΟΑ (κι όχι μόνο μια...).

Προφανώς έγινε υπαγωγή στον 1337/1983... Θέλει εξαιρετική μελέτη του τι παρουσιάστηκε τότε, ή του τι θα μπορούσε να παρουσιαστεί και δεν παρουσιάστηκε.... Αυτό θα σου δώσει τους "χρόνους παλαιότητας".

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, είναι αρκετά πολύπλοκο (εχει και άλλη πολυπλοκότητα αλλά δεν την αναφέρω εδώ για να μην πάθουμε εγκεφαλικό όλοι)...έλα όμως που είναι οικογενειακή υπόθεση και πρέπει να τη διεκπεραιώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, έχω κτίριο (σε κάθετη ιδιοκτησία) χωρίς άδεια του έτους 1965 το οποίο ήταν αποθήκη. το 1992 έγινε κατοικία σύμφωνα με τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη. Μέχρι σήμερα δηλωνεται σε Ε9 ως αποθήκη (είναι όμως κατοικία). Λογικά δεν μπαίνει κατηγορία 1, αλλα μπορώ να το βάλω κατηγορία 2 και να βάλω 1 λοιπή παράβαση για την αλλαγή χρήσης? Αν υποθέσουμε οτι ιδιοκτήτης αλλάζει το Ε9 εγω είμαι καλλυμένος ως προς την χρονολογία αλλαγής χρήσης? Και πως ξέρω οτι η αλλαγή χρήσης δεν έγινε μετά το 2011? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, αντιλαμβάνεσαι ότι η προφορική δήλωση του ιδιοκτήτη δεν επαρκεί για την παλαιότητα. Ο νόμος ζητάει συγκεκριμένα δικαιολογητικά για την απόδειξη παλαιότητας, ένα από αυτά το Ε9. Αν στο Ε9 το δηλώνει ως κατοικία με παλαιότητα το 1992, τότε αρκεί αυτό ως δικαιολογητικό. Το ίδιο αν το δηλώνει ως κατοικία με έτος παλαιότητας το 1965. Είναι λάθος όμως η αλλαγή χρήσης να δηλωθεί ως 1 ΛΠ, θα πάει ως ΥΔ και επειδή είσαι χωρίς άδεια πιθανότητα είσαι κατ.5 που δεν επιτρέπεται. Αν από οπτικό έλεγχο των υλικών προκύπτει παλαιότητα ώστε να εξασφαλίζει είτε κατ.1 είτε 2, τότε κάντο έτσι σε συνδυασμό με το Ε9 βέβαια.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Η παλαιότητα σαν κτίσμα προκύπτει απο αεροφωτογραφίες και συμβόλαια με χρήση όμως αποθήκης. Το πρόβλημα είναι η επιλογή κατηγορίας γιατί συμβόλαιο του 1990 το αναφέρει σαν αποθήκη αλλα και μέχρι σήμερα δηλώνεται ως αποθήκη. Αρα αποκλείω την κατηγορία 1 γιατί δεν μπορώ να αποδείξω οτι πριν το 75 ήταν κατοικία (υπάρχουν έγγραφα που δηλώνουν το αντίθετο δηλ. αποθήκη). Σίγουρα είμαι κατηγορία 2 ως προ 83 με ΥΔ τα συνολικά τετραγωνικά του κτιρίου και έλεγα να βάλω και 1 λοιπή παράβαση για την αλλαγή χρήσης απο αποθήκη σε κατοικία με αιτιολόγηση στην τεχνική έκθεση και με υπευθυνη δήλωση ιδιοκτήτη και Ε9 για να είμαι καλλύμενος. Κατηγορία 4 με χρονολογία 2004-2011(δεν υπερβαίνει ποσοστά δόμησης, κάλυψης, ύψους της περιοχής) το θεωρώ λίγο τραβηγμένο όταν αποδεδειγμένα σαν κτίσμα υπάρχει απο το 1965. Υπάρχει και το ενδεχόμενο για ένταξη στο νόμο και άδεια νομιμοποίησης αλλα πάλι υπάρχει το πρόβλημα να αποδείξω την χρονολογία αλλαγής χρήσης. Δεν ξέρω 100% αν το σκέφτομαι σωστά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.