Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Κλειστή θέση στάθμευσης που είναι παράρτημα και παρακολούθημα του διαμερίσματος θεωρείτε ότι μπορεί να δηλωθεί ως κατηγορία 1 μαζί με το διαμέρισμα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι,

Θέλω να τακτοποιήσω δύο διαμερίσματα (όμορα) για πελάτη μου σε πολυκατοικία με άδεια του 1970. Μετά τις μετρήσεις μου και την αποτύπωση επί σχεδίου πάω τώρα να συγκρίνω με τα σχέδια της άδειας. Παρατηρώ όμως ότι στα σχέδια της άδειας υπάρχουν λάθος διαστάσεις σε ορισμένα δωμάτια και γενικά το σχέδιο παρόλο που είναι σε κλίμακα 1:50 (λέει) κάποιες διαστάσεις που μετράω πάνω σε αυτό είναι λίγο μικρότερες ή λίγο μεγαλύτερες. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ένα δωμάτιο W.C. που στο σχέδιο το γράφει 1,00x2,20 ενώ το μετράω επί σχεδίου 0,80x2,05. Άλλο παράδειγμα ενώ αναφέρει συνολική διάσταση διαμερίσματος 14,30 οι επιμέρους αθροίσεις των διαστάσεων των δωματίων σε εκείνη τη διεύθυνση προκύπτουν 14,40. Τι υπερτερεί από τα δύο ότι αναγράφεται ως διάσταση ή ότι μετριέται πάνω στο σχέδιο ?|Έχει τύχει σε άλλο συνάδελφο κάτι παρόμοιο και πως το αντιμετωπίσατε ? 

Link to comment
Share on other sites

Συμπιπτει το περιγραμμα καθε ΟΙ με τις κατοψεις στην  αδεια  και την συσταση;

Αν ναι, δεν σε απασχολει.

Οι εσωτερικες διαρρυθμισεις δεν εμποδιζουν την εκδοση βεβαιωσης.

Αλλο ειναι το θεμα εάν,

-συγκρινοντας την αδεια με την συσταση-

εχουν μετατοπισθει εξωτερικοι τοιχοι υπερ ή κατα μιας ομορης  ΟΙ ή κοινοχρηστων.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κατόψεις σύστασης δεν υπάρχουν. Μόνο ένα συμβόλαιο αγοραπωλησίας των δύο διαμερισμάτων του 1988 που αναφέρει τα τετραγωνικά τους. Ο φάκελος της άδειας του 1970 έχει κατόψεις στις οποίες όμως δεν αναφέρονται τα τετραγωνικά των επιμέρους ΟΙ, και τοπογραφικό-διάγραμμα κάλυψης στο οποίο αναφέρεται η συνολική δόμηση του ορόφου και όχι τα επιμέρους χωρίς καμία ανάλυση. Γι αυτό προβληματίζομαι γιατί μόνο από την κάτοψη στην οποία άλλα αναφέρονται ως διαστάσεις, άλλα μετρώνται κλπ δεν μπορώ να έχω σίγουρο το περίγραμμα των OI.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου και από αυτά που έχω αποκομίσει κυρίως εδώ, προτεραιότητα έχει το διάγραμμα κάλυψης για τον προσδιορισμό των εξωτερικών διαστάσεων. Σε αυτό προτεραιότητα έχουν οι διαστάσεις που αναγράφονται στο σχέδιο σε συνδυασμό με τους υπολογισμούς εμβαδομέτρησης της δόμησης. Θα μπορούσε π.χ. να υπάρχει λάθος στο αποτέλεσμα των πράξεων, ή να έχει γραφτεί λάθος αριθμός σε μια διάσταση. Θα πρέπει να επικαλεστείς συνδυαστικά τα στοιχεία (και την κλίμακα) για να εξάγεις συμπέρασμα για τις μελετημένες διαστάσεις του κτιρίου.

Βέβαια σε τόσο παλιά άδεια δεν αποκλείεται να είναι κακογραμμένο το ΔΚ ή και να μην υπάρχει. Ίσως τότε να είναι ισχυρά τα δεδομένα της κάτοψης, όπου θεωρώ πιο σημαντικούς τους αριθμούς παρά τα μήκη των σχεδιασμένων γραμμών. Σίγουρα το συνολικό εμβαδόν του διαμερίσματος πρέπει να συμφωνεί με το ΔΚ (αν υπάρχει όπως είπαμε). Επικουρικά και λοιπά σχέδια, όπως ξυλότυποι (αν υπάρχουν επίσης), κατόψεις άλλων ορόφων κλπ.

Υ.Γ.1: Αν υπάρχει σαφής "μπούσουλας" (νομική διάταξη) θα ήθελα και εγώ να τον ξέρω.

Υ.Γ.2: Στις Ε/Α ΤΕΕ το θέμα προσεγγίζεται λαμβάνοντας ως ορθές τις διαστάσεις του μελετημένου κτιρίου, όπως προκείπτει από τις μελέτες και  όχι από τις επί μέρους καταγραφές.

Edited by tettris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(Ξαναδιάβασα το τελευταίο σου ποστ):

Δεν υπάρχουν δλδ διαστάσεις στο ΔΚ, μόνο το συνολικό εμβαδόν; Πάντως αν είσαι κατ. 1 δεν έχει σημασία η σύγκριση με την άδεια (για τον υπολογισμό του προστίμου). Παραδίδεις νέα κάτοψη εξάλλου.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, tettris said:

(Ξαναδιάβασα το τελευταίο σου ποστ):

Δεν υπάρχουν δλδ διαστάσεις στο ΔΚ, μόνο το συνολικό εμβαδόν; Πάντως αν είσαι κατ. 1 δεν έχει σημασία η σύγκριση με την άδεια. Παραδίδεις νέα κάτοψη εξάλλου.

Καλημέρα, όχι δεν υπάρχουν διαστάσεις ούτε όροι δόμησης στο ΔΚ. Στη πραγματικότητα είναι ένα απλό σχέδιο με τη τοποθέτηση του οικοπέδου και του κτιρίου μέσα σε αυτό σχηματικά με μία αναφορά δίπλα το συνολικό εμβαδόν του κάθε ορόφου. Ευτυχώς είναι κατηγορία 1, οπότε ο προβληματισμός μου δεν είναι τόσο έντονος απλά καλό θα ήταν να έχουμε ένα μπούσουλα όπως είπες και εσύ συνάδελφε για τέτοιες περιπτώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Σε ένα τετραόροφο κτίριο εντός σχεδίου, έχουν εκδοθεί τρεις άδειες. Η 1η για Ισόγειο και Α' (προ του 1975), η 2η για Β' (αργότερα;) , και η 3η για Γ' όροφο. Κανένας ιδιοκτήτης δεν έχει άδεια στα χέρια του. Καλούμαι να δώσω βεβαίωση για Ο. Ι.  του Α' ορόφου. Αν τελικά καταφέρουν να βρουν μόνο το στέλεχος της 1ης άδειας, πως χειρίζομαι το θέμα κατά τη γνώμη σας και με τι δικαιολογητικά (σχέδια);

Ευχαριστώ.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα μία διευκρίνηση σε περίπτωση τακτοποίησης που μου έτυχε. Σε διαμέρισμα σε πολυώροφη πολυκατοικία προ του 1975 που έχει αυθαιρεσίες που τακτοποιούνται με κατηγορία 1 (αλλαγή θέσης και διάστασης φωταγωγού, αλλαγή ύψους ορόφου, αλλαγές στα ανοίγματα) παρατηρώ και διαφορετικό εμβαδό (σε σχέση με την άδεια) του διαμερίσματος και του διπλανού του. Η ερώτηση είναι μπορώ για τη διαμερισμάτωση αυτή να κλικάρω το κουτί της διαμερισμάτωσης στο φύλλο καταγραφής που έχω περάσει τις υπόλοιπες παραβάσεις κατ. 1 ή πρέπει να κάνω ξεχωριστώ φύλλο καταγραφής που να αναφέρεται μόνο στη διαμερισμάτωση? Αν η διαμερισμάτωση μπει κατηγορία 1 θα χρεωθεί ένα ακόμα 250αρι ή θα συμψηφισθούν και θα πληρώσει συνολικά ο πελάτης 250 μιας και οι αυθαιρεσίες και των δύο Φ.Κ. είναι κατηγορίας 1? Σόρυ αν είναι κάτι αυτονόητο αλλά είμαι νέα και ψάχνομαι λίγο! 

Link to comment
Share on other sites

@Angela_Liako

Δεν συμψηφίζονται τα ποσά.
Η διαφορετική διαμερισμάτωση θα δηλωθεί σε άλλο φύλλο καταγραφής ως λοιπή παράβαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.