Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω τη γνώμη σας αν μπορώ να δηλώσω κατηγορία 3, περ. ιδιδ?

Αναλυτικά έχω οικοδομική άδεια για ισόγεια κατοικία στην οποία για να μπεις ανεβαίνεις 5 σκαλιά. Τελικά η κατοικία φτιάχτηκε ακριβώς με τις ίδιες διαστάσεις σε άλλη νόμιμη θέση αλλά:

1)χωρίς να ανεβαίνεις σκαλιά (άρα χαμηλότερη στάθμη σε σχέση με της αδείας)

2) κάτω από το ισόγειο δημιουργήθηκε υπόγειο (το οποίο είναι άλλη παράβαση σε άλλο Φ'υλλο καταγραφής)

Link to comment
Share on other sites

 δες αυτο απο τον Παυλο

https://www.michanikos.gr/forums/topic/50394-αρθρο-100-ν-449517-υπερβάσεις-ύψους-γενικά/page/29/

και δες και  στο νεο νομο

αλλαξαν την αριθμηση στις κατηγοριες

[μεγααλο κατορθωμα εκαναν....]🤬

 

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η διαφορά στάθμης σε σχέση με την άδεια?

Συμπλ.:να συμπληρώσω ότι αυτό το κτίριο νομιμοποιείται όπως το περιγράφεις και με το άρθρο 96,απλά προς ενημέρωση.

Οχι 96,106 ζαλίστηκα...

Edited by ChristinaK
Συμπλ.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ίδιδ) αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση, εφόσον δεν  
παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις, ή αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια  
κτιρίου σε άλλη θέση λόγω κατασκευής με εσφαλμένη αναστροφή της κάτοψης σε νόμιμη θέση και  
με την προϋπόθεση ότι δεν μεταβάλλεται η τελική στάθμη του εδάφους

@dimitris GMτο κόμμα πριν το ή σημαίνει ότι το και πάει στο μετά το ή ή και στα δυο;;;

Δεν θυμάμαι να αλλάζει κάτι στο καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

@zazeng στο μυαλό μου είσαι, εκεί έχω κολλήσει κι εγώ. Βασικά πρόκειται για κεκλιμένο οικόπεδο που ενώ το ισόγειο κτίσμα ήταν να τοποθετηθεί στη μία άκρη τελικά τοποθετήθηκε στη μέση.

Καταγραφή.JPG

Link to comment
Share on other sites

Κλασσική περίπτωση βλάβης, ακόμα και σε οικόπεδα με μικρή κλίση. Δεν βλέπω πάντως μεταβολή τελικής στάθμης εδάφους.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα . Έχω 2 αποθήκες , όμορες μεταξύ τους με διαφορετικές εισόδους , η μια 15 και η άλλη 13 ,30 τ,μ, , ισόγειες , με μέσο ύψος < 2,50 . Μπορώ και τις 2 να τις εντάξω ως κατηγορία 3 , μια παράβαση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.