Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα, ερώτηση! Σε υπόγεια αποθήκη που αποτελεί οριζόντια ιδιοκτησία με χιλιοστά σε πολυκατοικία, έχει γίνει διαμερισμάτωση. Επίσης η πόρτα που μπαίνεις μέσα έγινε με διαστάσεις Α:0,75/Υ:2,00 αντί για Α:0,90/Υ:2,20 . Τους χρεώνω και κατηγορία 3 για το άνοιγμα, σωστά? ή μήπως είμαι αυστηρή?

Link to comment
Share on other sites

η πορτα ανηκει στα "ανοιγματα"??

αν ναι,  πας στο "δδ"

Αν...

[μετα απο 25 χρονια σχολεια/Λυκεια/ Πανεπιστημια/διδακτορικα

μας εβαλαν και ασχολουμαστε με  το υψος του  πρεκιού...]🤬

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2019 at 9:19 ΠΜ, Vasili said:

To πρόβλημα "λύθηκε" με το να γίνει τακτοποίηση με κατηγορία 3 (αποκλίσεις μέχρι 5%)

Ο τοπογράφος δεν ήθελε να αλλάξει τις διαστάσεις του τοπογραφικού και συνηγορούσα και εγώ σε αυτό γιατί είναι άλλο να γράφεις πχ. 10.00 και άλλο 10.09. Δεν είχαμε απόκλιση 2-3 εκατοστών αλλά 9. Ομως ήμαστε εντός των νόμιμων αποκλίσεων 2%.

Ο συμβολαιογράφος απαιτούσε είτε να γραφτεί το εμβαδόν της άδειας ΑΚΡΙΒΩΣ στο τοπογραφικό και να μην γίνει τακτοποίηση, είτε να πάμε με το μετρούμενο και να κάνουμε τακτοποίηση. Δεν μπορούσε να δεχθεί να γραφτεί το μετρούμενο εμβαδόν και να μην γίνει τακτοποίηση γιατί  επέμενε πως αυτό δεν είναι αποδεκτό από τη ΔΟΥ. Για κάποιο ακαθόριστο και ακατανόητη για μένα λόγο δεν μπορούσε να δεχθεί την νόμιμη απόκλιση και να γραφτεί το μετρούμενο εμβαδόν.

Το εξήγησα στον πελάτη και επειδή ήθελε να τελειώνει αποφάσισε να το πάμε ως τακτοποίηση.

Μου έχει μείνει η απορία όμως:

Όταν έχουμε μια ακριβή μέτρηση τοπογραφικού, θα πρέπει να αναγράφεται το τελικό εμβαδόν μαζί με το σοβά ή να γράφονται 2 εμβαδά: το τελικό και αυτό χωρίς το σοβά ?

Είναι λίγο ψείρισμα της μαϊμούς, αλλά μετά από αυτό το περιστατικό θα ήθελα πολύ να μάθω τι τακτική ακολουθείτε. Η απόκλιση -αν και μικρή- μπορεί να είναι 1-2 τ.μ. ανάλογα με την περίμετρο του κτίσματος. 

 

Μας γύρισα ένα χρόνο πίσω!!!!

Προσωπικά στα σχέδια δείχνω διαστάσεις χωρίς σοβά... Ο τοπογράφος δεν βάζει διαστάσεις στο κτίριο αλλά αναγράφει το εμβαδόν όσο το έχω μετρήσει εγώ... Έτσι και αλλιώς η μέτρηση με όργανο και κορδέλα διαφέρει στο 100% των περιπτώσεων. Αν ο τοπογράφος επιμένει πως είναι σωστή η δική του μέτρηση και όχι η δική μου, υπάρχει πρόβλημα. Αλλά ποτέ δεν είχα.. Άλλωστε και οι δύο είναι σωστές....ή μάλλον κανένας δεν μπορεί να αποδείξει πως κάποια είναι λάθος..

Όταν πάω για έλεγχο και είμαι εντός του 2%, δεν κάνω τακτοποίηση και δίνω βεβαίωση με τα μεγέθη της Ο.Α.

 

Edited by Faethon11
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι 

Σε οικόπεδο εντός Βιομηχανικής περιοχής υπάρχει "μόνο" μία μεταλλική αποθήκη 14,00 μ2. Καταληξαμε ότι μπορεί να πάει ΚΑΤ3 με χρήση υπηρεσίες.

Στο οικόπεδο υπάρχει και περιτοίχηση(μάντρα) με οπλισμ. σκυρόδεμα και κάγκελα κάτω του 1,40 μ. Αυτή η παράβαση ανήκει σε  παρ.5 του άρθρου 100(λοιπές παραβάσεις) με αναλυτικό. Βάσει της εγκυκλίου 2 είναι δυνατή η σύνταξη αναλυτικού προϋπολογισμού για το σύνολο των αυθαιρεσιών (ΚΑΤ3 και λοιπές παραβ.) και να μπει ΚΑΤ4. Τότε όμως επειδή είναι "ΧΩΡΙΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ" δεν με αφήνει και με πάει ΚΑΤ5 που πάλι δεν με αφήνει λόγω ημερομηνίας. 

Πως θα το αντιμετωπίζατε? 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Faethon11 said:

Μας γύρισα ένα χρόνο πίσω!!!!

Νομίζω είναι η πιο σωστή αντιμετώπιση αυτή που προτείνεις, χωρίς να μπαίνουμε σε υπερβολικό ψείρισμα

 

1 ώρα πριν, Lennon said:

Πως θα το αντιμετωπίζατε? 

καλά σου λέει, το ότι φεύγει από την κ3 δεν σημαίνει ότι πάει αναγκαστικά 4

μόνο νομιμοποίηση μέσω άδειας περίφραξης βλέπω

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, zazeng said:

Νομίζω είναι η πιο σωστή αντιμετώπιση αυτή που προτείνεις, χωρίς να μπαίνουμε σε υπερβολικό ψείρισμα

 

καλά σου λέει, το ότι φεύγει από την κ3 δεν σημαίνει ότι πάει αναγκαστικά 4

μόνο νομιμοποίηση μέσω άδειας περίφραξης βλέπω

Άρα πως να χωρίσω τα φύλλα καταγραφής γιατί η αποθήκη δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί.

α) Το ΦΚ1 είναι η αποθήκη ΚΑΤ3 ->ρύθμιση

β) Το ΦΚ2 τι θα είναι που είναι χωρίς Ο.Α.? Μακάρι να αποδεικνυόταν ότι η περίφραξη ήταν προ 1983 για να πάει ΚΑΤ2.

Έστω και με άδεια νομιμοποίησης να πάω πρέπει να βάλω ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.

 

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ σωστά,

Δεν μπορείς να το βάλεις καθόλου τώρα, άρα δεν μπορείς να ακολουθήσεις αυτή την οδό, αλλά ότι κάνουμε και για τα μετά του 2011. Στη τακτοποίηση μόνο την Κ3 θα βάλεις.
Ετοιμάζεις την άδεια και αυτοκαταγγελία. Στις εργασίες που θέλει ΟΑ πληρώνεις 20% του ανέγερσης. Για πολεοδομικές παραβάσεις 1000.
Δες το άρθρο 94. Τι περίφραξη έχεις;

Γιατί δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί η αποθήκη; Κολλάει στο όριο;

 

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zazeng said:

χμμμμ σωστά,

Δεν μπορείς να το βάλεις καθόλου τώρα, άρα δεν μπορείς να ακολουθήσεις αυτή την οδό, αλλά ότι κάνουμε και για τα μετά του 2011. Στη τακτοποίηση μόνο την Κ3 θα βάλεις.
Ετοιμάζεις την άδεια και αυτοκαταγγελία. Στις εργασίες που θέλει ΟΑ πληρώνεις 20% του ανέγερσης. Για πολεοδομικές παραβάσεις 1000.
Δες το άρθρο 94. Τι περίφραξη έχεις;

Γιατί δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί η αποθήκη; Κολλάει στο όριο;

 

Η αποθήκη είναι εντός πρασιας. 

Είναι περιτοίχιση οπό οπλισμένο σκυρόδεμα ύψους 1,00 μ. και επ'αυτού κιγκλίδωμα 1,00 μ. ακόμη.

Άρα τι κάνουμε?

 

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Lennon said:

Η αποθήκη είναι εντός πρασιας. 

Είναι περιτοίχιση οπό οπλισμένο σκυρόδεμα ύψους 1,00 μ. και επ'αυτού κιγκλίδωμα 1,00 μ. ακόμη.

Για την Κ3 δεν βλέπω περιορισμό λόγω πρασιάς.

Βαρβάτη... Δεν νομίζω να είναι στις εργασίες εεμκ (κ άρα πολεοδομική παράβαση). Τσεκάρεις άρθρα 29 κ 30 να δεις πως θα έβγαινε κανονικά με ΟΑ ή εεμκ και πας ανάλογα ή στα κανονικά αυθαίρετα ή στις πολεοδομικές παραβάσεις. Για το πρώτο σε βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 12/11/2020 at 1:09 ΜΜ, Faethon11 said:

Μας γύρισα ένα χρόνο πίσω!!!!

Όταν πάω για έλεγχο και είμαι εντός του 2%, δεν κάνω τακτοποίηση και δίνω βεβαίωση με τα μεγέθη της Ο.Α.

Καλημέρα ένα χρόνο μετά!

Έχω περίπτωση ιδιοκτησίας διαμέρισμα πολυκατοικίας, με κλεισμένο Ημιυπαίθριο, διαμερισματωση στο όριο με τη δίπλα ιδιοκτησία και επιπλέον αυτών θέλω να βάλω και κατ.3 ιειε) για τις αλλαγές 5% καθώς υπάρχουν αποκλίσεις στο περίγραμμα περίπου 20εκ.

Ερ.1: Για το 5% υπάρχει και περιορισμός στα εκατοστά όπως είναι με το 2% ? (έχω καταλάβει πως όχι)

Ερ.2: Θα γίνει μεταβίβαση και θα δωσω νεο σχεδιο για τα συμβολαια, στην κάτοψη αναγράφω τα μετρούμενα και το νέο εμβαδό με την απόκλιση εντός 5%?

Ερ.3: Στο Διάγραμμα θα δειχτεί κανονικά εντός πρασιάς ή Δ?

Είχα πολύ καιρό αυτές τις απορίες βέβαια, αλλά τώρα μου έλαχε!

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.