Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Εμένα το ζήτημά μου είναι το ότι αφενός η υδομ δεν μου χορηγεί αντίγραφα της δήλωσης αυτής (γιατί αναφέρεται στη δήλωση ο εργολάβος ως διαχειριστής και ως ιδιοκτήτης και όχι ο δικός μου) και αφετέρου ήθελα να δω αν μπορώ, για να διευκολύνω την όλη διαδικασία η οποία γενικά θα έλεγα είναι μπερδεμένη, να χρησιμοποιήσω τα σχέδια της αναθεώρησης της ο.α. στα οποία φαίνεται το πατάρι ως τακτοποιούμενο (παρόλο που στη δήλωση εμφανίζεται άλλος ιδιοκτήτης). Καταλήγω βέβαια ότι σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνει συνεννόηση με τον μηχανικό της δήλωσης-εργολάβο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...θέλω να δηλώσω στον Ν.4495/17 την υπέρβαση δόμησης λόγω μετατροπής 2 ισόγειων κλειστών θέσεων στάθμευσης σε κατοικία (κάθε μία αποτελεί ξεχωριστή οριζόντια και έχει εμβαδόν 26τ.μ.), και τη συνένωσή τους. Η τελική κατοικία έχει επιφάνεια 52τ.μ.. Αν κάνω δύο δηλώσεις στο Ν.4495/17 και στη μία συμπεριλάβω και τη διαμερισμάτωση, τότε δεν έχω δύο δηλώσεις κατηγορίας 4, λόγω επιφάνειας αυθαιρεσιών <50τ.μ.; ή επειδή δηλώνω τη διαμερισμάτωση θεωρητικά έχω σύνολο αυθαιρεσιών 52τ.μ.;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, HAROUL said:

Η τελική κατοικία έχει επιφάνεια 52τ.μ..

Η τελική, όμως, ιδιοκτησία είναι μία.
Μία δήλωση με υπέρβαση δόμησης 52 τ.μ. λόγω αλλαγής χρήσης από βοηθητική σε κύρια.
Συν μία λοιπή για τη συνένωση.

  • Like 1
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Σερίφης said:

Η τελική, όμως, ιδιοκτησία είναι μία.
Μία δήλωση με υπέρβαση δόμησης 52 τ.μ. λόγω αλλαγής χρήσης από βοηθητική σε κύρια.
Συν μία λοιπή για τη συνένωση.

Σε ευχαριστώ @Σερίφης για την απάντηση. Η πραγματική κατοικία είναι μία, αλλά δεν παύει σήμερα να έχω δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες, άρα είμαι υποχρεωμένος να κάνω και δύο ταυτότητες. Βάσει τούτου πιστεύω ότι μπορώ να κάνω δύο δηλώσεις με επιφάνεια υπέρβασης 26τ.μ. και σε μία εξ αυτών να δηλώσω και τη συνένωση

ως πολεοδομική παράβαση. Μετά που θα γίνουν όλα αυτά θα κάνω και συμβολαιογραφικά τη συνένωση. Αυτό που δεν μπορώ να το απαντήσω με βεβαιότητα είναι, αν κάνοντας δύο δηλώσεις, μπορώ να το θεωρήσω κατηγορία 4. 

Link to comment
Share on other sites

Ασαφής η διατύπωση της σχετικής διάταξης, οπότε είναι θέμα ερμηνείας.
Ακίνητο είναι όλο το κτίριο, αλλά ακίνητα είναι και οι επιμέρους ιδιοκτησίες.

Edited by Σερίφης
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Σερίφης said:

Ασαφής η διατύπωση της σχετικής διάταξης, οπότε είναι θέμα ερμηνείας.
Ακίνητο είναι και όλο το κτίριο και οι επιμέρους οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Η αλήθεια είναι ότι αυτή η διάταξη μπήκε σφήνα το 2020 (αν θυμάμαι καλά) και όντως αφήνει θολό το τοπίο. Πάντως κατ'εμέ, να μιλάει για όλο το κτίριο το θεωρώ πολύ δύσκολο, γιατί δεν θα έχει εφαρμογή σχεδόν ποτέ π.χ. σε πολυκατοικίες. Θα έχει εφαρμογή μόνο σε επίπεδο μονοκατοικίας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ερμηνεία δίνω κι εγώ.
Η περίπτωση αυτή προστέθηκε με το άρθρο 80 του Ν 4759/20.

Edited by Σερίφης
Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, HAROUL said:

Αυτό που δεν μπορώ να το απαντήσω με βεβαιότητα είναι, αν κάνοντας δύο δηλώσεις, μπορώ να το θεωρήσω κατηγορία 4. 

Εξαρτάται από τα χιλιοστά που έχει η κάθε θέση στάθμευσης βάσει της ΣΟΙ, από τα συνολικά τ.μ του ΣΔ του οικοπέδου και την μεταξύ τους αναλογία! Το πιθανότερο σενάριο είναι να βγαίνει η καθεμία Κατηγορία 5. Δηλαδή, περιμένεις μέχρι νεωτέρας....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Εξαρτάται από τα χιλιοστά που έχει η κάθε θέση στάθμευσης βάσει της ΣΟΙ, από τα συνολικά τ.μ του ΣΔ του οικοπέδου και την μεταξύ τους αναλογία! Το πιθανότερο σενάριο είναι να βγαίνει η καθεμία Κατηγορία 5. Δηλαδή, περιμένεις μέχρι νεωτέρας....

To ποσοστό υπέρβασης βγαίνει πάνω από 200% άρα σε 1η ανάγνωση είμαι κατηγορία 5. Προσπαθώ να δω αν με καλυπτει η διάταξη κατά την οποία δεν μας απασχολεί το ποσοστό υπέρβασης, αρκεί να μην ξεπερνάω τα 50τ.μ.. Εγώ ουσιαστικά θέλω να προβω σε δυο δηλώσεις, των δυο οριζόντιων, από τις οποίες η κάθε μια έχει επιφάνεια κάτω από 50τμ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή μου άποψη, εγώ δεν θα την χρησιμοποιούσα αυτή τη διάταξη, διότι θεωρώ ότι δεν καλύπτει απολύτως τη συγκεκριμένη περίπτωση. Θα έλεγα στον ιδιοκτήτη να περιμένει. Θα πληρώσει κάτι παραπάνω αγοράζοντας 52 τ.μ. από την Τράπεζα Γης (όταν συσταθεί) και θα αποκτήσει τζάμπα ένα ωραιότατο διαμέρισμα!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.